W zawiły i ogromnie zróżnicowanym świecie komponentów istnieje pewien rodzaj zasilaczy komputerowych, bardzo specyficzny rodzaj wyróżniający się wydłużoną konstrukcją. Dzieje się tak, ponieważ zastosowano w nim standardowy, 120-milimetrowy wentylator. W efekcie konstrukcja znana ze standardu SFX ma wyróżniający ją jeden z gabarytów – stąd wziął się dopisek L (od ang. long).
Sprawdź: zasilacze komputerowe ATX | zasilacze komputerowe TFX | zasilacze komputerowe SFX
Jednakże poza ciekawym formatem komponent ten świetnie wpisuje się w wymogi bardzo wielu typów komputerów. Pod tym sformułowaniem kryje się przeznaczenie desktopa, czyli konfiguracja dobrana pod kątem gier, pracy biurowej, pracy z grafiką albo montażem lub pracy z projektowaniem 3D.
Do większości z powyższych zastosowań, poza pracą biurową, potrzebny jest zasilacz o dużej mocy. Topowe procesory i karty graficzne słyną z wysokiego zapotrzebowania na energię i tak naprawdę to one zjadają większość dostarczanego prądu. Dobry zasilacz nie tylko zapewnia stabilność pracy, ale odznacza się też efektywnością energetyczną potwierdzoną stosownym certyfikatem sprawności.
Zasilacz SFX-L może zagościć zarówno w komputerze nowym, projektowanym i składanym od zera, a także w już istniejącym, który przeszedł właśnie metamorfozę. Wzrosła jego wydajność, potrzebny był zatem mocniejszy zasilacz.
Przeczytaj poradniki:
Ponieważ standard SFX-L ma nieco inne wymiary niż SFX, koniecznie sprawdź rozmieszczenie otworów montażowych i porównaj je z tym, co oferuje obudowa PC. Zasilacz musi być zamontowany stabilnie i nie wolno narażać go na drgania ani ruch podczas pracy. Wentylator wirujący w środku tego nie lubi, sama elektronika też woli mieć spokój od uderzeń, bo grożą one uszkodzeniem struktury PCB i przytwierdzonych do niego komponentów.
Skoro tylko to ustalisz oraz potwierdzisz, przystąp do określenia zapotrzebowania energetycznego wszystkich podzespołów. W tym celu wynotuj i zsumuj TDP procesora, karty graficznej, pamięci RAM, dysków, chłodzenia CPU, jak i wszystkich pozostałych. Uzyskany wynik wskazuje ilość mocy, jaką musi dostarczyć zasilacz, przy czym jest to wartość minimalna. Dobrze mieć lekki zapas.
Zasilaniu wysokowydajnych komponentów powinna towarzyszyć ochrona przed największymi zagrożeniami, tzn. zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem, przeciwprzeciążeniowe, termiczne, przeciwprzepięciowe, przeciwzwarciowe i przed zbyt niskim napięciem.
W kategorii zasilaczy SFX-L możesz liczyć na produkty o sporej mocy, zaczynając od 500 W, kończąc na 1000 W. Górna granica zapewne ulegnie w przyszłości przesunięciu, ponieważ apetyt na energię ze strony komponentów PC nieustannie rośnie.
Niemniej moc 1000 W zaspokoi potrzeby zaawansowanych zestawów, również tych bazujących na mocnych CPU Intel Core i7 | AMD Ryzen 7 i kartach graficznych RTX 4000. Dla pewności podlicz oczywiście wymagania energetyczne. Z całą pewnością nie opłaca się kupować zasilacza o mocy dużo większej. Ważne są za to certyfikaty sprawności energetycznej.
Ten parametr określa z jednej strony energooszczędność zasilacza, z drugiej ilość energii elektrycznej zmieniającej się w ciepło. Dobre zasilacze SFX-L niwelują te straty. Ale co znaczy dobre? Przede wszystkim te modele, które dysponują certyfikatem 80 Plus. A tych jest kilka. Dla sprawniejszego rozumienia hierarchii nadano im nazwy znane z lig gamingowych, a które nawiązują do metali szlachetnych.
Dla użytkownika najważniejsza jest informacja podana w procentach, która podaje, jak wiele pobranej energii trafia do komputera. Ową sprawność podaje się przy obciążeniu 20, 50 i 100%. Komputer o niewyszukanej specyfikacji, przeznaczony dla młodego gracza, nie musi mieć certyfikatu 80 Plus Platinum ani Titanium. W tym przypadku wystarczy 80 Plus Bronze lub 80 Plus Gold. Natomiast jednostki budowane do pracy z projektami 3D i dla inżynierów powinny dysponować jak najwyższymi certyfikatami.
Wybierz: zasilacze komputerowe 80 Plus | zasilacze komputerowe 80 Plus Bronze | zasilacze komputerowe 80 Plus Silver | zasilacze komputerowe 80 Plus Gold | zasilacze komputerowe 80 Plus Platinum | zasilacze komputerowe 80 Plus Titatnium
Jest tutaj coś, co fani customizacji lubią najbardziej, czyli okablowanie modularne. Zasilacze SFX-L redukują ilość przewodów w zasięgu wzroku, jak również poza widokiem (gdy chowasz PSU w kieszeni). Modularność ma jeszcze jedną zaletę – użyjesz kabli w takim kolorze, w jakim chcesz.
Obsługiwane wtyczki to z kolei przedstawiciele klasycznych CPU 8-pin, PCIe 8-pin oraz PCIe 5.0 16-pin (12+4). Te ostatnie spotkasz obecnie w nielicznych egzemplarzach.
Mianem dobrego zasilacza SFX-L określić można kilka różnych modeli. Z jednej strony będą to najmocniejsze PSU, czyli te o największej mocy. Z drugiej na przykład te, które mają najwyższy certyfikat sprawności energetycznej.
Jakby jednak nie patrzeć, najtańsze zasilacze SFX-L kosztują w okolicach 450-500 zł. One mają certyfikat 80 Plus Gold, a ta półka cenowa zamyka się mniej więcej na poziomie 1000 zł. Wydając tyle kupisz też zasilacz 80 Plus Platinum.
Zobacz: zasilacze komputerowe 300 W | zasilacze komputerowe 400 W | zasilacze komputerowe 450 W | zasilacze komputerowe 500 W | zasilacze komputerowe 550 W | zasilacze komputerowe 600 W | zasilacze komputerowe 650 W | zasilacze komputerowe 700 W | zasilacze komputerowe 750 W | zasilacze komputerowe 800 W | zasilacze komputerowe 850 W | zasilacze komputerowe 1000 W | zasilacze komputerowe 1050 W | zasilacze komputerowe 1200 W | zasilacze komputerowe 1250 W | zasilacze komputerowe 1600 W
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Najlepsze zasilacze komputerowe SFX-L znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera