Technologie zapewniające łączność w ramach sieci wewnętrznych oraz zewnętrznych są stale rozwijane i udoskonalane. Wypuszczane na rynek routery oferują coraz to lepszą przepustowość, dotrzymując kroku rosnącym prędkościom internetu.
Pojawiały się zatem coraz to nowsze standardy Wi-Fi opisywane symbolami, które dla przeciętnego zjadacza chleba nie znaczą absolutnie nic. Były to pojedyncze litery lub zbitki składające się z dwóch liter, znaczące oczywiście coś w technicznym żargonie, kompletnie pozbawione znaczenia dla użytkownika łączącego się z internetem, by pograć, sprawdzić maile, opłacić rachunki, obejrzeć film.
Użytkownik skazany był na kierowanie się prędkością transferu danych przez router, co nie jest w pełni miarodajne. Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance postanowiło tym samym ujednolicić zapis standardów, ułatwiając poruszanie się w enigmatycznym świecie łączności bezprzewodowej.
Kolejne generacje standardu Wi-Fi opisywane są cyframi w porządku rosnącym. Im nowszy standard, tym wyższa numeracja
Przeczytaj poradnik: Co zrobić, gdy laptop nie wykrywa Wi-Fi?
Wizytówką routerów Wi-Fi 6 są najczęściej 4 anteny zewnętrzne montowane już w najtańszych modelach. Nadal znajdziesz te z dwiema antenami lub nawet pozbawione zupełnie zewnętrznych nadajników (stylowe i minimalistyczne do systemów Mesh). Są jednak i takie, które są wręcz najeżone antenami, jak ROG Rapture. Nie jest to przypadek, gdyż ilość anten definiuje wydzielanie kanałów dla użytkowników.
Takie routery Wi-Fi 6 trafią zwykle do domów i mieszkań graczy, streamerów, osób wymagających bardzo dużej przepustowości sieci – posiadających w dodatku odpowiednio wydajne przyłącze internetowe. Gdy chcesz mieć coś takiego u siebie, zwróć uwagę na procesor zarządzający routerem, ilość pamięci operacyjnej oraz pamięci flash.
Dobry router Wi-Fi 6 ma również bogate zaplecze portów LAN. Wprawdzie bardzo lubimy łączność bezprzewodową, ale czy stoi coś na przeszkodzie, żeby TV i drukarkę podłączyć po kablu? Absolutnie nic.
Nie ulega wątpliwości, że standard Wi-Fi 6 to przede wszystkim wyższe prędkości transferu danych. Zgodnie z Wi-Fi Alliance sięga ona aż do 9,6 Mb/s. Nie należy jednak patrzeć wyłącznie na szybkość Wi-Fi, lecz także na zasięg sieci bezprzewodowej, a ten został rozszerzony, co z pewnością ucieszy wszystkich zamieszkujących lokale o większym metrażu.
Razem z Wi-Fi 6 pojawił się także protokół Orthogonal Frequency-Division Multiple Access (OFDMA). Jego zadanie polega na dzieleniu kanałów Wi-Fi na podkanały, zapobiegając tym samym konfliktom między podłączonymi użytkownikami. Ich samych może być zresztą bardzo wielu – przy routerach Wi-Fi 6 ich liczba wzrosła do 30.
W tym przypadku mamy do czynienia z nową, dotychczas w ogóle nie wykorzystywaną częstotliwością. Bo poza dobrze znanym, przy okazji przestarzałym już pasmem 2,4 GHz, mamy też szybkie 5 GHz (czasem więcej niż jeden, jeśli router obsługuje Tri-Band, każdy z kilkunastoma kanałami łączności), jak również kompatybilność z pasmem 6 GHz.
W obliczu powyższych argumentów, trzeba wiedzieć, że obecność dwóch pasm 5 GHz pozwala komuś wysyłać duże partie danych (wideo, projekty graficzne), jednocześnie ktoś inny wykorzystuje drugie pasmo 5 GHz w gamingu. Obie strony nie przeszkadzają sobie i nie podbierają transferu.
Zwiększenie zasięgu sieci Wi-Fi nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. Wynika to z przyczyn zupełnie prozaicznych, czyli z grubych ścian i ceramiki ich pokrywających, ze zbrojeń, z rozległości obiektu. W takich przypadkach moc anten z pewnością nie wystarczy i dobrze jest mieć system Mesh.
Taką instalację zbudujesz na przykład z dwóch routerów w standardzie Wi-Fi 6, uzyskując stabilną sieć bezprzewodową na bardzo dużym obszarze. W dodatku przemieszczaniu między nadajnikami nie towarzyszy zrywanie łączności.
Specyfikacja techniczna standardu Wi-Fi 6 zakłada maksymalną prędkość transferu na poziomie 9607 Mb/s. Jest to sporo więcej niż w standardzie poprzedniej generacji, a przecież trzeba tu jeszcze dodać kompatybilność z pasmem 6 GHz.
Dla niektórych może być zaskoczeniem, że górna wartość transferu zapewnianego przez routery Wi-Fi 6 jest sumą tego, co urządzenie może zapewnić. Dlatego router Wi-Fi 6, który w teoretycznie rozgłasza sygnał Wi-Fi z prędkością do 6000 Mb/s, w praktyce rozkłada swój potencjał pomiędzy częstotliwość 5 GHz oraz 2,4 GHz.
Co więcej, nie oczekuj, że po połączeniu z pasmem 5 GHz masz jego transfer na wyłączność. Przepustowość dzielona jest między wszystkie urządzenia aktualnie podpięte do tej sieci.
Cena routera Wi -Fi 6 zależy naturalnie od możliwości oferowanych przez dany model. Wbrew pozorom nie są to urządzenia bardzo drogie, bo w podstawowych wariantach, zawsze z obsługą standardu ax, kosztują poniżej 300 zł. Rzecz jasna prędkości transferu danych dalekie są od maksymalnych możliwości omawianego standardu.
Dopłacając nieco, uzyskujesz znacznie wyższe transfery danych dla każdego pasma, zwiększając przepustowość na obu częstotliwościach. Opłacalność inwestycji w najdroższe modele podyktowana jest wysokimi wymogami wobec gier ogrywanych online, streamowaniem dużych ilości materiałów w jakości 4K, częstym wysyłaniem dużych ilości ciężkich paczek danych (grafik, projektów, filmów).
To zależy, co rozumiesz przez sformułowanie: najlepszy router Wi-Fi 6? Najlepsze mogą być przecież te o najszybszych transferach. Najlepsze mogą być także modele obsługujące trzy częstotliwości (Tri-Band). Ktoś może z całą stanowczością stwierdzić, że dla niego najlepszym routerem Wi-Fi 6 jest taki, co pozostaje kompatybilny z 5G (czyli ma gniazdo SIM). Ktoś jeszcze inny wysunie argument poruszający opłacalność, czyli postawi na modele niedrogie i to będzie jego zdaniem najlepszy wybór.
Bez względu na preferencje indywidualne warto stawiać na sprawdzonych producentów routerów. Na firmy z wielkim doświadczeniem, cenione przez użytkowników, chętnie polecane. Takie routery Wi-Fi 6 dostarczają: Acer, ASUS, Totolink, Synology, Netgear, Tenda, TP-Link, D-Link.
Zobacz również routery 4G/LTE, routery 5G, routery Wi-Fi 5, oraz routery Wi-Fi 6E
Najlepsze routery Wi-Fi 6 znajdziesz w sklepie TechLord