Wystarczy spojrzeć na parametry Intel Core Ultra 7, by zauważyć, że każdy z nich reprezentuje wysoką półkę wydajnościową. I że jest to jeden z tych procesorów Intel, które powinny stać się sercem mocarnych PC. Tych konstruowanych przez graczy oczekujących zawrotnych ilości fps-ów, do ogrywania głośnych tytułów, do pochwalenia się wynikami przed innymi graczami, jak również do streamowania rozgrywek i nagrywania gameplay’ów.
Przeczytaj poradniki:
Są to jednostki dla wymagających użytkowników. Dla właścicieli pecetów służących do montażu wideo, pracy z zaawansowaną grafiką, z modelami 3D i z animacjami. To także znakomity wybór dla graczy, bo gaming jest ogromnie zasobożerny.
Moc płynąca z ośmiu rdzeniu Performance zaspokoi zapotrzebowanie licznych procesów oraz zajęć, co przekłada się na szybkość i efektywność, płynność i niezawodność. Idealne rozwiązania do pracy wielozadaniowej.
Na użytkownika czeka łącznie 20 rdzeni fizycznych oraz 20 wątków wirtualnych. Nie są to jednak rdzenie jednowątkowe, bo jednostka zbudowana jest z 12 rdzeni Efficient oraz z 8 rdzeni Performance. Pamięć podręczna cache tego CPU liczy sobie 36 MB.
Taktowanie podstawowe rdzeni wynosi 3.3 GHz, natomiast w trybie Turbo zegary osiągają współczynnik nawet 5.5 GHz. Dzięki modelom z odblokowanym mnożnikiem, osiągniesz jeszcze więcej.
Fundamentalne znaczenie ma zgodność z płytą główną. Intel Core Ultra 7 wymaga zupełnie nowej platformy, korzysta bowiem z socketu 1851. Ma zupełnie nową numerację i budowę, więc nie ma mowy, by zastąpić ją jednym ze starszych komponentów. Ważna jest także kompatybilność z pamięciami RAM. Intel Core Ultra 7 współpracuje tylko z DDR5, może się przy tym pochwalić wysokim taktowaniem zegarów pamięci – rzędu aż 6400 MHz.
Mocny procesor wymaga mocnego chłodzenia. Warto wyposażyć jednostkę Intel Core Ultra 7 w chłodzenie wodne AiO, bo odznacza się ono wyższą skutecznością obniżania temperatur. Ma także lepszą kulturę pracy.
Zgodnie z zasadą przyjętą przez firmę Intel, jeśli procesor ma w nazwie literę F, to znaczy, że nie wyposażono go w zintegrowany układ graficzny. Wówczas konieczny staje się zakup dedykowanej karty graficznej, żeby w ogóle móc korzystać z obrazu. Patrząc jednak na moc obliczeniową CPU, wydaje się oczywiste, że w takim pececie zagości GPU.
Za podstawowego przedstawiciela serii Intel Core Ultra 7 zapłacić trzeba przynajmniej 2000 zł. Jest to jednak jeden z najmocniejszych, najbardziej wydajnych procesorów na rynku, do tego jednostka skonstruowana z myślą o pracy profesjonalnej. A taki sprzęt zawsze kosztuje.
Zobacz też: procesory Intel Core i3 | procesory Intel Core i5 | procesory Intel Core i7 | procesory Intel Core i9 | procesory Intel Core Ultra 5 | procesory Intel Core Ultra 9
Najlepsze procesory Intel Core Ultra 7 znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera