Nie ulega wątpliwości, że wśród akcesoriów do laptopów torba na laptopa zajmuje tak ważne miejsce. Powstała przecież po to, żeby łatwiej podróżowało się z notebookiem. Laptopy są to końcu komputery przenośne, lecz nieporęcznie byłoby nosić lub wozić je w dłoniach. Szczególnie w komunikacji publicznej. Poza samym laptopem masz jeszcze zasilacz oraz akcesoria (myszki, klawiatury, słuchawki). Absurdem byłoby nosić je w rękach. Po to są w końcu torby, plecaki i etui na laptopy.
Pojawia się tu zresztą nie tylko argument wygody, ale i dwa kolejne: bezpieczeństwo oraz ochrona przed zarysowaniami. W pierwszym przypadku urządzenie chronione jest przed poważnymi uszkodzeniami, głównie mechanicznymi: zgniecenie obudowy, upadek z pewnej wysokości na twarde podłoże, zniszczenie matrycy lub portów, zalanie wodą, zapiaszczenie, zakurzenie.
W drugim pojawia się czynnik estetyczny. Laptopy potrafią kosztować po kilka tysięcy, służą do grania, do nauki, do pracy, do prowadzenia firmy. Z pewnością zależy Ci, żeby Twój notebook wyglądał nienagannie – bez zarysowań, wgnieceń, uszkodzeń na obudowie. Jeśli tak właśnie jest, koniecznie kup torbę na laptopa.
Przeczytaj poradnik: Jak dobrać plecak, etui i torbę do laptopa?
Mogą powstawać z wielu materiałów. Począwszy od tkanin naturalnych, przez poliester oraz tworzywa pochodzące z recyklingu, po skórę ekologiczną, a nawet klasyczną skórę. Spotkasz też modele składające się z kilku powłok oraz takie, których zamki błyskawiczne mają ochronę przeciwdeszczową. W nich nie ma szans, by woda dostała się do komory i zalała notebooka.
Nie ma jednak jednej, niezawodnej odpowiedzi na pytanie: Z czego powinny być wykonane torby na laptopa? – Spójrz na wzornictwo. Jeśli torba Ci się podoba, sprawdź jeszcze, ile ma komór.
Tania torba na laptopa ma jedną lub dwie komory. Pierwsza służy do przechowywania laptopa, druga na pozostałe drobiazgi w rodzaju akcesoriów, kluczy, itp. Czasami w głównej komorze producenci wydzielają jeszcze małą kieszeń na zasilacze do laptopów. Natomiast w droższych modelach stosowane są bardzo przemyślane systemy zarządzania pakowaniem.
Wielkość kieszeni dopasowywana jest do akcesoriów i mają osobne zamknięcia. Przewidziano miejsce na tablet, kieszonkę na słuchawki, przestrzeń na aktówkę. Co ważne, sama komora na laptopa też bywa dodatkowo zabezpieczana i wzmacniana, np. miękkimi piankami w ściankach i w podłodze torby. Pojawiają się nawet specjalne wypełnienia chroniące narożniki laptopa w chwili uderzenia o posadzkę, chodnik lub beton.
Zwróć również uwagę na suwak zamka błyskawicznego. Może się zdarzyć, że elementy suwaka mają małe kółeczka z metalu, w które możesz wsunąć kłódkę. Wtedy mowy nie ma, by ktoś niepostrzeżenie odsunął zamek i zabrał coś z torby.
Kiedy kupujesz laptopa, torbę dobierasz do niego na styk, czyli kierując się przekątną ekranu notebooka. To bardzo rozsądne podejście, bo urządzenie dokładnie dopasowuje się do torby i nie przemieszcza się w niej. Problem pojawia się, kiedy masz przynajmniej dwa laptopy o różnej przekątnej ekranu, a niekoniecznie chcesz kupić kolejne akcesorium.
Wtedy dobrze mieć torbę dopasowaną do większego modelu. Sprawdzaj zatem dokładnie, jak duże urządzenie pomieści upatrzona przez Ciebie torba. A jeśli posiadany sprzęt ma nietypową przekątną, np. 15,4 cala, natomiast na torbie widnieje zapis o kompatybilności do 15 cali, musisz sprawdzić maksymalne wymiary laptopa w specyfikacji torby. Gdy szukasz czegoś bardziej kompaktowego i dyskretnego, wybierz etui na laptopa. A jeśli musisz mieć coś ogromnie pakownego, kup sobie plecak na laptopa.
Najlepsze torby na laptopy znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera