Do niedawna wideodomofony pojawiały się tylko w filmach. Obecnie może je mieć praktycznie każdy właściciel domu. Oferują więcej możliwości niż zwykłe domofony. Pozwalają zobaczyć i usłyszeć każdego, kto stoi przed wejściem. A potem zdecydować, czy wpuścić go na posesję.
Domofon z kamerą to jedno z urządzeń smart home, czyli inteligentnego domu. Urządzenia tego typu możesz kontrolować zdalnie przez aplikację na smartfona. Na przykład przykręcać ogrzewanie czy włączać i wyłączać oświetlenie. Do urządzeń z kategorii smart home należą:
Wszystkie te urządzenia, łącznie z wideodomofonami, ułatwiają codzienne życie. Zapewniają bezpieczeństwo, pozwalają na oszczędzanie energii lub po prostu służą rozrywce.
Wideodomofony najczęściej umieszcza się przy furtce, bramie lub też na ścianie budynku, tuż przy drzwiach wejściowych. Najlepiej odnajdą się tam, gdzie konstrukcja budynku uniemożliwia zobaczenie osoby przed drzwiami. Lub jeśli budynek mieszkalny znajduje się w znacznej odległości od furtki.
Panel zewnętrzny wideodomofonu składa się z kamery, dzwonka i często również klawiatury numerycznej. Panel wewnętrzny, który umieszczasz w domu, ma wyświetlacz, mikrofon oraz głośnik. Całość skonstruowana jest tak, byś mógł zobaczyć, kto stoi przy wejściu, a także z nim porozmawiać.
Rozmowę z osobą na zewnątrz umożliwia interkom. Nie we wszystkich modelach jest on dostępny, zwykle pojawia się w tych droższych. Dzięki niemu nie musisz specjalnie wychodzić z domu, by zamienić słowo na przykład z kurierem.
Oprócz oczywistego zastosowania, jakim jest kontrolowanie dostępu do domu, wideodomofon może być również częścią monitoringu. Dzięki kamerze zainstalowanej w wideodomofonie można śledzić, co dzieje się przed drzwiami czy bramą. A także zachować materiał, który można wykorzystać przeciwko włamywaczom. Domofon z kamerą może być zatem uzupełnieniem dla inteligentnych kamer, umieszczonych wokół budynku.
Wideodomofony przydadzą się nie tylko w domu, lecz także w biurach i firmach. Umożliwiają szybkie rozpoznanie gości czy pracowników oraz kontrolowanie dostępu do poszczególnych pomieszczeń. Ma to szczególne znaczenie dla ochrony danych firmowych.
Dostępne na rynku wideodomofony to akcesoria, które odnajdą się w każdym domu. Ich smukła konstrukcja sprawia, że zmieszczą się nawet na framudze drzwi. A minimalistyczny design będzie pasował praktycznie do każdego budynku.
Wideodomofon bezprzewodowy jest o tyle wygodny, że nie wymaga kucia w ścianach czy prowadzenia kabli przez ogrodzenie. Montaż takiego wideodomofonu nie jest trudny, właściwie każdy sobie z nim poradzi. Instalacja urządzenia potrwa kilkanaście minut.
Wideodomofon bezprzewodowy może być również podłączony do domowego Wi-Fi. Jednak wadą takiego rozwiązania jest podatność na zakłócenia, spowodowane celowym przechwytywaniem sygnału bądź warunkami atmosferycznymi. Co więcej, wideodomofony bezprzewodowe Wi-Fi muszą znajdować się w bliskim otoczeniu domu, najczęściej do 50 m. Wideodomofon zamontowany w większej odległości może gubić sygnał.
Kolejnym mankamentem wideodomofonów bezprzewodowych jest brak stałego zasilania. Dlatego wybierając taki typ wideodomofonu, bądź przygotowany na wymianę baterii.
Większość wideodomofonów możesz połączyć z dedykowaną aplikacją na smartfony. Aplikacja ta jest darmowa i kompatybilna z systemami operacyjnymi Android i iOS. Zatem bez względu na to, jakiej marki smartfon posiadasz, będzie ona dostępna. Po prostu ściągasz ją na telefon, łączysz z wideodomofonem i od razu jest gotowa do użycia.
Aplikacja powiadomi Cię, kiedy ktoś będzie przy wejściu. Co więcej, wyśle zdjęcie tej osoby. Dzięki temu nawet jeśli nie będzie Cię w domu, będziesz wiedział, z kim się skontaktować i zaprosić go ponownie. Za pomocą aplikacji możesz też podejrzeć, czy kurier zostawił paczkę w umówionym miejscu. A w przypadku próby włamania, aplikacja pomoże Ci wysłać wiadomość głosową i odstraszyć włamywacza.
Co więcej, z aplikacją możesz spytać gościa o cel wizyty, bez wstawania z kanapy. Albo porozmawiać z nim, będąc poza domem. Aplikacja pozwala też zdalnie otwierać/zamykać bramę lub furtkę. Niektóre aplikacje dedykowane wideodomofonom mogą nawet sterować innymi urządzeniami smart home. Na przykład roletami czy oświetleniem.
Na rynku istnieje wiele wideodomofonów z funkcją otwierania bramy i furtki. Zapewniają wygodę, bo nie musisz wychodzić z domu, by otworzyć furtkę. Możesz to zrobić zdalnie lub za pomocą jednego przycisku na dotykowym wyświetlaczu.
Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się przy niepogodzie lub w zimie. Wtedy goście przy furtce nie muszą marznąć i czekać, aż ubierzesz kurtkę i wyjdziesz im otworzyć. To samo tyczy się Ciebie: możesz sterować furtką, przebywając w ciepłym pomieszczeniu.
Wideodomofon z funkcją otwierania furtki zapewni Ci maksimum bezpieczeństwa. Dopóki nie otworzysz furtki lub bramy, to nikt nie wejdzie na podwórko bez Twojej zgody. Dzięki temu unikniesz wałęsających się wokół domu, nieznajomych osób. A także bezpańskich zwierząt, które mogą stanowić zagrożenie dla dzieci.
Funkcja otwierania furtki przyda się również, kiedy jesteś w pracy, a kurier ma dostarczyć do domu przesyłkę. Nie musisz zwalniać się z pracy, by mu otworzyć. Dzięki aplikacji będziesz widział, kiedy dotrze do furtki. A wtedy możesz mu ją szybko otworzyć, a nawet podejrzeć, gdzie zostawia paczkę.
Tak samo wygodny jest wideodomofon z funkcją otwierania bramy – pozwala otworzyć bramę bez potrzeby wysiadania z auta. Dzięki temu unikasz ryzyka, że zostaniesz napadnięty.
Jeśli myślisz o zakupie wideodomofonu do domu jednorodzinnego, przede wszystkim weź pod uwagę rodzaj zasilania. Aby oszczędzić sobie szukania podłączenia do sieci i kucia w ścianach, wybierz model bezprzewodowy zasilany bateryjnie lub akumulatorowo. Chyba że jesteś dopiero w trakcie budowy domu, wtedy postaw na model przewodowy ze stałym dostępem do zasilania.
Zwróć uwagę, czy wideodomofon posiada funkcję zapisywania nagrań na karcie SD. W zależności od wielkości kart mogą one pomieścić nawet wiele godzin nagrań. Aktualnie większość wideodomofonów sprawdzonych producentów posiada już to rozwiązanie.
Ważne też, by panel zewnętrzny wideodomofonu był odporny na warunki atmosferyczne. Zatem sprawdź, czy wideodomofon posiada certyfikowaną klasę IP. Odpowiada ona za wodo- i pyłoszczelność urządzenia. Najlepsze wideodomofony posiadają klasę IP67 oraz IP68. Ważny jest też materiał, z którego wykonana jest obudowa wideodomofonu. Wybierz takie tworzywo, na które nie mają wpływu ekstremalnie wysokie czy niskie temperatury.
Zobacz też, jaki kąt widzenia ma wbudowana kamera. Kamera szerokokątna, na przykład 120°, zapewni podgląd dużego obszaru wokół furtki czy drzwi. Sprawdź również, czy zapewnia czytelny obraz w nocy.
Istotna jest również wielkość i jakość wyświetlacza. Warto wybrać monitor co najmniej 7-calowy, by można było wyraźnie zobaczyć, kto zjawił się przed domem. Taki ekran docenią przede wszystkim osoby starsze i dzieci. Warto też dobrać taki monitor, który wpasuje się w wystrój domu. Obecnie najczęściej spotykane są wyświetlacze z białym, czarnym lub szarym obramowaniem.
Kiedy już zaopatrzysz się w wideodomofon i chcesz zamontować panel zewnętrzny przy furtce czy drzwiach, pamiętaj, by znajdował się na średniej wysokości. Zbyt nisko zamontowany wideodomofon sprawi, że nie zobaczysz twarzy, a tułów osoby przy wejściu.
Obecnie za wideodomofon musisz zapłacić od 500 do 3 000 zł. Jego cena zależy od wielkości monitora, jakości wykonania, dostępnych funkcji, a także marki. Na przykład, wideodomofon z funkcją interkomu, czytnikiem kart zbliżeniowych oraz możliwością zapisu nagrania na karcie SD to całkiem spory wydatek. Poza tym wideodomofony przewodowe są z reguły droższe niż te bezprzewodowe.
Ale wśród wideodomofonów znajdziesz też tańsze modele. Posiadają one mniej rozwiązań, ale wciąż spełniają swoją najważniejszą funkcję – czyli pozwalają zobaczyć, kto dzwoni do drzwi.
Decydując się na wideodomofon, wybierz model znanej marki, która istnieje na rynku od lat. Dzięki temu będziesz miał pewność, że produkt, który kupujesz, jest wysokiej jakości. Wśród najpopularniejszych producentów wideodomofonów można wymienić firmy takie jak: Eufy, EZVIZ, Eura, Hikvision czy Aqara.
Najlepsze wideodomofony znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera