Domy duże, wielokondygnacyjne, a także te rozległe, miewają problemy z zapewnieniem bezproblemowego dostępu do internetu bezprzewodowego. W specyfikacyjnej teorii router jest w stanie rozgłaszać sygnał w promieniu 100 i więcej metrów. Tak byłoby w świecie idealnym, w którym nic nie zakłóca transmisji, nie byłoby też przeszkód ekranujących fale Wi-Fi. Rzeczywistość brutalnie weryfikuje tego typu założenia, tworząc martwe strefy nawet w blokowych mieszkaniach.
Okazuje się wtedy, że na powierzchni około 50 metrów kwadratowych potrafią występować takie zakłócenia, że łączność z Wi-Fi jest co najmniej utrudniona. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim nie należy montować routera gdzieś na skraju mieszkania, lecz w jego centrum. Fale z anten Wi-Fi rozchodzą się koncentrycznie we wszystkich kierunkach, siłą rzeczy mocny sygnał będzie dostępny u sąsiada, ale nie w pokoju na przeciwległym końcu Twojego M4. Rozwiązaniem wydaje się być wzmacniacz Wi-Fi (tzw. repeater), ale czy rzeczywiście jest on tym, czego realnie potrzebujesz?
Systemy Mesh Wi-Fi odznaczają się znacznie wyższą skutecznością. Pracują też na nieco innej zasadzie i to przesądza o ich sukcesie.
Router pracuje samodzielnie, emitując sygnał Wi-Fi we wszystkich kierunkach. Tam, gdzie nie może z jakichś powodów dotrzeć, tam powstaje luka. Obszar pozbawiony internetu. Strefa, która dla młodego człowieka może wydawać się czymś koszmarnie surrealistycznym i niemożliwym do pojęcia. Bo jak może nie być internetu w domu, skoro płacimy za abonament, jest kabel od dostawcy, jest także emiter sygnału?
Zadanie systemu Mesh Wi-Fi (po polsku sieci kratowej) polega na stworzeniu jednej, spójnej sieci, pozbawionej martwych stref. Jest to sieć, w której można swobodnie przemieszczać się z podłączonymi urządzeniami, stale korzystając z sygnału dobrej jakości. Sygnał między antenami przełączany jest płynnie i na bieżąco, nie ma też miejsc, gdzie Wi-Fi działa słabo albo wręcz wcale.
Przeczytaj poradnik: Co zrobić, gdy laptop nie wykrywa Wi-Fi?
Na upartego do routera da się podłączyć repeater, który rozszerzy zasięg Wi-Fi tam, gdzie nie dociera sieć bezprzewodowa. Brzmi trochę jak Mesh Wi-Fi? Podobieństwo jednak na tym się kończy. Wzmacniacz sygnału Wi-Fi wprawdzie łączy się z routerem, jednak tworzy odrębną sieć Wi-Fi, to znaczy kolejną.
W efekcie użytkownik sam musi połączyć się z tą o silniejszym sygnale, przeklikując się w panelu smartfona albo laptopa. Co gorsza, urządzenia mogą przełączyć się na inną sieć, ale dopiero wtedy, gdy całkowicie znajdą się poza zasięgiem tej pierwszej. Skutkuje to sytuacjami, w których jakość połączenia ledwie zipie, ale sprzęt uparcie przy niej pozostaje i dopiero Twoja interwencja zmieni ten fakt. Prędkość internetu zależy przecież od wspomnianej jakości Wi-Fi, zatem gdy jest ona kiepska, nie można mówić o stabilnej łączności z zasobami witryn www.
Uniwersalizm pozwala wdrażać systemy Mesh Wi-Fi zarówno w budynkach mieszkalnych oraz w biurach, obiektach handlowych, rekreacyjnych, turystycznych, usługowych i przemysłowych. Stanowią one świetne rozwiązanie dla osób ceniących stabilne połączenie z siecią, jak również opcję zachowania zasięgu we wszystkich zakątkach, bez ręcznego przełączania między sieciami.
Systemy Mesh Wi-Fi są ponadto niebywale łatwiejsze we wdrażaniu, bo nie wymagają przeciągania kabli, jak ma to miejsce w Access Pointach zasilanych PoE. Współczesne satelity są niebywale dyskretne. Ich design znakomicie wkomponowuje się w wystrój wnętrz, urządzenie pozostaje tym samym niewidoczne, a wciąż wykonuje swoją robotę.
Jeśli brać pod uwagę wyłącznie przepustowość łącza oraz oferowane prędkości, bez dwóch zdań zwycięży Mesh Wi-Fi 7 (standard, który zadebiutował w roku 2023). Są to jednak rozwiązania przede wszystkim drogie, dodatkowo ich pełen potencjał zarezerwowany jest wyłącznie dla urządzeń posiadających karty sieciowe Wi-Fi 7, a takich jest jeszcze mało. Oczywiście są to przedstawiciele najwyższej półki jakościowej i technologicznej. Zapewniają jednocześnie najwyższe transfery danych oraz obsługę pasma 6 GHz.
Natomiast Mesh Wi-Fi 6 oraz 6E to rozwiązania, które śmiało można wdrażać w domach. Praktycznie każdy debiutujący na rynku laptop jest już kompatybilny z Wi-Fi 6, tak więc świetne rozwiązania są w zasięgu ręki. Starszy sprzęt również połączy się z Wi-Fi 6, ale skorzysta tylko z maksymalnego dla siebie pułapu.
Domy najczęściej zadowolą się systemem Mesh Wi-Fi o dwóch satelitach. Umiejętnie rozmieszczone zlikwidują martwe strefy. Przed zakupem warto sprawdzić, czy w domu są w ogóle urządzenia mogące obsłużyć Wi-Fi w standardzie 6 (ax). Jest to jeden z najszybszych standardów, bo choć powstały już Wi-Fi 6E oraz Wi-Fi 7, nadal są to rozwiązania drogie. Nie każdy może sobie pozwolić na sprzęt tej klasy.
W zakładach, szczególnie tych większych, przydałoby się mieć instalację sięgającą w najdalsze zakamarki. Nie powinno więc dziwić, że powstały systemy Mesh Wi-Fi z trzema satelitami, w dodatku nawet i one mogą być rozbudowane o kolejne punkty, dokupowane oddzielnie.
W obu przypadkach dla sprawnego zarządzania siecią Wi-Fi należy wybierać sprzęt tego samego producenta. Tylko w ten sposób całość jest pod kontrolą jednej aplikacji. Powstają sieci prywatne oraz te dla gości. Można ponadto stosować kontrolę rodzicielską, wykluczając dostęp do określonych stron.
Bez problemu znajdziesz w sklepach dwuskładnikowe Mesh Wi-Fi w cenie około 400 zł, które obsługują w dodatku Wi-Fi kategorii 5. Jest to naprawdę niezłe Wi-Fi kompatybilne z większością smartfonów, tabletów, laptopów oraz urządzeń smart home. Jego potencjał zadowoli domy, w których lubi się seriale i filmy z serwisów VOD, jak również zamieszkują w nich gracze. Tego rodzaju produkty zapewniają obsługę trybu Dual-Band (dwuzakresowe), czyli 2,4 GHz oraz 5 GHz.
W cenie powyżej 1500 zł kupisz Wi-Fi Mesh z trzema satelitami, co świetnie sprawdza się w budynkach wielkopowierzchniowych – w tym m.in. w halach przemysłowych i sprzedażowych. Są to jednocześnie modele korzystające z Wi-Fi 6 (standard ax).
Zobacz też: Access Pointy i wzmacniacze Wi-Fi | akcesoria sieciowe | karty sieciowe | moduły Bluetooth | routery | routery rozbudowywalne | switche | serwery i macierze NAS | szafy rack | akcesoria do szaf rack i wszystkie produkty z kategorii sieci Wi-Fi i LAN
Najlepsze systemy Mesh Wi-Fi znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera