Przez długi czas, gdy ktoś wymawiał słowo: procesory, miał na myśli procesory Intel. Były one synonimem jakości, wydajności, dużej mocy obliczeniowej oraz wysokiej kultury pracy. Zapisały się złotymi głoskami w kategorii komponenty PC, będąc tym, czego pożądał każdy, kto składał desktopy. Do wyścigu jak równy z równym dołączyły w okolicach 2017 roku procesory AMD.
Przeczytaj poradniki:
Do pewnego momentu niełatwo było połapać się w klasyfikacji procesorów Intel. Jednostki miały skomplikowane oznaczenia techniczne. Dlatego w 2010 Intel wprowadził jasny podział procesorów na kilka kategorii:
Co ważne, ten podział funkcjonuje niezależnie od generacji procesorów, czyli coraz to nowocześniejszych serii, ukazujących się co roku.
Mimo wszystko taka segmentacja nie wyczerpuje jeszcze tematu. Intel stosuje znacznie bardziej precyzyjną klasyfikację. Ona pozwala znacznie dokładniej i precyzyjniej dopasować procesor do potrzeb. W efekcie spotkasz w sprzedaży:
Kolory nawiązujące do metali szlachetnych pokazują pewną hierarchię. Srebro stoi niżej od złota, więc wiesz, że wybierając Intel Pentium Gold, kupujesz wydajniejszą jednostkę.
Natomiast procesory Intel Core dzielą się następująco:
Każda generacja procesorów Intel wprowadza zmiany względem poprzedników. Żeby użytkownicy mogli sprawnie odczytywać to, do której generacji należy dany procesor Intel, firma wprowadziła niepowtarzalne nazewnictwo oraz numerację. Na przykład:
Co zmienia się w ramach generacji procesorów Intel? Producent sukcesywnie zwiększa wydajność CPU (dodając rdzenie, podnosząc taktowanie zegarów), optymalizuje sprawność energetyczną (zmiana litografii oraz TDP), imputuje nowe technologie (obsługa rozpoznawania twarzy w Windows Hello i czytników linii papilarnych, obsługa rozdzielczości 4K i 8K itd.).
Od 12 generacji Intel Core mamy też do czynienia z dwoma rodzajami rdzeni: P-core (Performance) oraz E-core (Efficient). Ten podział pozwala lepiej wykorzystać potencjał CPU, przydzielając konkretne zadania i procesy do rdzeni określonego typu.
Niektóre procesory Intel Core mają odblokowany mnożnik. Oznacza to, że są przeznaczone do overclockingu, czyli pozwalają na podkręcanie zegarów ponad fabrycznie ustawiony limit w ramach Turbo Boost. Procesory Intel z odblokowanym mnożnikiem są łatwe do namierzenia – mają symbol K w nazwie, np. Intel Core i7-13900K.
Rzecz jasna, jeśli chcesz myśleć o podkręcaniu CPU, koniecznie przejrzyj płyty główne z solidną sekcją zasilania. Zobacz też zasilacze, by zapewniały dostatecznie dużo energii. Na koniec wybierz chłodzenia procesorów, bo jeśli overclocking, to koniecznie z wydajnych chłodzeniem.
Musimy podzielić gry ze względu na ich wymagania. Z jednej strony mamy gry AAA (triple A). Są to głośne tytuły mające ogromny apetyt na zasoby. Do grona tych gier zaliczają się m.in.: Wiedźmin 3, GTA V, Red Dead Redemption 2, Metro: Exodus, Elden Ring, God of War.
Do obsługi tych tytułów potrzebne są przynajmniej Intel Core i5, lecz lepiej od razu wybrać Intel Core i7. Tylko te procesory umożliwią rozgrywkę na ustawieniach przynajmniej średnich z rozsądnych klatkażem.
Po drugiej stronie gamingowego wahadła znajdują się gry wydawane przez małe studia. Gry określane czasem mianem indyków (od gier Indie). Nie brakuje im uroku, mają atrakcyjną oprawę wizualną i wciągającą fabułę. Nie mają jednak aż takiego rozmachu, więc i wymagania mają niższe.
Żeby spędzać z nimi czas, wystarczające są procesory Intel Pentium oraz Intel Core i3. Te CPU nazywane są również procesorami entry-gaming właśnie przez fakt wprowadzania młodych ludzi w świat gier, zaczynając od prostszych tytułów. Jednocześnie wymienione CPU są tańsze od mocniejszych modeli.
Pracę też należałoby podzielić, odróżniając zadania biurowe od pracy z aplikacjami profesjonalnymi lub analitykę. Zadania biurowe, jak również obsługujące je procesory, to nie jest szczyt wydajności. Do tego wystarczy Intel Pentium (Gold i Silver) lub Intel Core i3. Excel, Word, Outlook, PowerPoint, dokumenty Google Docs, programy do fakturowania, obsługi kadrowej i przeglądarkę obsłużą bezbłędnie.
Lecz kiedy mowa o Photoshopie oraz programach pokrewnych, potrzebny jest przynajmniej Intel Core i5. W przeciwnym razie renderowanie i inne obliczenia zajmą znacznie więcej czasu.
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Najlepsze procesory Intel znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera