Przeciętny użytkownik komputera oraz laptopa nie zdaje sobie sprawy z tego, że w tych urządzeniach znajdują się karty dźwiękowe. Tyle że są to karty zintegrowane, a więc zapewniające poprawną jakość dźwięku – wystarczającą do tego, żeby pograć, obejrzeć filmy.
Karta dźwiękowa, jaka by nie była, odpowiada za przetwarzanie, odtwarzanie oraz rejestrowanie dźwięku. To dzięki niej korzystasz z mikrofonu w starciach online. Bez tego komponentu trudno wyobrazić sobie obsługę komputera, jak i wszystkich dobrodziejstw internetu.
Zewnętrzna karta dźwiękowa udoskonala dźwięk i jego charakterystykę. Sprawia, że scena staje się głębsza i szersza, a przy okazji bardziej szczegółowa. Zyskuje ponadto przestrzenność, o ile w kręgu Twoich zainteresowań są karty dźwiękowe 5.1 lub karty dźwiękowe 7.1.
Oglądane filmy stają się dzięki temu bardziej emocjonujące. Przecież dźwięk jest uzupełnieniem obrazu oraz elementem pozwalającym głębiej czuć przekaz płynący z ekranu. Nie inaczej jest w grach. W nich właśnie ogrom informacji przekazywanych jest dźwiękiem. Mowa o odgłosach broni, charakterystycznych dla jednego tylko modelu albo kalibru. Ta zasada odnosi się także do stukotu butów – gracze oceniają wtedy, z której strony zakrada się przeciwnik. Na deser ryki i wrzaski dobywające się z gardzieli stworów przeróżnej maści, rozwalanych z furią, gdy tylko staną na drodze.
Na czele zalet związanych z posiadaniem zewnętrznej karty dźwiękowej znajduje się czystość oferowanego brzmienia. Czystość zapewniająca wolność szumów i trzasków, czynników o negatywnym oddziaływaniu na gaming, słuchanie muzyki, seanse filmowe.
Ponieważ zewnętrzne karty dźwiękowe mają w większości przypadków wbudowane pokrętła, zarządzanie głośnością i basami nie wymaga przerywania gry lub filmu oraz grzebania w ustawieniach. Mało tego, niektóre karty dźwiękowe zewnętrzne oferują rozwiązania dedykowane graczom pod postacią wzmacniania kroków. Kto nadstawiał kiedyś ucha, by łowić wrogów atakujących cichaczem, ten wie, ile zależy od szybkości reakcji na uderzenia obcasów o podłoże.
Płaski dźwięk nie cieszy nikogo, choćby ktoś zapierał się, że nie ma zbyt dużych wymagań wobec emitowanego przez głośniki lub słuchawki brzmienia. Lecz kiedy do uszu dobiega muzyka o szerokiej i głębokiej scenie, pełna muzycznych detali, wówczas narząd słuchu jest dopieszczony, a ludzie zmieniają zdanie, woląc lepsze udźwiękowienie. Okazuje się wówczas, że nawet średniej jakości sprzęt audio radzi sobie lepiej. Otrzymał bowiem optymalną dawkę mocy.
Równie istotna jest łatwość instalacji zredukowana do systemu plug & play. To ona umożliwia podłączanie zewnętrznych kart dźwiękowych do konsol wideo, co znacznie i odczuwalnie ubogaca rozgrywki z padem w dłoni, najczęściej w słuchawkach na głowie.
Nie trzeba być audiofilem, żeby kulić uszy przy dźwiękach emitowanych przez laptopy. W zdecydowanej większości przypadku stosowane w nich zintegrowane karty dźwiękowe nie są w stanie zapewnić dźwięku wysokich lotów. Co więcej, głośniki oraz słuchawki, nawet jeśli będą to dobre modele, nie otrzymują tyle mocy, ile potrzebują do rozwinięcia muzycznych skrzydeł.
Żeby to zmienić bez wymiany laptopa, wystarczy zewnętrzna karta dźwiękowa na USB. Jej instalacja jest dziecinnie prosta i wymaga jedynie wpięcia akcesorium do portu USB. Tak samo, jak podpinasz zewnętrzny dysk albo pamięć flash. Niewielkie, kompaktowe wręcz rozmiary sprawiają, że zewnętrzna karta dźwiękowa nie przeszkadza i nie zawadza. Nie zajmuje też dużo miejsca, użytkowanie myszki zachodzi bez problemu.
Dlaczego użytkownicy laptopów używają zewnętrznych kart dźwiękowych na USB? Odpowiedź jest prosta – ingerencja w płytę główną jest niemożliwa, a to ze względu na ograniczenia konstrukcyjne notebooków. Karty dźwiękowej nie wymieni się tak łatwo, jak na przykład dysku SSD.
Właściciele desktopów również cenią sobie zewnętrzne karty dźwiękowe, właśnie ze względu na łatwość ich podłączania. Ten zabieg przeprowadzi każdy, nawet kompletnie niedoświadczony użytkownik. Natomiast wewnętrzne karty dźwiękowe wymagają już nieco wiedzy na temat instalacji komponentów, jak i obycia z montażem podzespołów. Rzecz, zdawałoby się, prosta, okazuje się mieć pewne obwarowania dotyczące bezpieczeństwa oraz poprawności wsuwania części do złącza PCIe.
Światem kart muzycznych nieodmiennie rządzi szereg cech definiujących jakość dostarczanego później dźwięku. Dlatego przy zakupie zewnętrznej karty dźwiękowej zwróć przede wszystkim uwagę na:
Nie ma i nigdy nie było jednego kryterium, które definiowałoby w sposób jednoznaczny klasę karty dźwiękowej. Rzecz jasna szereg cech zawartych w specyfikacji technicznej tego komponentu jasno określa możliwości podzespołu, a zatem jakość oferowanego dźwięku. Niemniej potrzeby użytkowników są różne, tak samo jak ich możliwości finansowe.
Ktoś, kto na poważnie zajmuje się muzyką, ma bardzo wrażliwy słuch albo pragnie stworzyć w domu domowe kino z przestrzennym, szczegółowym brzmieniem, ten z pewnością zainwestuje większe sumy w zewnętrzną kartę dźwiękową. I będzie to z pewnością model z wysokiej półki, obdarzony najlepszym pakietem funkcji oraz technologii.
Z kolei osoba poszukująca jedynie czegoś trochę lepszego od zintegrowanej karty dźwiękowej postawi raczej na tani model, który pozwoli cieszyć się bogatszym brzmieniem oraz korzystać np. z zestawu 2.1.
Do grona najlepszych, a przez to najbardziej popularnych producentów zewnętrznych kart dźwiękowych, zaliczają się: Audiotrak, Creative, FX-Audio i Unitek.
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Najlepsze zewnętrzne karty dźwiękowe są w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera