Projektory i rzutniki istnieją na rynku od dobrych kilkunastu lat. Do tej pory kojarzyłeś je pewnie z salami wykładowymi lub lekcyjnymi. Tam używane były głównie do wyświetlania prezentacji multimedialnych, krótkich nagrań, kart pracy, wykresów i innych materiałów dydaktycznych.
Ostatnimi czasy projektory zyskały na popularności i coraz częściej można spotkać je w domach, campervanach czy w kinach plenerowych. Wynika to z większej dostępności tych urządzeń i coraz niższych cen.
Z projektorem w domu możesz zaprosić znajomych, obejrzeć film na większym ekranie i poczuć się jak w kinie. Obraz wyświetlony za pomocą projektora może też stanowić element dekoracji podczas imprezy tematycznej. Projektor przyda Ci się, jeśli organizujesz wesele i planujesz podziękowanie dla rodziców w postaci filmu. To tylko kilka przykładów zastosowania projektora, a zapewniamy, że jest ich o wiele więcej.
Zobacz wszystkie urządzenia peryferyjne
Projektor pewnie przede wszystkim kojarzysz ze szkołą czy uczelnią. I faktycznie, tam najczęściej jest wykorzystywany. Nauczyciele używają go zwykle do wyświetlania materiałów dydaktycznych, prezentacji multimedialnych, gier czy filmów. Dzięki temu nauka przebiega w sposób bardziej interaktywny i atrakcyjny dla uczniów.
Projektor to także podstawowe wyposażenie w aulach i salach wykładowych. Przydaje się do wyświetlania pokazów slajdów, obrazów, projektów i filmów. Pozwala uatrakcyjnić wykład i zamiast samych suchych faktów, wpleść elementy multimedialne i interaktywne.
Projektory są też niezbędne w salach konferencyjnych podczas spotkań firmowych czy szkoleń. Prowadzący spotkanie może wyświetlić na dużym ekranie wykres, prezentację czy propozycje biznesowe, zamiast pokazywać je na wyświetlaczu laptopa. Dzięki temu wszyscy zgromadzeni na konferencji zobaczą wszystko wyraźnie.
Innymi miejscami, w których również używa się projektorów są muzea, galerie sztuki, wystawy czy domy kultury. Projektory przydadzą się także podczas wszelkiego rodzaju imprez, eventów i koncertów. Od niedawna projektory zagościły też w wielu domach, zastępując telewizor.
Mini projektor to kompaktowe urządzenie, którego waga nie przekracza zwykle 2 kg. W porównaniu do pełnowymiarowych projektorów, które potrafią ważyć ponad 5 kg, mini projektory są dużo lżejsze, a co za tym idzie, bardziej mobilne. Projektor możesz zatem włożyć do plecaka i zabrać go do domu znajomych. Mini projektor wyposażony jest też często w uchwyt, dzięki któremu możesz go nosić w ręce lub zawiesić na ramieniu jak torbę.
Projektor w wersji mini sprawdzi się nie tylko do oglądania filmów, ale też kiedy chcecie na imprezie wyświetlić tekst do piosenki podczas sesji karaoke. Może też posłużyć do wyświetlania tła i dekoracji podczas imprez tematycznych, na przykład Halloween. Przenośny projektor możesz też wziąć do znajomego, by zorganizować wspólne oglądanie meczu. Za pomocą mini projektora możesz również zorganizować rodzinny seans przeglądania zdjęć i filmów z wakacji.
Zanim kupisz mini projektor do telefonu, zwróć uwagę, jak długo może działać na baterii. Dobrej jakości mini projektory zapewniają do 4 godzin pracy bez ładowania. To wystarczająco, by obejrzeć mecz czy film w całości. Przed zakupem zobacz też, czy oferuje łączność Bluetooth, żebyś mógł łatwo sparować go z telefonem.
Projektor to świetny sprzęt dla wszystkich, którym marzy się kino w domu. Zamiast kupować ogromny telewizor, lepiej zainwestować w projektor. Wystarczy, że w salonie masz kawałek pustej ściany lub miejsce na zamontowanie ekranu. Jeśli dodatkowo zaopatrzysz się w zestaw głośników, na przykład 5.1, to oglądając film, będziesz mógł poczuć się jak na sali kinowej, nie wychodząc z domu. Jeśli zaś nie chcesz kupować dodatkowego sprzętu audio, to wybierz projektor 4K z wbudowanymi głośnikami.
Projektor 4K to najlepszy zadowoli najbardziej wybrednych kinomanów. Pozwala on wyświetlać obraz od 40 do 500 cali i uzyskać niesamowicie ostry, szczegółowy i realistyczny obraz. Dzięki wysokiej rozdzielczości, projektor 4K możesz wyświetlać filmy na dużym ekranie bez utraty jakości. Projektor 4K często oferuje też technologię HDR (High Dynamic Range), co pozwala na lepsze odwzorowanie kolorów i większą głębię obrazu. Efekt jest bardzo zbliżony do tego, co widzisz w kinie.
Nazwy projektor i rzutnik przez wielu używane są zamiennie do określania jednego typu urządzenia. Czy jednak projektor i rzutnik to na pewno to samo?
Choć oba urządzenia służą do wyświetlania obrazu na ekranie bądź ścianie, to jednak rzutnik i projektor różnią się pod względem wykorzystywanej technologii. Rzutnik to urządzenie używane do rzutowania obrazów naniesionych na transparentne klisze. Działa na podobnej zasadzie co dziecięcy teatr cieni, gdzie oświetlając obiekt z tyłu latarką, widzisz jego cień na ścianie. Rzutnik do działania tak samo potrzebuje źródła światła, za którym znajduje się soczewka, skupiająca promienie.
Promienie światła przenikają przez kliszę, która może je zatrzymać lub przepuścić, przy okazji zmieniając ich kolor. W ten sposób powstaje obraz, który można regulować, ustawiając ostrość obrazu tak, by był wyraźnie widoczny na ścianie bądź ekranie. Rzutnik sprawdza się głównie do wyświetlania nieruchomych obrazów. Dlatego też wykorzystywany jest częściej w salach wykładowych, w muzeach czy galeriach sztuki.
Z kolei projektor lepiej nadaje się do wyświetlania dynamicznych multimediów, takich jak filmy. Budową przypomina rzutnik, jednak zamiast przepuszczać światło przez klisze, przepuszcza je przez matrycę LCD. W tym przypadku światło zatrzymuje się na kryształach z zewnętrznego źródła, którym jest zwykle komputer. Efekt jest ten sam, co przy rzutniku: obraz jest wyświetlany na ścianie bądź specjalnym, białym ekranie.
Ekran projekcyjny to powierzchnia, na której wyświetlany jest obraz z projektora. Może być on albo wysuwany spod sufitu, albo umocowany na stojaku. Ta druga opcja jest bardziej mobilna, lecz jednocześnie mniej wytrzymała i niezbyt stabilna. Z kolei ekran zamocowany do sufitu można łatwo zwinąć i nie zajmuje on miejsca w pomieszczeniu. Jego wadą jest natomiast to, że nie można go przestawiać.
Ekrany montowane na stałe na suficie czy ścianie ręczne mogą być regulowane manualnie lub elektrycznie. Te drugie można opuszczać i podnosić za pomocą pilota, co jest wygodnym rozwiązaniem. Ekrany z regulacją manualną są tańsze, ale trzeba je ustawiać samodzielnie. Ekran pod projektor może mieć różne formaty, takie jak 16:9 (HD), 16:10, 4:3 (tradycyjny format telewizyjny), czy nawet 2.35:1 (panoramiczny). Wybór zależy od rodzaju treści, które chcesz wyświetlać.
Wybierając ekran projekcyjny sprawdź materiał, z którego jest wykonany, ponieważ ma on wpływ na jakość obrazu. Najpopularniejsze są ekrany z białej tkaniny, która zapewnia dobrą reprodukcję kolorów. Ekran szary może poprawić wyrazistość obrazu w pomieszczeniach o dużym nasłonecznieniu. Najczęściej do produkcji ekranów wykorzystuje się tkaniny matowe lub półmatowe, które redukują błyszczenie i odbicia światła. Ekrany odbijające światło (na przykład ekrany do oglądania w jasnych pomieszczeniach) mają specjalne właściwości, które zwiększają jasność obrazu.
Tradycyjny projektor do wyświetlania obrazu wykorzystuje lampę lub diody LED. Natomiast projektor laserowy, zwany również projektorem DLP (Digital Light Processing), to rodzaj projektora multimedialnego, który do wyświetlania obrazów wykorzystuje technologię laserową.
Projektor laserowy to stosunkowo nowy wynalazek, bo przez wiele lat projektory do wyświetlania obrazów wykorzystywały tylko lampy o sporej mocy. Obecnie projektory laserowe zyskują na popularności, coraz częściej spotkać je można w biurach czy placówkach oświatowych.
Co wyróżnia projektor laserowy? Po pierwsze, lasery w tego typu projektorach mają dłuższą żywotność (nawet do 20 000 godzin) niż tradycyjne lampy. Oznacza to, że projektor laserowy nie wymaga częstej wymiany światła. Projektory laserowe są też zazwyczaj bardziej kompaktowe i lżejsze w porównaniu do tradycyjnych projektorów lampowych. Jeśli zaś chodzi o jasność czy jakość obrazu, to technologia laserowa nie różni się zbytnio od tradycyjnej, lampowej. Na pewno nie na tyle, byś różnicę zauważył gołym okiem.
Choć coraz więcej modeli projektorów laserowych jest dostępnych na rynku, trudniej je spotkać w sklepach niż tradycyjne projektory lampowe. Są też od nich droższe. Jeśli jednak szukasz projektora do biura, który ma pracować dużo i często, to lepiej wybrać ten laserowy.
Przenośne projektory, jak nietrudno się domyślić, to urządzenia, które są mobilne i łatwe w transportowaniu. Nie mocuje się ich na stałe na ścianie czy suficie, można je za to postawić na każdej, płaskiej powierzchni – na przykład na stoliku czy na półce. Niektóre projektory mobilne są tak małe, że bez trudu zmieścisz je w dłoni.
Godne polecenia projektory przenośne oferują rozdzielczość 1920 x 1080 (Full HD). Dzięki temu wyświetlony obraz jest pełen szczegółów i nasyconych kolorów. Wyposażone są też w funkcję automatycznego dostosowywania obrazu. Pozwala ona zawsze uzyskać prostokątny ekran, bez względu na pozycję projektora.
Mobilny projektor powinien też być obrotowy, byś mógł wyświetlać treści nie tylko na ścianie, ekranie, ale również na suficie i oglądać film leżąc wygodnie w łóżku. Ważne też, by oferował możliwość łączności ze smartfonem, do zarządzania kompatybilnymi urządzeniami.
Dobrze, aby przenośny projektor posiadał również wbudowane głośniki. Dzięki temu zabierając go w podróż służbową czy na szkolenie, nie musisz zabierać dodatkowego sprzętu audio. Oczywiście jakość dźwięku wbudowanych głośników nie będzie tak dobra, jak przy zewnętrznym nagłośnieniu, ale wciąż wystarczająca na potrzeby konferencji.
Postawiłeś na projektor Full HD. To dobry wybór, biorąc pod uwagę jakość obrazu, jaką oferuje. Jednak projektorów Full HD na rynku jest wiele. Jak wybrać ten najlepszy? Czym oprócz jakości obrazu się kierować?
Po pierwsze, sprawdź jasność projektora. Ten parametr wyrażony jest w ANSI lumenach i na pewno znajdziesz go w specyfikacji technicznej urządzenia. Im wyższa liczba lumenów, tym jaśniejszy obraz projektor jest w stanie wygenerować. Jeśli zależy Ci na projektorze do kina domowego, do pomieszczenia, gdzie można kontrolować oświetlenie, to wystarczy Ci ten z jasnością od 1500 do 2500 lumenów. Jasność możesz regulować w zależności od warunków oświetleniowych.
Z kolei do biura czy sali konferencyjnej lepsze są projektory o jasności wynoszącej od 2500 do 4000 lumenów, a nawet więcej, jeśli pomieszczenie jest jasno oświetlone lub jeśli obraz ma być wyświetlany na dużym ekranie.
Poza jasnością, zwróć też uwagę, czy projektor dysponuje funkcją korekcji trapezu. Jest ona odpowiedzialna za redukcję zniekształceń, które powstają, gdy projektor nie znajduje się dokładnie naprzeciwko ekranu. Wtedy jedna z krawędzi obrazu jest krótsza niż druga i obraz przypomina trapez. Korekcja trapezowa przywraca zniekształconemu obrazowi prostokątny wygląd.
Na rynku coraz częściej można spotkać projektory bezprzewodowe, wykorzystujące technologię Bluetooth. Takie modele mają w swojej ofercie na przykład Epson, Samsung, Xiaomi czy BenQ.
Zawarty w tych projektorach moduł Bluetooth pozwala Ci połączyć go z telefonem czy laptopem bez potrzeby używania kabla. To wygodne rozwiązanie, bo można sparować oba urządzenia, nie wstając z kanapy. Wystarczy tylko uruchomić moduł BT w każdym z nim, a oba automatycznie się połączą.
Projektor niekoniecznie musi być umieszczony pod sufitem, jak w salach wykładowych. Równie dobrze może stanąć na stoliku w salonie. Ważne jedynie, żeby stał na równej powierzchni i miał stabilne podparcie.
Jeśli jednak chcesz przymocować go na stałe do ściany lub sufitu potrzebny Ci będzie uchwyt na projektor. W ten sposób najczęściej mocuje się projektory w salach konferencyjnych czy w szkołach. Pamiętaj jednak, że umieszczając projektor na suficie, trudniej Ci będzie do niego sięgnąć, na przykład w celu konfiguracji czy wymiany źródła światła.
Uchwyt przytwierdzasz do samego projektora, a następnie do ściany lub sufitu. Najtrwalsze uchwyty na projektor wykonane są z metalu. Wybierz uchwyt, który umożliwia regulację wysokości projektora. Dostępne są uchwyty w kolorach czarnym, białym i szarym, co pozwala dopasować go do wystroju pomieszczenia. Zwróć uwagę na maksymalne obciążenie uchwytu i porównaj je z wagą projektora. Maksymalne obciążenie w najlepszej jakości uchwytach sięga 15 kg.
Półki na projektor mocujesz do ściany, a następnie kładziesz na nich projektor. Półka na projektor wygląda bardziej estetycznie niż uchwyt i lepiej pasuje do wystroju salonu. Oprócz projektora można na niej postawić też inne akcesoria lub elementy ozdobne.
Z kolei stojaki na projektor nie są zbyt popularne. Częściej spotkać je można w salach konferencyjnych i na uczelniach. W porównaniu z uchwytami i półkami na projektor wypadają też najdrożej. W większości posiadają obrotowe kółka, by można było przemieszczać się po pomieszczeniu. Najlepsze stojaki mają też dodatkową półkę na laptopa.
Projektory wciąż należą do drogiego sprzętu, mimo że ich ceny w ostatnich latach nieco spadły, a dostępność wzrosła. Jednak chcąc kupić dobrej jakości projektor nadal trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem, sięgającym kilku tysięcy złotych.
Do tańszych projektorów zaliczają się na pewno urządzenia mini, dostępne w większości sprawdzonych sklepów ze sprzętem elektronicznym. Niektóre z nich kosztują tylko nieco ponad 800 zł. Zwykle takie urządzenia dostarczają obrazu w rozdzielczości Full HD, a więc naprawdę niezłej jakości.
W tanich modelach wentylator chłodzący może być głośniejszy, co może przeszkadzać podczas oglądania filmów lub prezentacji. Tani projektor może też nie posiadać też zbyt szerokiego wachlarza portów, a zaledwie kilka, co może utrudnić podłączenie więcej urządzeń.
Oprócz tego tanie modele może charakteryzować mniejsza żywotność światła, co może przekładać się na częstszą wymianę, a co za tym idzie, większe koszty użytkowania. Co więcej, tanie projektory mogą nie mieć wbudowanych głośników i oferować gorszą jakość wyświetlanego obrazu.
Najlepsze projektory dysponują dużą liczbą portów. Znajdziesz w nich złącza takie jak HDMI, VGA, USB, oraz Wi-Fi, umożliwiające podłączenie różnych urządzeń, jak komputery, telewizory, smartfony, czy konsole do gier.
Projektory należące do najlepszych w swojej kategorii wyposażone są też w funkcję Bluetooth, dzięki czemu łatwo połączyć je i sterować nimi z poziomu telefonu. Oferują one też lampy, które wytrzymują co najmniej 30 tysięcy godzin, a często nawet 50 i więcej.
Wyjątkowa jakość obrazu to również domena najlepszych projektorów. Jeśli chcesz kupić dobry sprzęt, to szukaj projektorów oferujących rozdzielczość co najmniej Full HD, najlepiej 4K. Im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest bardziej szczegółowy i ostry, a kolory żywe.
Dobrej jakości projektory oferują wiele dodatkowych funkcji, takich jak korekcja trapezowa, 3D ready, tryb gry czy możliwość korzystania z aplikacji mobilnych. Większość dobrych modeli ma również wbudowane głośniki, dzięki którym nie musisz inwestować w zewnętrzny sprzęt audio.
Świetnej jakości projektory znajdziesz wśród produktów takich marek jak Epson, Philips, Samsung, BenQ. W parze z dobrą jakością idzie też wysoka cena. Za dobry projektor sprawdzonej firmy trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Najlepsze projektory znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera