Bez znaczenia, czy jesteś fanem jazzu, ciężkiego rocka, popu, czy rapu, do słuchania ulubionych piosenek użyjesz słuchawek. Te niewielkie akcesoria przydadzą się w autobusie, kiedy jedziesz do pracy i chcesz wykorzystać czas ten czas, by posłuchać podcastu na interesujący Cię temat. Albo obejrzeć video na YouTube i nie przeszkadzać innym pasażerom.
Słuchawki sprawdzą się też do rozmów telefonicznych i online. Dzięki nim możesz prowadzić rozmowę trzymając telefon w kieszeni lub na biurku. Są idealne dla osób pracujących zdalnie, przedstawicieli handlowych czy konsultantów telefonicznych.
Słuchawki można podzielić według metody umieszczania w uchu oraz metody podłączenia do urządzenia. Biorąc pod uwagę pierwsze kryterium, wyróżnić można:
Pod względem metody podłączenia, dzielimy je na:
Słuchawki douszne to małe, lekkie słuchawki, które umieszcza się w uchu zewnętrznym. Mają miękkie gumowe nakładki, które dopasowują się do ucha i pomagają zablokować dźwięki otoczenia. Zwykle w zestawie ze słuchawkami producenci dorzucają kilka wymiennych nakładek, mniejszych i większych. Dzięki temu możesz wybrać takie, które idealnie pasują do Twojego ucha.
Ceny słuchawek dousznych zależą głównie od ich jakości i producenta. Najtańsze modele można kupić już za kilkanaście złotych, jednak jakość dźwięku może pozostawiać sporo do życzenia. Dlatego też warto dołożyć kilkadziesiąt złotych i kupić słuchawki douszne sprawdzonej firmy. Firmy znane z produkcji dobrych jakościowo słuchawek to na przykład:
Słuchawki douszne powoli odchodzą do lamusa, zastępują je obecnie słuchawki dokanałowe. Są one projektowane tak, aby dopasować się do kanału słuchowego. Dzięki temu, że ściśle przylegają, to zapewniają najlepszą izolację akustyczną, eliminując większą część dźwięków z zewnątrz. Poza tym stabilnie tkwią w uchu, a więc są polecane sportowcom.
Słuchawki nauszne mają głośniki zamontowane na pałąku i przykrywają całe uszy. Charakteryzują się większym rozmiarem i ciężarem niż słuchawki douszne. Dlatego też są mniej mobilne i zwykle lepiej sprawdzają się w domu niż w podróży.
Wiele osób preferuje słuchawki nauszne ze względu na komfort noszenia. Raczej nie ma opcji, by dobrze dopasowane słuchawki nauszne zsunęły się z uszu, co często zdarza się w przypadku słuchawek dousznych. Dzięki swojemu kształtowi, słuchawki nauszne dobrze blokują dźwięki z zewnątrz, co pozwala skupić się na słuchanym utworze, audiobooku czy podcaście.
Słuchawki nauszne są też polecane graczom. Są w stanie wygłuszyć dźwięki otoczenia i umożliwiają immersję w grach. Poza tym większość słuchawek nausznych posiada muszle, które nie uwierają po kilku czy kilkunastu godzinach grania.
Przydadzą się szczególnie w grach, kiedy musisz komunikować się z innymi. Znacznie szybciej objaśnisz jak dojść do jaskini czy pokonać potwora przez mikrofon niż pisząc na chacie.
Słuchawki z mikrofonem to też niezbędne akcesorium do streamowania. Bo czym byłby stream bez mówienia o grze i odpowiadania na pytania oglądających? Dzięki słuchawkom z wbudowanym mikrofonem, na początku swojej przygody ze streamowaniem nie musisz inwestować w drogi mikrofon zewnętrzny i nadal skutecznie komunikować się z odbiorcami.
Ze słuchawek z mikrofonem skorzystają też osoby zajmujące się sprzedażą, obsługą klienta, konsultingiem telefonicznym, telemarketingiem i innymi zawodami, w których ważna jest komunikacja telefoniczna. A także pracownicy zdalni, którzy dzięki takim słuchawkom mogą prowadzić wideokonferencje bez konieczności trzymania telefonu przy uchu lub korzystania z mikrofonu w laptopie.
Zobacz wszystkie słuchawki i mikrofony
Jeśli stoisz przed wyborem słuchawek do biegania lub słuchawek na siłownię, to pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest ich stabilność. Sprawdź, czy słuchawki dobrze się trzymają i nie wypadają podczas intensywnych ruchów. Jednymi z najstabilniejszych są słuchawki dokanałowe. Te słuchawki są głęboko umiejscowione w uchu, dlatego nie musisz obawiać się, że wypadną podczas biegu.
Zwróć też uwagę, czy słuchawki wyposażone są gumowe końcówki, które gwarantują jeszcze większą stabilność. Słuchawki do ćwiczeń powinny być też lekkie, by nie ciążyły po kilku godzinach treningu.
Do ćwiczeń warto wybrać słuchawki bezprzewodowe. Brak kabla oznacza nieograniczone ruchy. Nie martwisz się też, że podczas ćwiczeń przypadkowo wyrwiesz kabel z telefonu, a wszyscy wokół usłyszą, czego właśnie słuchasz.
Kolejną rzeczą, którą muszą charakteryzować się słuchawki sportowe jest odporność na pot i zachlapanie. Docenią to szczególnie biegacze, którym nie raz zdarzyło się wracać do domu w deszczu. Oprócz tego najlepsze słuchawki sportowe to te z wytrzymałą baterią. Dzięki temu czeka Cię wiele godzin ulubionego treningu bez myślenia o ładowaniu baterii.
Zobacz też: karty dźwiękowe
Jakie słuchawki dla dziecka wybrać, by były wygodne dla małej głowy i uszu, a także nie obciążały za bardzo wrażliwego jeszcze zmysłu słuchu?
Dla dziecka najlepsze będą słuchawki nauszne, gdyż są bezpieczniejsze dla wrażliwych małżowin dziecka. Nie wpływają tak negatywnie na narząd słuchu, co słuchawki douszne czy dokanałowe. Nawet podczas długotrwałego stosowania. Słuchawki nauszne charakteryzują się wysokim poziomem wytłumienia dźwięków z zewnątrz, dlatego sprawdzą się podczas odrabiania lekcji lub do nauki zdalnej. A także do grania.
Kupując słuchawki dziecku, warto też zwrócić uwagę na wielkość muszli. Nie mogą być za duże, ponieważ będą się zsuwać. Jednocześnie nie powinny być za małe i uciskać małżowinę dziecka. Co więcej, słuchawki dla dziecka nie mogą być zbyt ciężkie. Ciężkie słuchawki mogą być obciążeniem dla karku i wpływać na postawę dziecka.
Choć bezprzewodowe modele są zwykle droższe od tych z przewodem, to warto kupić je dziecku. Brak plączącego się kabla oznacza dużo większą swobodę ruchów. A jak wiadomo, dziecko czasem może zapomnieć o kablu łączącym słuchawki z komputerem i wyrwać je z gniazda. A czasem nawet pociągnąć za sobą kilka innych akcesoriów znajdujących się na biurku.
Im lepsze dopasowanie słuchawek, tym większa przyjemność z noszenia i słuchania. Zatem jeśli wybierzesz dla dziecka słuchawki nauszne, to zwróć uwagę, czy są wyposażone w regulowany pałąk. Wtedy dopasujesz go do głowy dziecka. I bez problemu wyregulujesz, kiedy dziecko podrośnie.
Słuchawki kostne to dość specyficzny rodzaj słuchawek. Nie są one wyposażone w standardowe przetworniki elektroakustyczne. Przekazują one dźwięki bezpośrednio do kości czaszki, a nie do ucha zewnętrznego. Działają poprzez wibracje, które są przekazywane przez kość skroniową do ucha wewnętrznego, gdzie odbierane są przez narząd słuchu.
Do głowy może przyjść Ci pytanie: czy takie słuchawki są bezpieczne? Otóż okazuje się, że nie ma się czym martwić, bo ten typ słuchawek jest absolutnie bezpieczny. Słuchawki nie blokują kanału słuchowego i nie powodują presji ani ograniczeń na błonę bębenkową.
Słuchawki studyjne to sprzęt wyższej klasy, polecany specjalistom od dźwięku. Słuchawki te są zoptymalizowane tak, aby zapewnić jak najbardziej neutralne brzmienie, które dokładnie oddaje oryginalny dźwięk nagrania. Mają szeroką odpowiedź częstotliwościową, co pomaga w dokładnym monitorowaniu i miksowaniu dźwięku.
Pod względem konstrukcji, wyróżnić można słuchawki studyjne:
Słuchawki studyjne są zaprojektowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu. Posiadają wygodne nauszniki i regulowane pałąki, aby zapewnić maksymalny komfort dla użytkownika podczas wielogodzinnego noszenia. Ze słuchawek studyjnych skorzystają przede wszystkim producenci muzyczni i inżynierowie dźwięku, DJ-ie, a także entuzjaści i audiofile, którzy tworzą muzykę w domowym zaciszu.
Zobacz też mikrofony
Słuchawki USB-C to inaczej słuchawki przewodowe, zakończone wtykiem USB-C. Są one kompatybilne z urządzeniami posiadającymi to gniazdo, takimi jak smartfony, tablety, laptopy czy komputery.
Warto jednak zauważyć, że port USB-C nie jest jeszcze tak powszechny jak tradycyjne złącze minijack (3,5 mm). Nie wszystkie urządzenia audio obsługują bezpośrednie podłączenie słuchawek USB-C. W przypadku braku złącza USB-C na urządzeniu, czasem może być konieczne użycie odpowiedniego adaptera.
Słuchawki USB-C znajdziesz w portfolio najlepszych firm, takich jak Baseus, Samsung, Edifier, Huawei, Xiaomi. Są to dość tanie modele, zwykle nie zapłacisz za nie więcej niż 200 zł.
Na początku zastanów się, do czego zamierzasz używać słuchawek. Jeśli do gier czy streamowania, to wybierz słuchawki z wbudowanym mikrofonem i dźwiękiem przestrzennym. Do gamingu sprawdzą się też słuchawki nauszne, które gwarantują dobre odcięcie od hałasu otoczenia. Poza tym ich muszle są wygodniejsze i po kilku godzinach grania nie powodują dyskomfortu.
Zobacz słuchawki dla graczy
Jeśli zaś potrzebujesz słuchawek do pracy, to ważne jest, aby miały funkcję redukcji szumów i były odpowiednio dopasowane do ucha, by nie powodować bólu przy co najmniej kilkugodzinnym użytkowaniu. Do tworzenia muzyki i miksowania odpowiednie będą słuchawki studyjne z precyzyjnym brzmieniem.
Przeczytaj też poradniki:
Zakup etui na słuchawki to zawsze dobry pomysł. Choć wiele modeli słuchawek posiada etui w zestawie, to możesz też zainwestować w dodatkowe etui, w ulubionym kolorze lub wzorze.
Etui zapewnia słuchawkom schronienie przed uszkodzeniem, zarysowaniem czy pęknięciem. Przydaje się, kiedy musisz przetransportować słuchawki, czy to z domu do pracy i szkoły, czy też na wakacje. Jest też miejscem, do którego wkładasz słuchawki po każdym użyciu, dzięki czemu zawsze pamiętasz, gdzie są.
Obecnie etui na słuchawki same w sobie prezentują się świetnie. Dostępne są w różnych kolorach. Etui na słuchawki nauszne jest większych rozmiarów, bo i same słuchawki zajmują więcej miejsca. Sporo etui różnego rodzaju znajdziesz na słuchawki AirPods od Apple. Wśród etui znajdziesz też modele o oryginalnym designie, pokryte wytrzymałym materiałem i wyposażone w funkcję ładowania indukcyjnego.
Najlepsze słuchawki znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera