Na dobre samopoczucie wpływ ma nie tylko to, co jesz i pijesz, ale i powietrze, którym oddychasz. By zapewnić sobie czyste powietrze o odpowiedniej wilgotności, najlepiej jest zaopatrzyć się w wentylatory i oczyszczacze powietrza. Te urządzenia zadbają o jakość powietrza i optymalną temperaturę w budynku, żebyś mógł czuć się maksymalnie komfortowo.
Oczyszczacze powietrza usuwają z powietrza szkodliwe substancje, takie jak kurz, pyłki roślin, pleśń, alergeny, bakterie, wirusy i wszelkie inne zanieczyszczenia. Niektóre oczyszczacze powietrza wyposażone są też w filtry węglowe, które usuwają nieprzyjemne zapachy z otoczenia, takie jak dym papierosowy czy zapach zwierząt. W sprzedaży znajdziesz też oczyszczacze z technologią UV-C, która wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe do eliminacji bakterii, wirusów i grzybów z powietrza. A także oczyszczacze z nawilżaczem lub jonizatorem.
Z kolei wentylatory zagwarantują Ci ochłodę w upalne dni. Przyjemny powiew chłodnego powietrza to ulga dla osób przebywających w nieklimatyzowanym pomieszczeniu. Wentylatory dysponują zwykle kilkoma trybami prędkości nawiewu, które można zmieniać za pomocą przycisków i dostosować do panujących warunków.
Zobacz urządzenia smart home
Przede wszystkim osobom, które cierpią na alergie. Oczyszczacz powietrza, eliminując pyłki, kurz, sierść i inne alergeny z powietrza, przynosi szybką ulgę wszystkim, którzy zmagają się z trudnościami z oddychaniem spowodowanymi alergią. Sprawia, że momentalnie lepiej im się oddycha, a dokuczliwe objawy alergii mijają.
Czyste powietrze jest równie istotne dla astmatyków oraz osób przewlekle chorujących na inne dolegliwości układu oddechowego. Oczyszcza powietrza będzie dla nich istnym wybawieniem, które w znacznym stopniu ułatwi oddychanie i zapobiegnie zaostrzaniu się choroby.
Przeczytaj też poradniki:
Większość oczyszczaczy powietrza wykorzystuje system filtracji mechanicznej, gdzie powietrze jest przepuszczane przez filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia. Najczęściej stosowanymi filtrami w oczyszczaczach powietrza są filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air) oraz filtry węglowe.
Filtr HEPA usuwa z powietrza mikroskopijne cząsteczki, takie jak kurz, pyłki roślin, pleśń, alergeny i inne zanieczyszczenia o rozmiarze nawet do 0,3 mikrona. Z kolei filtr węglowy jest skuteczniejszy w usuwaniu lotnych zanieczyszczeń organicznych, nieprzyjemnych zapachów, dymu papierosowego.
Niektóre oczyszczacze powietrza korzystają również z jonizacji, czyli procesu emitowania jonów ujemnych do powietrza. Przyciągają one cząsteczki zanieczyszczeń, takie jak kurz czy alergeny, powodując, że opadają one na podłogę lub zostają złapane przez filtr powietrza.
Jonizacja to naturalny proces, który zachodzi w powietrzu codziennie. Z obojętnego atomu tworzy jon naładowany ujemnie bądź dodatnio. Następnie jony o przeciwnym ładunku się przyciągają.
Jonizacja najczęściej występuje w lasach, przy wodospadach czy w górach. Przebywając w tych miejscach ma się wrażenie, że powietrze jest lżejsze, bardziej orzeźwiające, co sprawia, że łatwiej się oddycha. Dzięki oczyszczaczowi z jonizatorem możesz uzyskać taki efekt w domu.
Oczyszczacz powietrza z jonizatorem pełni dwie funkcje: oczyszcza i jonizuje powietrze w pomieszczeniu. Pozwala to uzyskać czyste powietrze pozbawione zanieczyszczeń. Dodatkowa funkcja jonizacji neutralizuje jony dodatnie, eliminując bakterie, wirusy, alergeny oraz zarodniki pleśni i grzybów, które opadają na ziemię, zamiast przenikać do organizmu.
Czy warto kupić oczyszczacz z jonizatorem? Zdecydowanie tak. Choć jest nieco droższy, to jednak skuteczniejszy w usuwaniu większej ilości bardzo małych cząsteczek zanieczyszczeń. To szczególnie istotne dla osób zmagających się z chorobami układu oddechowego. Redukując pleśń, grzyby i alergeny oczyszczacz powietrza z jonizatorem przyczynia się do poprawy zdrowia i samopoczucia.
Kupując oczyszczacz powietrza musisz mieć świadomość, że od czasu do czasu trzeba będzie wymienić w nim filtr. Jakie filtry w oczyszczaczach są wymienne i ile kosztują?
Najczęściej w oczyszczaczach powietrza spotkasz filtr HEPA. Są one jednymi z najskuteczniejszych filtrów dostępnych na rynku. Usuwają z powietrza nawet najdrobniejsze cząsteczki, w tym pyłki i alergeny.
Kolejnym rodzajem filtrów w oczyszczaczach są filtry węglowe – skuteczne w usuwaniu zapachów, dymu tytoniowego, lotnych związków organicznych (VOC) i innych substancji chemicznych z powietrza. Działają poprzez absorpcję szkodliwych substancji do swojej struktury porowatej.
Cena filtrów zależy przede wszystkim od marki oczyszczacza. W sklepach znajdziesz filtry za 100 zł, ale i takie za 200 i więcej. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są filtry 2w1, czyli HEPA i węglowy, ale nie wszystkie oczyszczacze je obsługują. Tak więc zanim kupisz filtr do oczyszczacza, koniecznie sprawdź, z jakimi oczyszczaczami jest kompatybilny i czy pasuje do Twojego modelu.
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to urządzenie, które nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale dba też o odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Jaki oczyszczacz z nawilżaczem wybrać, by zyskać czyste i zdrowe powietrze we wnętrzu? Na co zwrócić uwagę?
W pierwszej kolejności oblicz powierzchnię pomieszczenia, w którym planujesz umieścić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Dzięki temu będziesz mógł dobrać moc oczyszczacza do metrażu i wybrać ten, który efektywnie oczyści i nawilży powietrze w całym pomieszczeniu.
Sprawdź poziom hałasu oczyszczacza. Szukaj modelu z niskim poziomem hałasu, na poziomie nieprzekraczającym 50 dB(A), szczególnie jeśli planujesz używać go w sypialni czy pokoju dziecka. Część oczyszczaczy możesz zaoferować też dodatkowe funkcje, takie jak tryb nocny, automatyczne czujniki jakości powietrza, czy programowalne timery. Jeśli któraś z tych funkcji wydaje Ci się przydatna, to przed zakupem sprawdź, czy oczyszczacz ją posiada.
Niektóre oczyszczacze powietrza z nawilżaczem oferują możliwość regulacji poziomu nawilżania. Wybierz model wyposażony w kilka trybów nawilżania, aby móc dostosować go do aktualnego zapotrzebowania. Sprawdź również pojemność zbiornika na wodę w oczyszczaczu. Kup oczyszczacz z większym pojemnikiem, który umożliwia długotrwałe nawilżanie powietrza bez konieczności częstego uzupełniania wody.
Wentylator zapewne kojarzy Ci się z klasycznym wiatrakiem, z obrotowymi śmigłami. I owszem, większość wentylatorów właśnie tak wygląda. Rosnącą popularnością cieszą się jednak wentylatory kolumnowe.
Różnicę między wentylatorem kolumnowym a standardowym widać na pierwszy rzut oka. Ten pierwszy charakteryzuje się podłużnym kształtem i próżno szukać w nim śmigieł. Przypomina po prostu kolumnę. Dzięki takiej konstrukcji może równomiernie rozprowadzać powietrze na większym obszarze pomieszczenia.
Wentylator kolumnowy równie skutecznie co zwykły wiatrak schłodzi mniejsze i większe pomieszczenia. Zajmie też mniej miejsca, a jego prosty design sprawia, że będzie pasował do większości wnętrz. Niektóre modele dostępne są nawet w różnych kolorach, w tym brązowym i białym, albo we wzorze imitującym drewno.
Nowoczesne wentylatory kolumnowe wyróżniają się cichą pracą, maksymalnie do 46 dB(A) i kilkoma trybami prędkości nawiewu. W tym między innymi trybem Auto, w którym urządzenie samoistnie dostosowuje poziom chłodzenia do panujących warunków otoczenia. Ponadto sterować wentylatorem kolumnowym można za pomocą pilota, którego znajdziesz w zestawie. W niektórych modelach znajdziesz też timer, umożliwiający ustawienie czasu działania wentylatora.
Wentylator biurkowy, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do położenia na biurku czy stoliku. Jest mniejszy niż klasyczny wentylator podłogowy, a co za tym idzie, zapewnia delikatniejszy nawiew. Wciąż jednak zapewni Ci ulgę od gorąca w czasie pracy w nieklimatyzowanym biurze, kiedy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka. Przyda się także, kiedy pracujesz na home office. Nie tylko schłodzi pomieszczenie, ale usprawni też cyrkulację powietrza.
Niektóre wentylatory biurkowe wyposażone są też w funkcję ogrzewania. Sprawdzą się podczas pierwszych jesiennych chłodów, kiedy nie chcesz jeszcze uruchamiać centralnego ogrzewania. Przed zakupem wentylatora biurkowego z ogrzewaniem zwróć uwagę na takie funkcje, jak automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Wentylator biurkowy nie musi być nudny. Jeśli chcesz, żeby Twój gabinet czy biuro na poddaszu zyskało nieco charakteru, to postaw na wentylator z oryginalnym designem. Na przykład brązowy lub czarny, w stylu industrialnym, z elementami imitującymi drewno. Takie wentylatory ma w ofercie na przykład firma Webber czy Raven. Do nowoczesnego wnętrza w minimalistycznym, surowym stylu sprawdzą się z kolei proste wentylatory, w obłych kształtach. Wyśmienicie prezentują się również wentylatory bezłopatkowe.
Ceny wentylatorów biurkowych zaczynają się od 50 do 100 zł. Wpływ na cenę wentylatora biurkowego ma moc nawiewu, średnica śmigła, marka, design oraz funkcje, jakimi dysponuje, takie jak regulacja prędkości nawiewu.
Zobacz też Inteligentne kamery | Inteligentne oświetlenie| Centralki i huby | Czujniki | Elementy wykonawcze | Sterowanie ogrzewaniem | Wideodomofony | Inteligentne wagi | Akcesoria Smart Home
Najlepsze wentylatory i oczyszczacze znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera