Bezsprzecznie routery należą do tego rodzaju urządzeń, których nieodłącznym atrybutem jest przewód LAN (znany też jako RJ-45 lub bardziej potocznie pod kryptonimem skrętka). W większości przypadków rzeczywiście tak to wygląda, ponieważ chętnie montujemy w domach oraz mieszkaniach instalacje przewodowe.
Lecz zanim do środka zawitają przewody, korzystamy głównie z łączności mobilnej w smartfonach, uważając to za coś jak najbardziej normalnego. Dlaczego więc routery 4G/LTE miałyby być czymś innym, niezwykłym? Korzystają z tej samej technologii, uniezależniając nas wszystkich od kaprysów operatorów, problemów, awarii, przerw w działaniu instalacji.
Router Wi-Fi 4G/LTE tworzy tak samo działającą sieć bezprzewodową, łącząc z internetem laptopy, komputery stacjonarne, smartfony i tablety. Sygnał rozgłaszany jest z aktualnie najwyższą możliwą prędkością z wykorzystaniem rozwiązań oferowanych przez anteny routera – mamy więc do czynienia z siecią o częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz, jak również ze strumieniowaniem wiązki MU-MIMO.
Jedyną różnicą jest źródło sieci, którym w przypadku routerów 4G jest sygnał pochodzący z masztów LTE.
Darmowe i publiczne Wi-Fi w hotelach i domach wczasowych są dziś normą. Każdy taki punkt informuje o sieci Wi-Fi dla gości, przy czym nie w każdym jakość połączenia jest na tyle stabilna, by bez przeszkód oglądać seriale (gdy pogoda nie dopisuje).
Co gorsza, pokoje ulokowane na obrzeżach domów wypoczynkowych mają utrudniony dostęp do źródła sygnału. W dodatku zdarza się, że jest to zaledwie sieć o częstotliwości 2,4 GHz. Rozwiązaniem jest własny router 4G/LTE dający Ci pełną niezależność od dostępności i przepustowości sieci zarządzanej przez właściciela obiektu.
Nie musisz dzielić się zasobami sieci z innymi mieszkańcami, nie jesteś skazany na użytkowanie powolnego pasma, lecz korzystasz z internetu na własnych zasadach. I przepustowość sieci masz w pełni na swoje potrzeby. Im mniejszy router 4G, tym lepiej dla podróżujących. Takich na szczęście nie brakuje w ofercie TechLord.
Przeczytaj poradniki:
Ktoś, kto wynajmuje mieszkanie, chciałbym mieć dostęp do internetu w każdym z pokojów, jakie zamieszkuje. Najłatwiejszym sposobem osiągnięcia takiego stanu rzeczy jest sieć Wi-Fi. Zdarza się jednak, że lokal nie posiada instalacji (uroki mieszkań wynajmowanych od osób starszych), z kolei zakładanie na własną rękę wymaga przedarcia się przez papierologię w rodzaju wzięcia czasowej umowy na siebie. Nie każdy chce to robić, bo nie wiadomo do końca, jak długo pomieszka się pod danym adresem.
Co innego umowa na internet LTE z kartą SIM. Tę można zabierać ze sobą nawet jeśli zmienia się miasta kilka razy w ciągu jednego roku. Wystarczy wstawić do mieszkania lub domu router 4G, zainstalować w nim kartę SIM i poczekać aż sygnał rozejdzie się po wszystkich pokojach.
Do tych aspektów routera 4G/LTE przywiązuj szczególną uwagę:
Różnicą fundamentalną pomiędzy routerami LTE a modemami LTE jest sposób pracy obu urządzeń. Wprawdzie każde z nich pobiera sygnał 4G z masztu antenowego, jednak modem ma za zadanie modulować i demodulować sygnał (stąd zresztą wzięła się nazwa sprzętu, powstała w wyniku skrócenia wspomnianych fraz MOdulator-DEModulator).
Uzyskane w ten sposób dane sieciowe są następnie przekazywane wprost do komputera PC albo laptopa portem USB lub w inny przewodowy sposób.
Natomiast router rozgłasza sygnał przy pomocy anten (wewnętrznych lub zewnętrznych – zależy to od modelu). Tym sposobem w tym samym czasie z internetem łączy się wiele urządzeń, a nie tylko jedno z właśnie podpiętym modemem.
Są routery 4G/LTE w cenie powyżej 2000 zł za sztukę. Są takie, to prawda. Tak duża kwota może wynikać z faktu, że jednocześnie są one routerami 5G, obsługują standard Wi-Fi 6E, oferują przy okazji tryb modemu, są równolegle access pointami itd.
Duża część popularnych i chętnie kupowanych routerów LTE kosztuje zwykle w granicach 500-600 zł. Drożej niż ich odpowiedniki bez gniazda kart SIM, to na pewno. Oferowana wygoda jest jednak warta dopłaty.
Jak to w świecie urządzeń sieciowych bywa, w materii przesyłania danych metodą bezprzewodową specjalizuje się kilka znanych i cenionych firm. Dlatego najlepszymi producentami routerów 4G/LTE są: TP-Link, Zyxel, D-Link, Tenda, Netgear, Totolink. Coraz śmielej działają na rynku również Acer i ASUS, dostarczając własne rozwiązania o wysokim standardzie.
Zobacz również routery Wi-Fi 5, routery Wi-Fi 6 oraz routery Wi-Fi 6E
Najlepsze routery 4G/LTE znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera