Kto nie korzysta dziś z routera sieciowego? Każda firma ma dostęp do internetu, a nie ma lepszego i wygodniejszego sposobu niż łączność bezprzewodowa, która uwalnia nas wszystkich od kabli splątanych pod biurkami, biegnącymi grubą jak ręka wiązką. Z Wi-Fi może korzystać każde urządzenie obsługujące ten standard łączności, a zatem: laptopy, telewizory Smart, smartfony, tablety, drukarki i skanery, kamery IP, inteligentne czujniki.
Router staje się tym samym nie tylko urządzeniem rozdzielającym sygnał Wi-Fi na wiele sprzętów, tworzącym sieć lokalną (domową, biurową, publiczną). Jest centralą, która zawiaduje komunikacją pomiędzy tym, co zapewnia bezpieczeństwo domu albo firmy. Pozwala także na efektywną pracę, zapewniając m.in. szybkie wysyłanie obszernych plików graficznych bądź wideo na serwery zewnętrze.
Nie oznacza to jednak, że w sprzedaży występują tylko i wyłącznie routery bezprzewodowe Wi-Fi. Nic z tych rzeczy i w wielu miejscach modele przewodowe wciąż świetnie się trzymają, stanowiąc niezastąpione zaplecze łączności.
Posiadanie szybkiego, nowoczesnego routera przynosi miarodajne korzyści tym wszystkim, co to nie wyobrażają sobie wieczoru bez serialu z serwisu VOD. Podobnie jest z gamingiem, który nie znosi lagów i wysokiego pingu. Router Wi-Fi dedykowany graczom ma bardzo wysoką przepustowość, to z kolei oznacza, że można z powodzeniem zrezygnować z łączności po kablu, zgarniając fragi w grach online.
Łatwo jest jednak mówić o wyborze odpowiedniego routera, jeśli się wie, jakie parametry powinny stać za określonymi zadaniami i wymaganiami środowiska, w którym gości router Wi-Fi. Parametry techniczne mogą wyglądać niezrozumiale, dlatego wyjaśnimy te najważniejsze.
Zobacz również: routery 4G/LTE, routery 5G, routery Wi-Fi 5, routery Wi-Fi 6 oraz routery Wi-Fi 6E
W domach rządzą niepodzielnie dwa rodzaje routerów – routery Wi-Fi oraz routery mobilne z łącznością 4G/5G. Oba typy reprezentują sprzęt bezprzewodowy, w obu przypadkach korzystasz z sygnału rozgłaszanego poprzez anteny. Na tym jednak podobieństwa kończą się, dlatego trzeba wiedzieć, w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się dany router.
Zdaniem ekspertów z branży, w domu najlepiej sprawdzi się router DSL z obsługą cyfrowej transmisji danych. Taki sprzęt odznacza się wysokimi transferami, czyli szybkim dostępem do zasobów internetu, w tym tych najbardziej newralgicznych, zatem pochodzących z gier, obrazu monitoringu, sygnału z inteligentnych czujników instalacji smart home, z serwisów VOD. Żadna z tych opcji nie lubi opóźnień ani braku stabilności, bo odbija się to negatywnie na jakości obrazu, jak i komforcie rozgrywek sieciowych, w konsekwencji na wyniku starcia online.
Nie ulega za to wątpliwości, że routery domowe korzystają przede wszystkim z łączności bezprzewodowej, czyli z sieci Wi-Fi. To rozwiązanie jest o tyle praktyczne, że nie wymaga praktycznie żadnej ingerencji w strukturę architektoniczną mieszkania lub domu. Do domu wchodzi kabel operatora, podłącza się go do portu w routerze, potem należy jeszcze skonfigurować router (pojawia się wtedy np. kontrola rodzicielska) oraz połączyć z nim urządzenia znajdujące się w domu.
W małych biurach, jak również w biurach domowych (organizowanych w jednym z pokoi lub na poddaszu), często używa się tych samych routerów, co w domach. Wiąże się to bezpośrednio z wielkością organizacji, lecz kiedy w firmie pracuje kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, przepustowość złącza musi być odpowiednio większa. Nie powinno więc dziwić, że routery biurowe są niejednokrotnie modelami z przewodową obsługą sieci (ADSL), przy czym jedno nie wyklucza całkowicie drugiego. Router do biura może być routerem Wi-Fi, przy czym z całą stanowczością należy wybrać model o wysokiej przepustowości. Świetnie sprawdzają się routery do światłowodów, o ile przedsiębiorstwo korzysta z tej formy łączności internetowej.
Instalacji routera, zarówno w domu, jak i w firmie, towarzyszy obracanie sprzętu w dłoniach. Wykorzystaj ten moment, by przyjrzeć się z portom ulokowanym z tyłu urządzenia. Tam znajdują się przede wszystkim:
Mamy do czynienia z kilkoma trybami pracy routerów, co odczuwalnie wpływa na komfort łączności z internetem, jak i na bezpieczeństwo połączenia. Nie należy więc ignorować tego faktu – trzeba zrozumieć go i pojąć, co zyskamy dzięki obecności tego czy innego trybu.
Przeczytaj poradnik: Co zrobić, gdy laptop nie wykrywa Wi-Fi?
Nie wszystkie routery oferują te same prędkości pobierania oraz wysyłania danych. Każdy z nich obsługuje określony standard Wi-Fi, który pozwala szybko rozszyfrować potencjał urządzenia oraz określić, jak szybkie łącze obsłuży dany model routera. Na szczęście standaryzacja opisana została w prosty sposób:
Z perspektywy każdego użytkownika bardzo ważnym punktem powinna być obsługa dwóch pasm Wi-Fi (tzw. dwuzakresowość lub Dual-Band). Gdyby router korzystał tylko z 2,4 GHz, ogranicza to prędkość internetu do wymienionych wyżej wartości. Wystarcza do sprawdzenia skrzynki z mailami, przejrzenia mediów społecznościowych, zrobienia zakupów online.
Ale kiedy chcesz obejrzeć film w internecie, pograć w trybie multiplayer albo wysłać duże ilości danych, niezbędne staje się pasmo 5 GHz. Dużo szybsze, za to o mniejszym zasięgu. Co ciekawe, niektóre routery – mowa o tych najbardziej zaawansowanych i najdroższych – zapewniają obsługę Tri-Band, a nawet Quad-Band. Innymi słowy mają więcej niż jedno pasmo 5 GHz.
Kategorię routery możemy podzielić ze względu na typ urządzenia. W konsekwencji takiego podejścia na rynku funkcjonują:
Istnieje kilka ważnych powodów, dla których warto zaopatrzyć się w router na kartę SIM. Nie można bowiem mylić routerów 4G/5G z mobilnymi modemami, choć oba typy urządzeń mają ze sobą coś wspólnego. Przede wszystkim pozwalają łączyć się z internetem bez tradycyjnej instalacji bazującej na kablu wchodzącym do mieszkania lub firmy.
Routery 4G i 5G muszą mieć kartę SIM od jednego z operatorów, wsuwaną do wyznaczonego złącza. Następnie pobierają dane z masztów 4G lub 5G i za pomocą anten routera (wewnętrznych lub zewnętrznych) rozgłaszają sieć w przestrzeni.
To rozwiązanie warto stosować w hotelach i innych miejscach publicznych, w których nie chcesz łączyć się z sieciami publicznymi. Routery 4G oraz 5G są także znakomitą opcją w wynajmowanych mieszkaniach, gdy okazuje się, że w środku nie ma internetu lub oferuje kiepską przepustowość. Omawiany router nie wiąże Cię też w jednym miejscu długą umową, bo nawet przy przeprowadzce zabierasz sprzęt ze sobą i korzystasz w nowym miejscu.
Bez dwóch zdań routerem gamingowym nazwiemy modele Dual-Band, Tri-Band oraz Quad-Band ze względu na obsługę pasma 5 GHz. Do gier polecamy także routery przynajmniej Wi-Fi 5, najlepiej Wi-Fi 6. Rzecz jasna do domu musi też chodzić internet o takiej prędkości, która pozwoli swobodnie grać w gry sieciowe. W przeciwnym razie topowy router nie wyczaruje internetu sam z siebie, musi mieć czym dysponować.
Ceny routerów są każdorazowo wypadkową kilku czynników:
W efekcie im bardziej zaawansowany router, tym więcej przyjdzie Ci za niego zapłacić. Nie oczekuj, że kupisz tani router o dużym potencjale.
Tutaj od lat królują te same marki, na których warto polegać. Nie powinna więc dziwić obecność TP-Link, Netgear, Totolink, D-Link oraz ZyXEL. Segment routerów dla graczy reprezentuje głównie ASUS z potężnymi urządzeniami serii ROG.
Uznana marka w połączeniu z technologiami przekłada się na łączność bez zakłóceń i szybkie transfery danych.
Zobacz też: Access Pointy i wzmacniacze Wi-Fi | akcesoria sieciowe | karty sieciowe | moduły Bluetooth | routery rozbudowywalne | switche | systemy Mesh Wi-Fi | serwery i macierze NAS | szafy rack | akcesoria do szaf rack i wszystkie produkty z kategorii sieci Wi-Fi i LAN
Najlepsze routery Wi-Fi znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera