Narzędzia do analizy ruchu pokazują, że ludzie wpisują pytanie zawarte w tytule tego poradnika w okienku przeglądarki internetowej kilkaset razy miesięcznie. Równie często nasi konsultanci słyszą je w słuchawce infolinii i czytają w przysyłanych do nas mailach. Doradzamy więc, jak dobrze kupić tani laptop do internetu – pokazujemy też, że nie zawsze musi to być Chromebook.
Spis treści:
Jaki laptop do internetu w 2025? Czym różni się od innych?
Pod względem budowy (rozumianej jako elementy składające się na konstrukcję zewnętrzną) oraz użytych podzespołów, tani laptop do internetu niczym nie różni się od notebooka używanego do innych zadań. To tylko kwestia zastosowania, choć trzeba powiedzieć, że tani laptop ma obudowę z tworzywa sztucznego.
Poza tym wydajność takiego sprzętu jest niższa od oferowanej przez laptopy gamingowe czy nawet biznesowe. Nie znaczy to jednak, że jest skandalicznie słaba. Czasy, w których laptop do internetu mógł mieć minimalną rozsądną specyfikację minęły bezpowrotnie.
Obecnie przeglądarka ma spory apetyt na zasoby – musi sobie przecież poradzić z wieloma zakładkami, wśród których znajdują się serwisy wideo z filmami 4K (niektórzy włączają taką podziałkę pomimo wyświetlacza ograniczonego do Full HD). Zaraz obok znajduje się serwis informacyjny, kilka sklepów internetowych. Łączne obciążenie systemu jest zatem duże – laptop do internetu musi temu podołać w stopniu zadowalającym.
Mało tego, nawet na tanim laptopie do przeglądania internetu da się pograć w coś więcej niż pasjans. Współczesna integra bez problemu ogarnie pokaźną bibliotekę gier nienależących do segmentu AAA, aczkolwiek dających mnóstwo frajdy. I wcale nie są to gry retro, ale cieszące oko produkcje 3D o wciągającej fabule.
Co ważne, synonimem laptopa do internetu jest laptop biurowy, laptop multimedialny oraz laptop do użytku domowego. W każdym z wymienionych zastosowań jednym z głównych zadań jest surfowanie w sieci podyktowane różnymi potrzebami oraz pobudkami. W efekcie specyfikacja techniczna powyższych modeli będzie identyczna. Zatem ten jeden sprzęt może być używany na wielu polach, będąc z jednej strony łącznikiem z globalną siecią, z drugiej narzędziem pracy.
Przeczytaj nasze poradniki:
- Jaki laptop kupić? Jak wybrać? Na co zwracać uwagę?
- Jaki laptop na studia? Kupujemy najlepszy notebook dla studenta
- Jaki laptop do nauki? Wybieramy notebook do szkoły
- Jaki laptop dla seniora? Który notebook dla osoby starszej będzie najlepszy?
- Jaki laptop do domu? Który najlepszy do użytku domowego?
- Pierwszy laptop dla dziecka. Jaki powinien być? Który model wybrać?
- Jaki laptop biurowy? Dowiedz się, jak wybrać najlepszy
- Mały laptop. Jaki wybrać? Który mobilny laptop będzie najlepszy?
- Laptop dla grafika. Jak wybrać? Który najlepszy do grafiki komputerowej?
- Jaki laptop dotykowy? Jak wybrać? Ile kosztuje? Które modele najlepsze?
- Jaki laptop do gier? Który laptop dla gracza najlepszy?
- Jaki laptop do projektowania gier?
- Laptop się przegrzewa? Podpowiadamy jak schłodzić laptop
- Jak uratować zalany laptop? Co należy i czego nie należy robić?
- Laptop nie widzi dysku. Co robić?
- Czarny ekran w laptopie. Co to oznacza? Jak to naprawić?
- Pierwsze uruchomienie laptopa. Co trzeba zrobić?
- Jak sprawdzić, jaki mam model laptopa? Oto kilka porad
Tani laptop do filmów. Co powinien oferować?
Te dwa zagadnienia są przez kupujących często łączone – tani laptop do internetu i laptop do oglądania filmów. Wspomnieliśmy już, że obie te kwestie dają się spokojnie pogodzić w ramach jednego urządzenia. Pisaliśmy też, że przeglądarka potrzebuje sporych zasobów, inaczej nie będzie mogła działać sprawnie i płynnie. A przecież jednym z takich działań jest odtwarzanie filmów – czy to w serwisach VOD, czy na platformie YouTube.
Jedno z drugim łączy się nierozerwalnie. Oba zadania zazębiają się w ramach tego samego środowiska. To daje Ci pewność, że tani laptop kupiony do internetu bez dwóch zdań sprawdzi się do oglądania filmów.

Dla kogo jest tani laptop do internetu?
Tani laptop do internetu i filmów może sobie kupić każdy, kto szuka urządzenia za niewielkie pieniądze i nie oczekuje jednocześnie topowej wydajności. Są to notebooki, które sprawdzą się na wielu frontach, pełniąc funkcję pierwszego laptopa dla dziecka, laptopa dla seniora, laptopa do użytku domowego, ale i laptopa biurowego oraz podstawowego narzędzia pracy freelancerów pracujących z tekstem (dziennikarzy, copywriterów, tłumaczy, itp.).
Atrakcyjna cena oraz całkiem niezła wydajność sprawiają, że laptopy nazywane tymi do internetu stanowią łakomy kąsek. Jak się za chwilę przekonasz, wspomniana wydajność jest faktem, a nie pobożnym życzeniem i naciąganą tezą.
Jaki powinien być dobry laptop do internetu?
W tym poradniku udowadniamy, że tani laptop nie oznacza wcale czegoś gorszego, wybrakowanego, słabego, wstydliwego. Przekonujemy, że tani laptop do internetu i filmów jest urządzeniem, które posłuży Ci przez kilka kolejnych lat, pod warunkiem trzymania się pewnych zasad. Tych niżej wymienionych.
Jaki procesor w tanim laptopie?
Świadomie rezygnujemy z polecania konstrukcji na procesorach Intel Celeron oraz Intel Pentium. Od razu celujemy w sprzęt napędzany mocniejszymi jednostkami, bo tylko taki uważamy za sensowny. Taki jest naszym zdaniem zakupem obliczonym nie na tu i teraz, ale na dłuższy czas. W rezultacie tani laptop może być napędzany całkiem niezłym CPU.
Do wyboru masz modele:
- z Intel Core i3
- z AMD Ryzen 3
- z Intel Core i5
- z AMD Ryzen 5
Różnica cenowa między laptopami z tymi CPU jest na tyle mała, że opłaca się zdobyć na nieco większy wysiłek finansowy i kupić coś obdarzone wyższą wydajnością. Przy w żadnym wypadku nie ograniczaj się tylko do weryfikacji serii. Generacja procesora jest tak samo istotna, z całą pewnością ważniejsza od ceny. Tego typu oszczędności najpewniej odbiją Ci się czkawką. I to szybciej niż myślisz. Tylko jak tu rozpoznać generację?
Niezmienną praktyką stosowaną przez producentów procesorów jest numerowanie generacji. Dzięki temu wiesz, do której z nich należy dany CPU, a także ile ma lat. Nie dasz sobie wcisnąć, że oto masz przed sobą sprzęt najnowszej generacji, najszybszy i najbardziej wydajny.
Dla Ciebie ważne jest seria znaków, które znajdują się za modelem procesora. Np.
- Intel Core i3-1215U – to przedstawiciel generacji 12.
- Intel Core i3-1115G4 – to przedstawiciel generacji 11.
- Intel Core i3-1005G1 – to przedstawiciel generacji 10.
Proste, prawda? Im wyższa liczba za modelem procesora, tym nowszy i wydajniejszy jest procesor laptopa. Mało tego, nowocześniejsze CPU mają architekturę odmienną od starszych, czego przejawem jest inny podział rdzeni.
Intel od generacji 12. stosuje rdzenie E (energooszczędne, do zadań mało wymagających) oraz rdzenie P (Performance, wydajne, wkraczające wtedy, gdy trzeba większej mocy obliczeniowej). Ten podział rzutuje z kolei na ilość rdzeni i wątków, a same procesory odznaczają się wyższą wydajnością i sprawnością w działaniu.
Ile pamięci RAM w laptopie do przeglądania internetu?
Minimalna rozsądna ilość pamięci RAM w laptopie do internetu to naszym zdaniem 8 GB. Podkreślamy raz jeszcze – dziś nawet surfowanie w internecie jest zasobożerne, a przeglądarki są szczególnie łase na pamięć operacyjną. Świadome kastrowanie tego parametru to proszenie się o ślamazarne działanie bramy do internetu.
Rozsądniej byłoby wybrać model z dwukrotnie większą pamięcią RAM. Modele obdarzone 16-oma Gigabajtami znacznie lepiej radzą sobie z ogarnianiem wielozadaniowości, są również bardziej perspektywiczne. Innymi słowy – wystarczą na dłużej. Naprawdę warto wysupłać jeszcze kilka złotych na nieco lepiej wyposażony laptop, a taki spokojnie kupisz poniżej 2000 zł.
Czy 4 GB pamięci RAM w laptopie to dużo?
Dla laptopa z systemem Windows 4 GB pamięci RAM to za mało. Zdecydowanie za mało. Taka ilość będzie hamulcem ręcznym zaciągniętym podczas jazdy pod strome wzniesienie. Musisz się też liczyć z faktem, że czterem Gigabajtom RAM-u towarzyszy procesor o niewielkim potencjale. Najpewniej jeden ze starszych CPU, pozbawiony wsparcia i aktualizacji. To z kolei oznacza długie uruchamianie systemu, aplikacji oraz stron internetowych. Obecnie nawet najtańsze laptopy mają po 8 GB RAM. O czymś to świadczy, prawda?
I jeszcze jedno – łatwo połasić się na 4 GB pamięci RAM w laptopie, myśląc, że przecież dołożę sobie kości. Najpierw zobacz, czy dany model w ogóle na to pozwala. W niektórych modelach RAM jest wlutowany, a to oznacza zamkniętą konfigurację.
Natomiast Chromebook wyposażony w 4 GB pamięci RAM będzie sobie radził zupełnie dobrze. Wynika to ze specyfiki urządzenia, przede wszystkim z dużo mniejszego obciążenia systemowego. Z drugiej strony Chromebook nie ma tego, co zapewnia Windows.
Jaki dysk będzie wystarczający?
Tylko laptopy pochodzące ze starszych generacji (z procesorami mającymi 3 lub 4 lata) wyposażane są jeszcze w „małe” dyski. Mamy tu na myśli pojemność 120-250 GB. Jeśli spojrzysz na modele z Intel Core gen.12 i nowsze, zobaczysz, że ich pamięć SSD liczy 512 GB (a laptop wciąż kosztuje poniżej 2000 zł).
SSD 512 GB to z całą pewnością satysfakcjonujące rozwiązanie. Jakby nie patrzeć, kupujesz ten notebook z myślą o surfowaniu w internecie, ale kto powiedział, że masz pozbawiać się miejsca na backup danych ze smartfonu (przede wszystkim zdjęć i filmów)? Zamiast 15 GB darmowej przestrzeni Google masz 500 GB własnego dysku z opcją tworzenia kopii zapasowej w chmurze OneDrive.
Tu też warto zweryfikować, czy dysk daje się wymieniać, czy jest wlutowany na stałe. W pierwszym przypadku uzasadniony staje się zakup czegoś z mniejszym dyskiem z perspektywą wymiany w przyszłości na większy nośnik (a taki da się upolować w fajnej promocji). Potem samodzielna podmianka i gotowe.
Jaka przekątna ekranu w laptopie do surfowania w sieci?
Prawdę mówiąc, wybór taniego laptopa do internetu ogranicza się do modeli o przekątnej 15,6 cala. Jest to optymalna przekątna do oglądania filmów, do wertowania nowych postów na Facebooku, do robienia zakupów online, do opłacania rachunków – słowem do tego wszystkiego, do czego internet został powołany.
Matryce w tanich laptopach do internetu potrafią mile zaskoczyć. Wprawdzie większość z nich otrzymuje LED EWV, ale zdarzają się przypadki LED IPS o bardziej nasyconych kolorach. Szkoda tylko, że jasność matryc nie powala i nie przekracza pułapu 250 nitów. W domu, wieczorem i nocą lub na kanapie w ciągu dnia, taka jasność wystarczy. Latem konieczne może okazać się zaciągnięcie rolet.
Odradzamy jednak oglądanie filmów tuż przy oknie, tyłem do okna albo na balkonie. 250 nitów nie poradzi sobie ze słońcem. Wyświetlacz przegra starcie z promieniami, straci czytelność.
Jakie Wi-Fi do sprawnego przeglądania stron internetowych?
Mamy tu na myśli moduł Wi-Fi zamontowany w laptopie – nie prędkość internetu docierającego do Twego domu albo mieszkania. Choć trzeba przyznać, że te dwie kwestie da się sprowadzić do wspólnego mianownika jakim jest odczuwalne tempo ładowania stron.
Laptopy tanie, mające jednak parę ładnych lat na karku, rozpoznasz po tym, że dysponują jedynie Wi-Fi 4 (standard 802.11n). Ów standard powołano do życia w roku… 2009, co samo w sobie powinno dać Ci do myślenia, jak również wykluczyć wszelkie spekulacje na temat „nowoczesności” takiego urządzenia.
Wprawdzie Wi-Fi 4 obsługuje dwuzakresowe Wi-Fi (czyli pasma 2.5 GHz oraz 5 GHz), ale za to z niezłym kagańcem ograniczającym transfer do 600 Mbps łącznie dla czterech strumieni. Dla Ciebie oznacza to, że przy kilku podłączonych urządzeniach 600 Mbps zostanie podzielone, do Ciebie trafi tylko część tego wyniku. Nie wspominając już o tym, że laptop z Wi-Fi 4 jest czymś wyciągniętym z technologicznego lamusa.
Dużo szybszą łączność z internetem zapewnia Wi-Fi 5 (standard 802.11ac). Funkcjonuje na rynku od roku 2013, zapewniając prędkość do 6 933 Mbps dla ośmiu strumieni (rozdzielenie tego wyniku na kilka urządzeń nadal pozostawia spory zasób do wykorzystania). Wi-Fi 5 spotkasz również w najnowszych laptopach, wyposażonych w jednostki Intel Core 13 generacji, lecz nie jest to regułą.
W sprzedaży z całą pewnością spotkasz modele napędzane Intel Core Gen. 10, czyli CPU z roku 2019 mające Wi-Fi 5. Nie wystarczy więc kierować się samym Wi-Fi, bo jak widzisz, procesor pozostawia wiele do życzenia.
Teraz najlepsze, bo da się upolować tani laptop do internetu z Wi-Fi 6 (standard 802.111ax). Wszedł on do użycia w 2019 i oferuje przepustowość do 9 607 Mbps dla ośmiu strumieni. Taki notebook, poza omawianym Wi-Fi, może mieć na pokładzie m.in.: Intel Core i5 13 Gen., Intel Core i3 Gen. 12, AMD Ryzen 3 Gen. 7. Robi się całkiem niezłe wnętrze, prawda? A cena? Nadal poniżej 2000 zł. Wystarczy poszperać.
Dlaczego laptop wolno się uruchamia?
Czy każdy tani laptop do internetu i do filmów będzie się wolno uruchamiał? Absolutnie nie. Opieszałość może występować w modelach kupowanych w ciemno, bez szczegółowej analizy specyfikacji. Jeśli wybierzesz coś, co kosztuje niewiele, ale ma w środku ledwie kilkuletni Intel Celeron, to nie ma opcji, by coś takiego działało szybko i sprawnie.
Niewydajny proces oraz mało pamięci RAM w starciu z wymogami współczesnych aplikacji można porównać do jazdy Maluchem po autostradzie. Kiedyś tak się jeździło i dawało radę, prawda? No prawda, niemniej infrastruktura drogowa uległa zmianie, jezdnie zapełniają pojazdy o nieporównywalnie lepszych parametrach. Więc to, co kiedyś było dobre zupełnie nie przystaje do współczesności.
Nawet tani laptop trzeba kupować świadomie. W przeciwnym razie spotka Cię zawód, a wydane pieniądze wyrzucone zostaną w błoto. Powtarzać będziemy jak mantrę, by podejmować decyzję zakupową na bazie specyfikacji technicznej laptopa i oferowanych możliwości, a nie samej ceny.
Jeśli Twój laptop długo się uruchamia, łatwo sprawdzisz obciążenie procesora i pamięci RAM, korzystając z narzędzi systemowych Windows:
- Użyj skrótu Alt + Ctrl + Del.
- Przejdź do zakładki Wydajność.
- Zobacz wykorzystanie procesora i pamięci RAM na wykresie.
Im wyższy wskaźnik obciążenia, tym gorzej procesor laptopa radzi sobie z zadaniami. Oznacza to, że po prostu jest za słaby.
Dlaczego strony internetowe otwierają się długo na laptopie?
Zdarza się, że witryna ładuje się niemiłosiernie długo, a Ty masz ochotę ją wyłączyć i przejść do innej. Problem w tym, że czasem nie masz alternatywy. Potrzebujesz właśnie tej strony, pozostaje czekać, i czekać, i czekać. Koszmar!
Czy zakup budżetowego laptopa skazuje Cię na bezproduktywne wpatrywanie się w ekran w oczekiwaniu na otwarcie strony? Oczywiście, że nie. W sekcji poświęconej modułowi Wi-Fi napisaliśmy, że tani laptop do internetu bez problemu obsłuży internet o wysokich prędkościach transferu. Powodu powolnego otwierania stron poszukaj wówczas gdzie indziej.
Zacznij od zdiagnozowania, jak bardzo obciążone jest Wi-Fi w laptopie, korzystając z systemowego narzędzia Microsoft:
- Użyj skrótu Alt + Ctrl + Del.
- Przejdź do zakładki Wydajność.
- Zobacz wykorzystanie modułu Wi-Fi na wykresie.
Jeśli moduł nie wykazuje ekstremalnego obciążenia, to znak, że wszystko z nim w porządku. Najpewniej rozgłaszany sygnał jest zbyt słaby (ekranowany przez ściany lub meble) albo masz w domu niewielkie prędkości transferu danych. To może z kolei oznaczać, że:
- Internet dostarczany do domu ma niską prędkość i pasowałby podnieść poprzeczkę (przejść na wyższy pakiet).
- Router jest za słaby – ma zbyt małe osiągi w porównaniu do możliwości przyłącza – wtedy trzeba wymienić router.
Przeczytaj poradnik: Jaki router wybrać?
Laptop do internetu z systemem Windows czy Chromebook?
Jeśli mielibyśmy wskazać tani laptop tylko i wyłącznie do internetu, z czystym sumieniem polecilibyśmy Chromebooka. Z zewnątrz wygląda jak każdy inny laptop, istotna różnica pojawia się po podniesieniu pokrywy – na klawiaturze nie ujrzysz kilku klawiszy, m.in. tych wywołujących Windows. To logiczne, bo Chromebookiem nie zarządza Windows, ale ChromeOS.
System będący w gruncie rzeczy przeglądarką internetową. Funkcjonalności zostały ograniczone do sklepu z aplikacjami oraz samej przeglądarki. Nie zainstalujesz klasycznych aplikacji desktopowych w rodzaju Microsoft 365 – istnieje tu ich substytut w postaci Google Docs.
Zachowujesz za to dostęp do przeglądarki Chrome wraz z synchronizacją danych w smartfonie (o ile na telefonie korzystasz z tej właśnie przeglądarki). Zakładki, historia wyszukiwania, ulubione strony – to wszystko zostanie zintegrowane na urządzeniach.
Ile kosztuje laptop do internetu?
Obecnie spokojnie kupisz tani laptop do internetu w cenie do 2000 zł i będzie to urządzenie:
- z procesorem Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5
- pamięcią RAM liczącą od 8 do 32 GB
- systemem Windows 11 (ale są i modele bez systemu)
- wyświetlaczem Full HD
- Wi-Fi 5 lub Wi-Fi 6
- opcjonalnie Standardem militarnym MIL-STD 810H
Mało tego, ktoś, kto sięgnie po słabsze CPU zdoła oszczędzić ponad 300 zł. Z kolei odejście od platformy Windows na rzecz ChromeOS pozostawi w portfelu jeszcze więcej pieniędzy (przypominamy, że ich ceny zaczynają się już poniżej 1000 zł). Rzecz jasna Ty, jako właściciel i użytkownik takiego sprzętu, musisz mieć świadomość, jakie ograniczenia związane są z Chromebookiem.
Chromebook jest w większości przypadków sprzętem tanim – część modeli kosztuje nawet poniżej 1000 zł. Kusząca kwota, choć procesorem jest tym przypadku zaledwie MediaTek. W sprzedaży spotkasz również Chromebooki z procesorami Intel Core, AMD Ryzen oraz Snapdragon. Ich obecność wpływa na cenę widoczną na karcie produktu.
Mimo to pytanie o cenę laptopa do internetu należy do gatunku otwartych, ponieważ ceny laptopów podlegają wahaniom. Czasem bardzo gwałtownym. U podstaw takiego stanu rzeczy leżą dwie kwestie:
- ceny poszczególnych komponentów – zdarzało się już, że ceny pamięci flash (występujących w pamięciach RAM oraz dyskach SSD) poszybowały w górę, co pociągnęło za sobą wzrost cen laptopów wyposażonych w te komponenty.
- dostępność laptopów na rynku – rok 2020 pokazał, że tanie laptopy w mgnieniu oka przestały być tanie, a ich ceny wystrzeliły z akceptowalnego pułapu do niebotycznych wprost cen. Zadziałało tu prawo ograniczonej dostępności, co zaowocowało nagłym wzrostem wydatków.
Wobec takich zjawisk nawet tanie Chromebooki są bezbronne niczym stadko motyli w obliczu huraganowego wiatru.
Polecane tanie laptopy do internetu w 2025
W tym poradniku umieściliśmy komplet informacji o tym, czym jest tani laptop do internetu i na co zwracać uwagę, by wybrać najlepszy. Skorzystaj z tych informacji albo idź na skróty i kup któryś z polecanych niżej modeli.
Tanie laptopy do internetu z Intel Core i3
- ASUS VivoBook 15 X1504VA i3-1315U/16GB/512GB Niebieski
- ASUS ExpertBook B1 B1502CVA i3-1315U/16GB/512GB/W11P Odnowiony
- ASUS X515JA i3-1005G1/8GB/256GB/W11S szary Odnowiony
Tanie laptopy do internetu z AMD Ryzen 5
- Acer Aspire 3 A315-24P R5
- Lenovo IdeaPad Slim 3 R5-7530U/8GB/512GB/W11
- ASUS VivoBook Go 15 E1504FA R5
Tanie laptopy do internetu bez systemu
- ASUS VivoBook 15 X1504VA i3-1315U/16GB/512GB Niebieski
- ASUS VivoBook 15 X1504VA i3-1315U/16GB/512GB Terra Cotta
Zobacz tanie laptopy w sklepie TechLord