Jedną z największych ciekawostek kategorii routery są routery 5G. Obsługują one obecnie najnowszy i najbardziej zaawansowany standard sieci bezprzewodowej, zdecydowanie szybszy od poprzednich generacji. Routery 5G odbierają sygnał radiowy wysyłany przez nadajniki na masztach, następnie przetwarza go i emituje dalej, do smartfonów, tabletów, laptopów.
Co ważne, nie musi być podłączony bezpośrednio do laptopa portem USB i nie współpracuje z jednym tylko urządzeniem. Posiada bowiem anteny Wi-Fi (wewnętrzne lub zewnętrzne) do rozgłaszania sieci bezprzewodowej na pewnej przestrzeni. Router 5G nie dysponuje jednak własną siecią, lecz pobiera dane z masztu na zasadzie przekaźnika.
Działa tak samo, jak modem wbudowany w smartfon, z tą jednak różnicą, że poza odbieraniem sygnału i dekodowaniem go na własne potrzeby, potrafi rozgłaszać go do innych urządzeń. Liczba urządzeń, które w tym samym czasie mogą być podłączone do routera, zależy od możliwości danego modelu.
Routery 5G to świetne rozwiązanie jeśli często się przeprowadzasz, potrzebujesz szybkiego internetu, a nie chcesz polegać wyłącznie na zapewnieniach właścicieli co do prędkości i stabilności złącza. To także znakomita opcja, gdy nie chcesz wiercić otworów w ścianach, rozkładać oraz maskować kabli. Ustawiasz po prostu router, instalujesz w nim kartę SIM operatora sieciowego, potem uruchamiasz Wi-Fi i korzystasz z sieci bezprzewodowej. Bardzo szybkiej sieci bezprzewodowej.
Przeczytaj poradnik: Co zrobić, gdy laptop nie wykrywa Wi-Fi?
Inwestycja w routery 5G jest w pełni uzasadniona wszędzie tam, gdzie użytkownicy chcą mieć dostęp do szybkiego i stabilnego internetu z wykorzystaniem streamingu, danych pochodzących z gier, do wysyłania pokaźnych paczek danych (w tym wideo 4K i 8K). Z uwagi na koszty najprędzej pozwolą sobie na niego firmy, ale nie tylko przedsiębiorstwa powinny rozważać zakup routerów 5G.
Freelancerzy także docenią swobodny dostęp do superszybkiego internetu, choćby prowadzili życie cyfrowego nomada. Na takie okazje są przecież mobilne routery 5G. A gdyby nawet pracowali stacjonarnie, w domach i mieszkaniach, nie wiążą się długotrwałą umową, prowadzeniem i maskowaniem kabli gdzieś za meblami oraz pod listwami.
Taki router 5G zadowoli informatyków, grafików, montażystów wideo, nawet streamerów mieszkających w innym mieście, w wynajętym lokalu. Oni wszyscy nie są przy okazji skazani słabą przepustowość łącza, które zastaliby w cudzym lokum.
Ponieważ ma to być sprzęt mobilny, zatem naznaczony koniecznością używania go poza domem, w miejscach publicznych albo u klientów, routery 5G powinny spełnić kilka ważnych wymogów.
Mieć wbudowany akumulator z solidnym zapasem mAh. Nie może być tak, że urządzenie co godzinę wymaga ładowania – unikaj takich wynalazków. W dodatku musi mieć wyświetlacz, by na nim odczytać garść kluczowych informacji. Na deser odporność na pył i wodę (IP68), co dotyczy tylko tych superodpornych routerów, są jednak wśród nas zwolennicy takich rozwiązań.
Nie, to nie jest to samo. Są to dwie zupełnie różne technologie transmisji danych. Sieć 5G korzysta z masztów radiowych, pobierając z nich dane, aby utworzyć sieć Wi-Fi. Dopiero ta sieć Wi-Fi może być rozgłaszana w częstotliwości 5 GHz, czyli paśmie szybkim, idealnym do gamingu, streamowania wideo. Oczywiście routery 5G mogą emitować pasmo 5 GHz, jeśli obsługują technologię Dual-Band.
Należy wziąć pod uwagę, że sieć 5G jest siecią przodującą, najszybszą i najbardziej zaawansowaną. W związku z tym routery 5G są urządzeniami sieciowymi z najwyższej półki sieciowej. Nie powinna więc dziwić cena powyżej 1000 zł za najtańsze jak dotąd modele. Rzecz jasna z czasem pojawią się modele tańsze, bardziej przystępne dla kieszeni. Na razie jednak nie mamy alternatywy, nie w kwestii obsługi 5G.
Polecamy sięgać po sprzęt doświadczonych producentów urządzeń sieciowych. Skoro sieć 5G ma w routerze działać niezawodnie, do tego być emitowana dalej w postaci Wi-Fi, nie warto eksperymentować, tylko sięgać po urządzenia marek: Zyxel, Netgear, Tenda, ZTE albo Acer.
Każdy router 5G powinien obsługiwać także sieć 4G/LTE, by nie zostać zupełnie pozbawionym połączenia z siecią. Wprawdzie przyjdzie wtedy zadowolić się niższymi prędkościami, wciąż jednak jest się w kontakcie z internetem. Dla pewności warto zawsze sprawdzić w specyfikacji technicznej urządzenia, czy aby na pewno obsłuży ono także 4G/LTE.
Zobacz również routery 4G/LTE, routery Wi-Fi 5, routery Wi-Fi 6 oraz routery Wi-Fi 6E
Najlepsze routery 5G znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera