Uchwyt do smartfona ma jedną, najważniejszą funkcję – zapewnić mu stabilną pozycję w samochodzie, na skuterze, motocyklu czy rowerze, zapobiegać jego upadkom oraz uszkodzeniom mechanicznym, które mogą z nich wyniknąć. Jednak aby uczynić uchwyty atrakcyjniejszymi dla użytkowników, producenci wyposażają je w dodatkowe udogodnienia. Przykładem może być ładowanie indukcyjne.
Z uchwytów do smartfonów skorzystają wszyscy, którzy spędzają dużo czasu za kierownicą. Wśród nich przedstawiciele handlowi, dostawcy, taksówkarze, kierowcy tirów, kurierzy. Z kolei uchwyty do roweru czy motocykla doceni każdy kierowca tych pojazdów, który w trakcie jazdy chce mieć wygodny dostęp do telefonu. I zapewnić mu stabilną pozycję, nawet gdy nawierzchnia, po której się porusza, nie jest idealna.
Zobacz wszystkie akcesoria do smartfonów
Mocny, to znaczy solidnie wykonany, stabilny i pozostający w jednym miejscu, nawet przy nagłych manewrach i ostrym hamowaniu. Jeśli chcesz właśnie taki uchwyt mieć w samochodzie, to najlepiej, jeśli kupisz go w sprawdzonym sklepie z akcesoriami do smartfonów. Zapomnij o tanich uchwytach z Chin, które może i na zdjęciu wyglądają na porządne, ale w rzeczywistości są wykonane w dużej mierze z nietrwałego plastiku i potrafią rozpaść się po tygodniu użytkowania.
Za mocny uchwyt na telefon będziesz też musiał zapłacić więcej niż za ten ze średniej półki. Wynika to z tego, że mocny uchwyt zrobiony jest w większości z grubego tworzywa sztucznego z metalowymi elementami. A tak wytrzymałe materiały muszą swoje kosztować.
Uchwyt na kratkę, jak możesz się domyślić, to ten, który wpinasz w kratkę wentylacyjną. Wśród uchwytów na kratkę nawiewu wyróżnić można uchwyty magnetyczne, zaciskowe oraz grawitacyjne. W porównaniu do uchwytu na szybę, uchwyt na kratkę znajduje się nieco poniżej poziomu wzroku. Wciąż jednak umieszczony w nim smartfon jest łatwo dostępny, a jego ekran widoczny dla kierowcy.
Uchwyt na telefon na szybę przyda się szczególnie kierowcom, którzy pokonują tysiące kilometrów i niemal non stop korzystają z nawigacji GPS. Mocowany na przedniej szybie za pomocą przyssawki, zapewni łatwy dostęp do map Google i powiadomień.
Umieszczając uchwyt na telefon na przedniej szybie samochodu, zadbaj o to, by nie ograniczał pola widzenia podczas jazdy. Najlepiej umieść go z prawej lub lewej strony zegarów, dzięki czemu smartfon nie będzie Ci przesłaniał drogi. Nie będziesz też musiał odwracać wzroku od drogi na dłuższą chwilę, kiedy potrzebujesz zerknąć na mapę.
Przeczytaj poradnik: Jak dbać o smartfon latem?
Uchwyt na telefon przeznaczony dla jednośladów możesz przypiąć do motocykla, skutera, hulajnogi czy roweru. Często ten sam uchwyt pasuje też do quada. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę, to sposób montażu do kierownicy. Niektóre uchwyty montuje się za pomocą śruby M8, inne posiadają mocowanie samoprzylepne lub mocowanie w sztycy widelca motocykla. Wybierz taki uchwyt, którego łatwo zamontujesz na swoim pojeździe.
Zwróć też uwagę, z czego wykonany jest uchwyt i czy jest regulowany. Postaw na metalową, wytrzymałą konstrukcję zamiast na plastikowe, nietrwałe elementy. Sprawdź, czy uchwyt ma na przykład gumową kulkę amortyzującą lub inne zabezpieczenie przed wstrząsami i wibracjami. Jeśli podczas jazdy chcesz równocześnie ładować telefon, to znajdź uchwyt z ładowarką indukcyjną.
Pogoda bywa nieprzewidywalna. I nawet bezchmurne niebo może się momentalnie pokryć chmurami, z których spadnie deszcz. I złapie Cię akurat, kiedy jesteś w drodze. O ile w samochodzie to nie problem, to już jadąc rowerem najprzyjemniej nie jest. I to nie tylko Tobie, ale i Twojemu smartfonowi. Żeby zabezpieczyć go przed negatywnymi skutkami zachlapania, zaopatrz się w wodoszczelny uchwyt na telefon do roweru.
Pewnie zastanawiasz się, po co Ci wodoszczelny uchwyt do roweru, skoro Twój smartfon sam w sobie jest wodoszczelny. Owszem, w zależności od modelu, smartfony są mniej lub bardziej odporne na czasowe zetknięcie z wodą. Wodoodporne etui przy uchwycie stanowi dodatkową barierę, przez którą nie tylko nie przeniknie woda, ale i błoto czy piasek. Dzięki temu telefon z podstawową ochroną przed zachlapaniem zyskuje dodatkowe zabezpieczenie.
Przed zakupem wodoszczelnego uchwytu do roweru koniecznie sprawdź, czy pasuje do Twojego modelu smartfona. Część uchwytów jest uniwersalna, część przeznaczona do telefonu konkretnej marki. Jeśli wybierasz uniwersalny uchwyt to porównaj jego wymiary z wymiarami smartfona. Sprawdź również, czy uchwyt zapewnia możliwość obrotu. Dzięki temu możesz korzystać ze smartfona zarówno w pionie, jak i poziomie. Zobacz też, czy przezroczyste etui umożliwia komunikację dotykową z ekranem smartfona, czy jej nie zakłóca.
Magnetyczne uchwyty do smartfonów to najczęściej modele, które wpina się do kratki wentylacyjnej. Dzięki płytce z magnesem obudowa telefonu ściśle przylega do uchwytu. Magnes jest na tyle mocny, że aby oderwać od niego telefon, trzeba włożyć w to trochę wysiłku.
Magnetyczne uchwyty znajdziesz też w kategorii uchwytów na telefon do biegania. Występują one zwykle w formie nerki, zapinanej w pasie. Na przodzie posiadają płytkę z magnesem, który trzyma telefon podczas joggingu.
Czy uchwyty magnetyczne na pewno utrzymają telefon? Czy nie spadnie on podczas nagłego manewru samochodem, czy intensywnego biegu? Blaszka, którą przytwierdzasz do telefonu skutecznie łączy go z magnesem przy uchwycie, nawet jeśli znajduje się ona pod etui czy pokrowcem. Magnesy w uchwytach są wyjątkowo mocne, więc nie ma mowy o upadku smartfona na nierównej drodze.
Czy magnetyczne uchwyty są bezpieczne dla telefonu? Uchwyty z magnesem nie mają wpływu na pracę baterii czy anteny w smartfonie. Wszelkie historie, że uchwyt magnetyczny uszkodził baterię czy że zakłóca sygnał GPS to zwyczajne mity.
Czyli inaczej popsocket lub ring na telefon. To uniwersalny uchwyt w formie gałki, który możesz przytwierdzić do obudowy smartfona, ale też tabletu, czytnika e-booków czy konsoli do gier. Może też służyć za podstawkę do telefonu.
Popsockety stały się popularne stosunkowo niedawno. Można powiedzieć, że równocześnie z upowszechnieniem się selfie. Wynika to z tego, że z uchwytem typu popsocket dużo łatwiej zrobić sobie zdjęcie jedną ręką. Ring z tyłu obudowy sprawia, że smartfon stabilniej leży w dłoni, a ryzyko, że wypadnie z ręki podczas robienia selfie, zmniejsza się.
Uchwyty na telefon typu popsocket możesz składać, żeby nie zajmował on dużo miejsca w torebce i rozkładać, kiedy go potrzebujesz. Rozłożony popsocket to podpórka dla telefonu, którą możesz wykorzystać podczas oglądania filmów w pociągu czy do rozmów online.
W sklepach znajdziesz całą masę ringów w różnych kolorach i wzorach. Możesz liczyć na popsockety z wizerunkiem Baby Yoda, nadrukiem z kotem, nebulą, imitującą drewno, marmur czy przypominająca tarczę samego Kapitana Ameryki. Tak szeroki wybór popsocketów sprawia, że nawet najbardziej wybredny użytkownik smartfona znajdzie coś dla siebie.
Popsockety nie są drogimi akcesoriami, kupisz je już za niespełna 50 zł. Najdroższe popsockety to te z oryginalnym designem lub przeznaczone dla smartfonów marki Apple. Za nie zapłacisz od 100 do 200 zł.
Uchwyt i etui na telefon do biegania pozwala swobodnie biegać i ćwiczyć z telefonem. Zapomnij o trzymaniu telefonu w ręku, albo w kieszeni. Dzięki etui do biegania jest on bezpieczny i cały czas pod ręką.
Uchwyt na telefon do biegania nie przypomina uchwytów samochodowych lub do roweru. Jest to raczej opaska na ramię lub etui przypinane do paska. Smartfona umieszczasz w takim pokrowcu, dzięki czemu jest on bezpieczny i nie wypadnie podczas intensywnych ćwiczeń.
Spotkać możesz też magnetyczny uchwyt na smartfona do biegania. Zapinany w talii, przypomina saszetkę typu nerka. I oprócz magnesu i etui na smartfona, ma też przegródki na inne drobiazgi. Na przykład na słuchawki TWS.
Zobacz też Gimbale do telefonów | Ładowarki do telefonu | Ładowarki samochodowe | Folie i szkła ochronne na smartfony | Etui na smartfony | Pozostałe akcesoria do smartfonów
Najlepsze uchwyty do smartfonów znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera