Tak się składa, że szafy rack występują pod kilkoma różnymi nazwami. Spotkasz się wiec z takimi określeniami jak: szafy komputerowe, szafy krosowe, serwerowe, szafy krosowe, szafy produkcyjne lub szafy IT. Jakkolwiek by ich jednak nie nazwać, mają te same zadania:
Bez dwóch zdań szafy rack są fundamentem dobrze zorganizowanej, nowoczesnej i funkcjonalnej serwerowni. Jej sercem, jak również miejscem zarządzania. Swego rodzaju centralą, w której wszystko się zaczyna oraz do której biegną wszystkie przewody sieciowe (ethernet). Nie ma co do tego wątpliwości, że obecność szaf rack przekłada się na lepszą dbałość o własne serwery.
Mało kto stosuje szafy rack w domach, gdyż jest to sprzęt używany do profesjonalnego zarządzania siecią. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby umieścić szafę serwerową gdzieś w domu. Niektórzy tak robią, gdy dom otaczają rejestratory obrazu, a tego rodzaju instalacja wiąże się z poprowadzeniem bardzo wielu przewodów. One z kolei schodzą się do centrali monitoringu.
W ten sam sposób postępuje się w obiektach przemysłowych, firmach, studiach nagraniowych. Szafy rack występują ponadto w profesjonalnych serwerowniach, także w przedsiębiorstwach dysponujących zaawansowaną infrastrukturą komputerową. Przede wszystkim dlatego, że przy pomocy szaf rack okiełznasz całą tę instalację, zapanujesz nad ładem i porządkiem kabli, ułatwisz sobie lub specom od IT zarządzanie switchami.
Najważniejszym parametrem szaf rack jest szerokość rozstawienia szyn montażowych. Warto brać to pod uwagę, bo im szerszy jest model, tym więcej upchniesz w środku. Kieruj się jednak zdrowym rozsądkiem i dopasuj szafę IT do wielkości pomieszczenia, w którym ona stanie. Zostaw także zapas przestrzeni do swobodnego poruszania się w środku. Głębokość szaf rack też się liczy – im głębszy model, tym więcej masz miejsca na dodatkowe akcesoria.
Skoro mowa o szerokości szaf rack, trzeba podkreślić, że wyrażana jest w calach. Nie powinno to dziwić – sprzęt ten przywędrował do nas zza oceanu, gdzie standardowo używa się cali jako jednostki długości. Ponieważ standardowo serwery występują w rozmiarze 19 cali, szafy rack też mają często szerokość 19 cali (48,2 cm). Nie znaczy to jednak, że innych szaf komputerowych nie spotkasz. Nie w każdym modelu musi się znaleźć serwer, są jeszcze szafy do monitoringu, systemów przeciwpożarowych, sieci kablowych i innych. Dla nich możesz wybrać szafy rack 10-calowe.
Producenci szaf komputerowych dostarczają szafy serwerowe wiszące oraz stojące. Te pierwsze przytwierdzane są do ściany za pomocą kołków rozporowych, w efekcie miejsce ich położenia należy dobrze przemyśleć. Późniejsze modyfikacje wiążą się najczęściej z koniecznością użycia wiertarki udarowej oraz skomplikowanego przenoszenia gdzieś dalej dość dużej wiązki przewodów.
Natomiast szafy rack stojące niezupełnie są w 100% stojące. Od spodu mają kółka i na nich poruszają się – od czasu do czasu trzeba przecież dostać się do tyłu, kółka bardzo to ułatwiają.
Próba pójścia na skróty, pociągająca za sobą zakup szafy rack o możliwie najmniejszej kubaturze, niesie ryzyko nieefektywnego obiegu powietrza. W efekcie switche mogą mieć zbyt słabe chłodzenie. W dodatku zamykasz sobie drogę do rozbudowy bądź modyfikacji systemu w najbliższej przyszłości. Nie polecamy również kupowanie bardzo dużej na zapas, nie wiadomo bowiem kiedy i czy w ogóle wykorzystasz tę przestrzeń. A wydasz na to pieniądze. Wyjściem idealnym oraz najmądrzejszym jest przemyślany zakup podyktowany faktycznymi potrzebami, a także wymiarami tego, co umieścisz w szafie rack.
Zadbaj także o bezpieczeństwo tego, co znajduje się w szafach rack. Do tego służą zamki z kluczem. Prosta rzecz i niewyszukana, acz skuteczna ochrona przed nieautoryzowanym dostępem. Rozwiązaniem niezwykle ciekawym są perforowane drzwi, dające dostęp świeżemu i chłodnemu powietrzu. By poprawić efektywność chłodzenia, stosuje się panele wentylacyjne.
Wysokość szaf rack opisywana jest dość osobliwą jednostką U, którą należy rozumieć w następujący sposób. Otóż 1U oznacza 44,45 mm. Tym samym standardowe szafy rack w rozmiarze 42U mają wysokość 186,7 cm. Producenci szaf serwerowych rozumieją jednak, że trudno narzucić jeden standard, skoro w każdym budynku układ ścian jest inny. W dodatku różne instytucje potrzebują różnych rozwiązań. Mamy dzięki temu szafy rack 4U, 9U, 15U, 27U i inne. Ciekawostką jest fakt, że jednym z najpopularniejszych modeli jest szafa rack 12U.
W tej kategorii nie spotkasz zbyt wielu brandów, bo jest to bez wątpienia wąski segment produktów. Kupisz za to sprzęt takich marek jak: ExtraLink, Lanberg, NetRack, Digitus, TRITON. W przypadku małych szaf rack (wiszących) ceny nie są wygórowane, oscylując w granicach 200 zł. Natomiast te bardziej zaawansowane szafy rackowe, przede wszystkim stojące, kosztują po kilka tysięcy złotych, nawet powyżej 10 000 zł.
Zobacz też: Access Pointy i wzmacniacze Wi-Fi | akcesoria sieciowe | karty sieciowe | moduły Bluetooth | routery | routery rozbudowywalne | switche | systemy Mesh Wi-Fi | serwery i macierze NAS | akcesoria do szaf rack i wszystkie produkty z kategorii sieci Wi-Fi i LAN
Najlepsze szafy rack znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera