W ogniwach tego urządzenia zmagazynowana jest energia, którą możesz wykorzystać później do wielogodzinnego zasilania innych urządzeń. Przenośne stacje zasilania są zatem czymś więcej niż powerbank i zasilacz awaryjny UPS, ponieważ są w stanie dostarczać prąd przez znacznie dłuższy czas. Ratują tym samym pracę, chronią jedzenie przed zepsuciem, pozwalają oświetlać pomieszczenia, teren wokół domu i wokół firmy. Są niezastąpione w sytuacjach awaryjnych, które nie kończą się po godzinie, lecz przedłużają się na cały dzień.
Otóż stacja zasilania jest nie tyle ratunkiem na wypadek chwilowego braku prądu, czymś, co pozwala jako tako przeczekać awarię. Magazyn energii jest rozwiązaniem dającym zasilanie na stałym poziomie przez wiele godzin. W odróżnieniu od agregatu nie musi być wytworzona w głośny sposób przy akompaniamencie terkotu silnika spalinowego.
Jak sama nazwa wskazuje, energia jest zmagazynowana w ogromnie pojemnych ogniwach akumulatora, dzięki czemu naładujesz nie tylko sprzęt elektroniczny codziennego użytku: laptopy, smartfony słuchawki, ale nawet AGD w rodzaju lodówek, pralek, lamp o dużej mocy.
Stacja zasilania przypomina z wyglądu prostopadłościan z gniazdem lub z gniazdami do podpinania wtyczek, pokrętłami i przełącznikami do zarządzania napięciami oraz uchwytem ułatwiającym przenoszenie ciężkiego dość sprzętu.
Każdy taki magazyn energii jest nieocenionym wsparciem w zakładzie produkcyjnym, w biurze tradycyjnym i tym domowym, w domu, w mieszkaniu. Warto mieć taki na działce, warto mieć w samochodzie gdy jedzie się na biwak lub kemping – zagotujesz dzięki niemu wodę w czajniku elektrycznym, oświetlisz namiot, podłączysz pompkę do materaca, będąc z dala od samochodu. Taka stacja jest również dobrym towarzyszem podróży, wszelkiego rodzaju tripów samochodowych.
Głównym wyznacznikiem jest liczba watogodzin (Wh). Im wyższa wartość, tym dłużej magazyn może zasilać podłączony sprzęt. O tym ile urządzeń podłączysz, decydują wbudowane gniazda – z kolei ich rodzaj powie Ci, co takiego podłączysz do przenośnego magazynu energii. Klasyczne gniazdka, wiadomo, współpracują z większością urządzeń RTV i AGD. Do portów USB podepniesz smartfon, tablet, powerbank, słuchawki, smartwatch, smartband.
Na kolejnym etapie weryfikacji sprawdź, jak naładujesz ogniwa stacji. Standardowym sposobem jest podłączanie do gniazdka sieciowego, lecz współczesne magazyny mogą być też ładowane przez fotowoltaikę. W ten sposób masz prąd za darmo. Koniecznie sprawdź, jaka może być maksymalna moc jednocześnie podłączonych urządzeń. Nie możesz przecież podłączyć zbyt mocnego, bo stacja nie podoła takiemu wyzwaniu.
Szybkie i wygodne monitorowanie poziomu energii zapewniają wbudowane wyświetlacze. Odczytasz na nich, ile jeszcze wytrzyma Twoja przenośna stacja zasilania, a także ile pozostało do pełnego naładowania ich ogniw. Informacja o żywotności ogniw powie Ci z kolei, ile cykli ładowania wytrzyma magazyn, zanim pojemność spadnie poniżej 80%.
Wystarczy, że zastosujesz prosty przelicznik: Ilość watogodzin trzeba podzielić przez moc podłączonych urządzeń. Przykład: do stacji zasilania 300 Wh podłączasz sprzęt o mocy 150 W, który będzie mógł być zasilany przez 2 godziny. Wynika to ze wzoru: 300 Wh / 150 W = 2 h.
Gdyby magazyn energii miał 2048 Wh, wówczas zasilanie urządzenia 150-watowego wydłużyłoby się do 13,6 h. Po podłączeniu czegoś, co ma moc 1000 W, czas ulega skróceniu do 1 h.
Nie są tanie, trzeba to mieć na uwadze. Cenowo dużo lepiej wypadają powerbanki, ale nimi nie zasilisz lodówki. Kwota, jaką trzeba wydać na mobilną stację zasilania, jest zatem uzasadniona, bo chroni przed znacznie poważniejszymi wydatkami. 1000 zł to minimum, które trzeba zainwestować w mobilny magazyn energii.
Im większa pojemność ogniw, tym więcej zapłacisz za stację. Obecność ładowania przez panele fotowoltaiczne nie wpływa na cenę, ponieważ w dobie OZE praktycznie każda przenośna stacja zasilania korzysta z tego sposobu ładowania.
Zobacz też: powerbanki | baterie do laptopów | akumulatory LiFePO4 | akumulatory AGM | baterie do pojazdów elektrycznych | listwy zasilające | Power Delivery | ładowarki do pojazdów elektrycznych | zasilacze awaryjne i akumulatory | przetwornice napięcia | elektromobilność | inwertery solarne | falowniki | panele solarne | regulatory solarne
Najlepsze stacje zasilania znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera