Rejestratory IP, zwane także rejestratorami kamer sieciowych lub NVR (Network Video Recorder), to niezbędny element w systemie monitoringu wizyjnego. Służy do nagrywania, przechowywania i zarządzania strumieniami wideo pochodzącymi z kamer IP (Internet Protocol).
Generalnie rzecz biorąc, rejestrator IP jest mózgiem całego systemu CCTV. To niewielkie akcesorium, wyglądem przypominające router, zarządza kamerami IP przez sieć domową. Umożliwia też przechowywanie zarejestrowanych nagrań zarówno na serwerze zdalnym, jak i w chmurze. Oferuje również zdalny dostęp do nagrań za pomocą przeglądarki internetowej lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Dzięki temu możliwe jest przeglądanie aktualnych nagrań lub archiwów z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu.
Zobacz monitoring CCTV
Zanim zaopatrzysz się w rejestrator IP, zastanów się, ile kamer chcesz do niego podłączyć. Liczba kanałów w rejestratorach odpowiada liczbie kamer, które może obsługiwać. W sklepach znajdziesz rejestratory 4, 5, 6, 8, a nawet i 64 kanałowe. Wybierz model z odpowiednią liczbą kanałów, aby zapewnić obsługę wszystkich potrzebnych kamer.
Przed zakupem rejestratora IP upewnij się też, że jest on kompatybilny z kamerami IP, które posiadasz. Większość rejestratorów jest zgodna ze standardami ONVIF, co oznacza, że współpracuje z kamerami różnych marek. Takim oznaczeniem mogą pochwalić się na przykład rejestratory TP-Link.
Wyższa rozdzielczość zapewnia lepszą jakość obrazu. Wybierz rejestrator obsługujący rozdzielczość odpowiadającą rozdzielczości kamery IP, jaką planujesz podłączyć do rejestratora, na przykład 1440p czy 4K. Dzięki temu rejestrator nie będzie ograniczał rozdzielczości kamery IP.
Zwróć uwagę, na maksymalną pojemność dysku twardego, którego można umieścić w rejestratorze. Im większa pojemność, tym więcej nagrań można przechowywać. Niektóre rejestratory mają możliwość obsługi dysków o pojemności nawet 8 i więcej TB.
Jeśli chcesz mieć możliwość przeglądania nagrań z kamer na urządzeniach mobilnych, sprawdź, czy rejestrator to umożliwia. Dobrej jakości rejestratory IP pozwalają odtwarzać strumienie z 4 kamer w tym samym czasie, a także przyspieszać powtórki czy wyszukiwać zdarzenia w harmonogramie nagrań.
Sprawdź w specyfikacji urządzenia, czy obudowa rejestratora IP jest odporna na niskie i wysokie temperatury oraz drobne uszkodzenia. To istotne, jeśli zamierzasz rejestrator umieścić na przykład w garażu czy nieogrzewanym pomieszczeniu gospodarczym.
Wybierz rejestrator znanej marki, takiej jak Hikvision czy TP-Link. Sprzęt tych producentów to gwarancja dobrej jakości i zastosowanych w nich nowoczesnych rozwiązań. Wybierając rejestrator Hikvision, nie musisz kupować kamer IP tej samej firmy, ponieważ rejestrator może obsługiwać kamery różnych marek.
Przeczytaj też poradnik: Jaką kamerę IP kupić? Na co zwrócić uwagę?
Liczba kanałów w rejestratorze IP odnosi się do liczby kamer IP, które można do niego podłączyć. Tak więc rejestrator 8 kanałowy obsłuży maksymalnie 8 kamer, zaś 16 kanałowy – aż 16 kamer. Im więcej kanałów oferuje rejestrator, tym jest naturalnie droższy. Przykładowo rejestrator 64 kanałów może kosztować nawet 7 000 zł.
Wybór między rejestratorem 8 a 16 kanałowym zależy od wielkości monitorowanego obszaru oraz liczbie kamer, jakie zamierzasz kupić. Jeśli masz mniej niż 8 kamer, rejestrator 8-kanałowy będzie wystarczający. Jednakże, jeśli masz więcej kamer lub planujesz rozszerzyć system w przyszłości, warto rozważyć rejestrator z większą liczbą kanałów.
Rejestratory z większą liczbą kanałów pozwalają na rozbudowę systemu monitoringu. Nawet jeśli początkowo nie wykorzystasz wszystkich dostępnych kanałów, 16-kanałowy rejestrator przyda Ci się, gdy zdecydujesz się na dodanie kilku kamer w przyszłości.
Jak najbardziej. Podłączenie kamery IP do rejestratora nie jest trudnym zadaniem i możesz to zrobić samodzielnie, szybko i sprawnie, jeśli tylko będziesz działał zgodnie z instrukcją. Jak w skrócie przebiega proces podłączenia kamery do rejestratora IP?
Najpierw podłączasz kamerę IP do tego samego routera lub przełącznika sieciowego, do którego podłączony jest rejestrator IP. Następnie dopasowujesz adresy IP rejestratora i kamery, aby umożliwić im komunikację. Po skonfigurowaniu sprawdzasz, czy kamera jest prawidłowo podłączona i czy rejestrator rejestruje obraz z kamery.
Oczywiście dokładny proces konfiguracji może się nieco różnić w zależności od modelu kamery i rejestratora oraz specyfiki sieci. Jednak jeśli postępujesz według instrukcji dołączonej przez producenta, to dasz sobie radę.
Po zakończonym procesie zainstaluj dedykowaną aplikację na urządzeniu mobilnym i skonfiguruj zdalny dostęp do przeglądania nagrań i obrazu z kamery. Od teraz możesz przeglądać nagrania z kamer na smartfonie, tablecie czy laptopie, nawet będąc poza domem.
Rejestratory IP Wi-Fi komunikują się z kamerami IP poprzez sieć Wi-Fi. Tak więc nie trzeba korzystać z kabli Ethernet do połączenia kamer z rejestratorem. Dzięki temu wybór miejsc, gdzie można umieścić rejestrator jest większy. Co więcej, instalacja rejestratora IP Wi-Fi jest zazwyczaj prostsza niż w przypadku tradycyjnych rejestratorów. Rejestratory tego typu można łatwo zintegrować z dostępną siecią Wi-Fi w domu lub biurze.
Podobnie jak tradycyjne rejestratory IP, modele z Wi-Fi oferują zdalny dostęp do nagrań i obrazu z kamer za pośrednictwem aplikacji mobilnych lub przeglądarek internetowych. Są coraz chętniej wybierane ze względu na łatwość instalacji, mobilność i elastyczność, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem do domów, biur oraz małych i średnich firm.
Zobacz też Kamery IP | Dyski do monitoringu | Akcesoria do monitoringu
Najlepsze rejestratory IP znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera