Sprzęt konferencyjny, jak sugeruje nazwa, jest niezbędny podczas prowadzenia konferencji, wykładów czy szkoleń. Przyda się prelegentom, konferansjerom, wykładowcom i szkoleniowcom. Wybrane urządzenia, jak kamery do wideokonferencji, będą też odpowiednie dla nauczycieli, prowadzących lekcje online.
O ile większość sprzętu konferencyjnego zwykle zapewnia organizator spotkania, tak niektóre akcesoria, jak wskaźnik laserowy, nie zawsze są dostępne na miejscu. Ponieważ nie są to drogie urządzenia, to warto w nie zainwestować i zabierać ze sobą na prelekcje. Dzięki nim Twoja prezentacja będzie bardziej angażująca, a Ty zyskasz w oczach publiczności.
Urządzenia i akcesoria, wchodzące w skład sprzętu konferencyjnego to między innymi:
Kamery do wideokonferencji pozwalają na przechwytywanie i przesyłanie obrazu w czasie rzeczywistym podczas konferencji online. Wyposażone są zwykle w obiektyw szerokokątny, który pozwala pokazać wszystkich uczestników spotkania, nawet jeśli odbywa się ono w sporej wielkości pomieszczeniu. Kamery mogą mieć różne funkcje, takie jak autofokus, redukcja szumów czy śledzenie twarzy. Część z nich dysponuje też wbudowanym mikrofonem.
Prezenter umożliwia użytkownikowi kontrolowanie przebiegu prezentacji, na przykład zatrzymywanie slajdów, przewijanie do przodu i do tyłu. Prezenter jest zazwyczaj połączony z komputerem lub innym urządzeniem za pomocą technologii bezprzewodowej Bluetooth. Po sparowaniu prezentera z urządzeniem prezentującym, od razu możesz używać go do sterowania prezentacją.
Z kolei wskaźnik laserowy generuje cienki promień lasera, zwykle w kolorze czerwonym lub niebieskim. Używać go można do wskazywania elementów na ekranie, na przykład ważnych informacji na slajdach czy detali. Wskaźniki laserowe, podobnie jak prezentery, to niewielkie akcesoria, które zmieszczą się w kieszeni marynarki. Na rynku spotkasz też urządzenia dwa w jednym, które łączą w sobie zarówno prezentery, jak i wskaźniki laserowe.
Mikrofony i głośniki do wideokonferencji to podstawowe wyposażenie każdej szanującej się sali konferencyjnej. Ich zadaniem jest zbieranie, a następnie odtwarzanie dźwięku. Do pierwszego celu sprawdzi się mikrofon, do drugiego zaś głośnik. Oba są potrzebne, by można było usłyszeć, co ma do powiedzenia prelegent.
Zobacz też peryferia
Bez niego nie odbędzie się żadna konferencja, szkolenie czy wideokonferencja. Zestaw konferencyjny obejmuje bowiem mikrofony i głośniki wyposażone w technologię bezprzewodowe. Umożliwiają one wygodne prowadzenie szkolenia czy wykładu. Na przykład dzięki bezprzewodowemu mikrofonowi poruszasz się po sali swobodnie. Nie ograniczają Cię żadne kable, więc nie musisz się martwić, że potkniesz się o nie na scenie. Głośniki rozstawione w różnych częściach sali sprawiają, że każdy słyszy Cię głośno i wyraźnie.
Zestawy konferencyjne bezprzewodowe są wyjątkowo proste w obsłudze, a ich podłączenie zajmuje dosłownie kilka sekund. Zwykle tego typu sprzęt podłącza się na zasadzie plug-and-play, a więc wystarczy wpiąć nanoodbiornik do portu USB i połączyć go za pomocą Bluetooth. Podłączony głośnik bądź mikrofon działa od razu, bez potrzeby skomplikowanej instalacji na urządzeniu. Dzięki temu oszczędzasz czas na przygotowanie sprzętu i nie stresujesz się, że może się okazać niekompatybilny.
Zestawy bezprzewodowe są często skalowalne, co oznacza, że można je dostosować do różnych rozmiarów sal konferencyjnych lub liczby uczestników, dodając kolejne mikrofony i kamery lub usuwając je. Brak kabli sprawia, że zestawy konferencyjne bezprzewodowe prezentują się schludnie i estetycznie, co jest ważne w przypadku profesjonalnych spotkań biznesowych.
Głośniki konferencyjne z mikrofonem to urządzenie, które łączy w sobie funkcje głośnika i mikrofonu, umożliwiając dwukierunkową komunikację podczas spotkań, konferencji lub wideokonferencji. Jak już wspomnieliśmy, mikrofon potrzebny jest, by zbierać dźwięk, a głośniki, by go odtwarzać. Kupując zestaw głośników konferencyjnych wraz z mikrofonem jednej firmy, możesz liczyć na stuprocentową kompatybilność i współpracę tych dwóch urządzeń.
Zestawy głośnik konferencyjny plus mikrofon mogą być kosztowne, szczególnie jeśli potrzebujesz wielu takich urządzeń. Jednak kupując głośniki konferencyjne z mikrofonem nie warto oszczędzać. Tańsze modele mogą bowiem nie zapewniać dobrej jakości dźwięku, generować szumy czy trzaski, a to niedopuszczalne podczas profesjonalnej konferencji.
Na rynku znajdziesz też mobilne mini głośniki konferencyjne, przeznaczone do rozmów online. Posiadają wbudowany mikrofon i ułatwiają komunikację podczas zdalnych spotkań. Najlepsze mini głośniki konferencyjne z mikrofonem znajdziesz wśród produktów takich firm jak Jabra czy Poly.
Profesjonalne mikrofony konferencyjne można podzielić na dwa rodzaje. Są to:
Mikrofony pulpitowe zobaczyć można podczas wystąpień polityków czy na konferencjach prasowych. Ponieważ posiadają podstawkę, to można je bez trudu postawić na biurku czy stole. Dlatego też będą odpowiednie dla osób, które przemawiając, nie przemieszczają się. Mikrofony powierzchniowe z kolei charakteryzują się sporym zasięgiem, dlatego też używane są do nagłośnienia w pomieszczeniach o sporej powierzchni. Niektóre systemy pozwalają na podłączenie wielu takich mikrofonów jednocześnie, co jest przydatne podczas większych spotkań lub konferencji.
Zarówno mikrofony pulpitowe, jak i powierzchniowe to sprzęt z górnej półki cenowej, dostępny właściwie tylko w sklepach muzycznych i tych z nagłośnieniem. Ceny mikrofonów pulpitowych zaczynają się od 500 zł, natomiast mikrofonów powierzchniowych od 200 zł.
Większość mikrofonów konferencyjnych bezprzewodowych działa na baterie, co oznacza, że wymagają one regularnej wymiany baterii lub ładowania. Dlatego przy wyborze mikrofonu konferencyjnego bezprzewodowego zwróć uwagę na żywotność baterii, jak długo mikrofon jest w stanie działać bez ładowania lub jak często trzeba w nim wymieniać baterie.
Najlepszy sprzęt konferencyjny znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera