Standardowo w sytuacji gdy router nie domaga w jakiejś przestrzeni, bo nie jest w stanie dostarczyć sygnał ze względu na bariery architektoniczne, stosuje się wzmacniacze Wi-Fi. Umieszczone na granicy zasięgu sygnału bezprzewodowego, dają połączenie z internetem, mają jednak pewien mankament.
Otóż nie następuje płynne przejście między dwiema strefami Wi-Fi. Użytkownik traci na chwilę zasięg, by połączyć się ponownie po kilku sekundach już w nowej sieci. Co gorsza, gdy znajdujesz się w strefie interferującej, czyli tam, gdzie nakładają się na siebie 2 sygnały, urządzenie może przełączać się między nadajnikami, wybierając ten, który aktualnie jest mocniejszy.
U graczy grozi to białą gorączką oraz klęskami spowodowanymi skokową łącznością. Tak samo dzieje się przy oglądaniu wideo w serwisach VOD. Zerwane połączenie sprawia, że film nie może być odtwarzany płynnie – przycina się, zatrzymuje, a Ty tracisz przyjemność z seansu.
I co tego, że masz szybkie łącze, skoro Wi-Fi w domu lub w biurze zachowuje się niestabilnie? Rozwiązaniem w tej sytuacji jest router rozbudowywalny – wyjście znacznie lepsze niż półśrodki w rodzaju wzmacniaczy.
Przeczytaj poradnik: Co zrobić, gdy laptop nie wykrywa Wi-Fi?
Co do zasady, routery rozbudowywalne mają za zadanie tworzyć jednorodną sieć Wi-Fi pozwalającą płynnie poruszać się po całym obszarze objętym zasięgiem. Routery tworzące instalację definiują, który z nich dostarcza silniejszy sygnał do laptopa, smartfona albo elementu instalacji smart home. Kiedy poruszasz się po domu, przejścia między emitowanymi sieciami nie wymagają Twojej ingerencji.
Routery rozbudowywalne eliminują przy okazji martwe strefy – zmorę wszystkich, którzy korzystają z Wi-Fi. W efekcie ich istnienia, niektóre pomieszczenia lub nawet części pomieszczeń, pozbawione są dostępu do internetu. Dzieje się tak z powodu dużego oddalenia od routera oraz faktu ekranowania wiązki Wi-Fi przez grube ściany, metalowe zbrojenia, ceramikę wieńczącą architekturę wnętrz.
Równie istotna jest prostota zarządzania tak powstałym systemem, możliwość korzystania z VPN, aktywacji kontroli rodzicielskiej, zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami, funkcje gamingowe niwelujące ping i lagi.
Lecz ogromnym atutem routerów rozbudowywalnych może być niezależność od sieci przewodowej. Gdyby doszło do przerwania kabla albo część ulicy, gdzie Ty mieszkasz, nie została jeszcze podłączona do światłowodu, podłączasz smartfon do routera i rozgłaszasz w domu internet mobilny.
W niektórych sytuacjach można używać zamiennie terminu Mesh Wi-Fi oraz router rozbudowywalny. Zasada działania pozostaje niezmienna, ale routery rozbudowywalne są przede wszystkim domeną firmy ASUS, która jako pierwsza użyła tej nazwy i tak właśnie prezentuje ją na rynku.
Rozbudowywalne routery korzystają z AiMesh, zmieniając z miejsca zwykłe routery w równorzędne satelity.
Dorosłym zdarza się zatracić w wirtualnym świecie, bo tam czas przelatuje przez palce. Co dopiero mówić o dzieciach, a to o najmłodszych trzeba zadbać w sposób szczególny. Zaawansowana kontrola rodzicielska, jaką dostarczają routery rozbudowywalne, oddaje w ręce rodziców bogaty zestaw funkcji ograniczających czas spędzany w internecie, jak również blokujących dostęp do stron z niestosowną zawartością.
By przypadkiem nie wpłynąć na wszystkich użytkowników, w aplikacji znajdziesz szczegółowy wykaz podłączonych urządzeń i to nimi będziesz zarządzać pojedynczo. Te funkcje występują w routerach fabrycznie, nie wymagają opłacania dodatkowych usług w ramach abonamentów.
Wyobraź sobie, że grasz przez Wi-Fi i nie doświadczasz spadków jakości połączenia. Nie grozi Ci przerwanie gry, rozłączenie z serwerem, utrata fragów, wyrzucenie z drużyny, bo lagi uniemożliwiają normalne rozgrywki.
Routery rozbudowywalne dla graczy oferują Dual-Band i MU-MIMO, obsługują Wi-Fi 6 oraz Wi-Fi6E. Mają także tryb rozgrywek mobilnych dla graczy smartfonowych. Ten tryb aktywowany jest jednym kliknięciem, nie ma więc w tym nic skomplikowanego. Z pomocą przychodzi także optymalizacja ruchu sieciowego, tak ważna w turniejowych grach online, gdzie nie ma przecież miejsca na błędy połączenia.
Co niektórych może szokować fakt, że routery rozbudowywalne nie kosztują kroci. Instalacja tego typu jest w zasięgu portfela przeciętnego obywatela, ponieważ ten system pozwala łączyć również klasyczne routery (wybrane modele) – a nie tylko satelity zaprojektowane jako system Mesh Wi-Fi. Ale i takie urządzenia spotkasz w sklepie TechLord.
Mało tego, kupowanie dwóch sztuk w zestawie wychodzi taniej, niż kompletowanie sieci z pojedynczych satelitów. Solidny sprzęt z Wi-Fi 5 to koszt około 400 zł. Za obsługę Wi-Fi 6 przyjdzie zapłacić nieco więcej, to zrozumiałe. Tak samo jak za coraz większą przepustowość routerów.
Zobacz też: Access Pointy i wzmacniacze Wi-Fi | akcesoria sieciowe | karty sieciowe | moduły Bluetooth | routery | switche | systemy Mesh Wi-Fi | serwery i macierze NAS | szafy rack | akcesoria do szaf rack i wszystkie produkty z kategorii sieci Wi-Fi i LAN
Najlepsze routery rozbudowywalne znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera