Pierwszymi wśród desktopowych procesorów AMD są Ryzen 3. Zaliczają się do najtańszych, obdarzone są także najskromniejszą w rodzinie Ryzen mocą obliczeniową, która jednak zaspokaja potrzeby pecetów biurowych, domowych oraz tych dla najmłodszych użytkowników.
Mimo stosunkowo niewielkiej mocy mają nowoczesną architekturę AMD Zen. Poprawia ona osiągi CPU, zapewniając sprawną obsługę aplikacji biurowych i przeglądarek internetowych, jak również niewymagających gier wideo. W rezultacie zainteresowanie właśnie tymi procesorami AMD jest spore.
Przeczytaj poradniki:
Do pracy biurowej z pakietem Office lub Microsoft 365, do obsługi arkuszy Excel, edytora Word, jak również PowerPoint, procesory AMD Ryzen 3 są naprawdę dobrym wyborem. Atrakcyjne ceny sprawiają, że wyposażenie firmy w desktopy zarządzane tymi CPU nie pociąga za sobą dużych kosztów.
Domowy PC, służący do bankowości online, mediów społecznościowych, platform VOD, czy innych niewymagających zadań, też może być zarządzany jednostką AMD Ryzen 3. Rozważ jego zakup również wtedy, gdy składasz pierwszy komputer PC dla dziecka. Taki, na którym zacznie ogrywać pierwsze gry i który posłuży mu do zdobywania wiedzy oraz umiejętności związanych z surfowaniem w sieci.
Wszystkie procesory AMD Ryzen 3 mają po 4 rdzenie fizyczne, do tego po 8 wątków wirtualnych. Ich pamięć podręczna liczy 6 MB. Bazowe taktowanie rdzeni wynosi 3.8 GHz, przyspieszając w trybie turbo do 4.0 GHz. Całkiem nieźle, jak na niedrogie CPU.
Do procesorów AMD Ryzen 3 dołożysz pamięci RAM DDR4 lub DDR5 z maksymalnym taktowaniem zegarów 5200 MHz. Oba komponenty umieścisz w płycie głównej z socketem AM4 lub AM5. To zależy od generacji CPU. Chłodzenie otrzymujesz boxowe, w zestawie. Jest wystarczające i raczej nie ma powodu, by zakładać inne.
Ponieważ sam procesor Ryzen 3 nie należy do najmocniejszych, dobiera się do niego raczej te słabsze karty graficzne. W rezultacie moc zasilacza nie musi być ogromna, co wpływa na cenę PSU oraz całego zestawu.
Teoretycznie większość procesorów AMD Ryzen 3 da się podkręcać. Niemniej są to jednostki do multimediów, do biur, do surfowania w sieci, a ich specyfikacja nie wskazuje na możliwość zwiększania potencjału. Poza tym sami ich użytkownicy nie zaliczają się do grona fanów podkręcania zegarów.
Owszem, nadają się. Z pewnością nie są rekomendowane jako jednostki wybitnie gamingowe, zdolne współpracować choćby ze średniopółkowymi GPU, ani wykręcać imponujące ilości fps-ów. Przecież nie każdy potrzebuje aż takich osiągów. Najmłodsi gracze, zaczynający dopiero przygodę z e-sportem, potrzebują po prostu pograć i cieszyć się fabułą.
Taki desktop z AMD Ryzen 3 na pokładzie kosztuje w dodatku niewiele, co z pewnością ucieszy rodziców inwestujących w zakup sprzętu. Tak więc z tym procesorem da się pograć w niewymagające tytuły, np. gry Indie, ogra się płynnie wiele starszych produkcji, ale i rozegra się nowsze, tyle że na niższych ustawieniach grafiki oraz detali.
Mają, ale nie wszystkie. Tylko te modele, w których nazwie widnieje symbol G. Jak łatwo się domyślić, odnosi się on do słowa Graphics, czyli grafika. Układ wprawdzie nie ma ogromnego potencjału, ale do codziennych zadań biurowych w zupełności wystarcza. Codziennych, czyli do obsługi poczty, programów handlowych i magazynowych, przeglądarek internetowych, nawet do prostych gier.
Modele Ryzen 3 pozbawione zintegrowanego układu graficznego wymagają dołożenia do zestawu dedykowanej karty graficznej. W przeciwnym razie zabraknie elementu obsługującego grafikę. Co ważne, po dodaniu do Ryzen 3 GPU z dolnej półki cenowej, otrzymujesz całkiem niezły desktop do gamingu entry-level. Najmłodsi gracze będą na takim mogli zdobywać pierwsze fragi i szlifować umiejętności.
Na ceny procesorów AMD Ryzen 3 wpływ ma generacja oraz obecność zintegrowanego układu graficznego. Jednostki nowsze kosztują więcej, to logiczne, lecz rekompensują wyższą cenę lepszymi osiągami. Podobnie rzecz się ma z CPU ze zintegrowanym układem graficznym. Jest on droższy od wariantu bez tego układu, lecz dzięki tej niewielkiej różnicy otrzymujesz obsługę grafiki bez inwestowania w dedykowane GPU.
Jakby jednak nie patrzeć, w obu przypadkach za AMD Ryzen 3 zapłacisz niewiele – od 200 do 500 zł. W wariancie najdroższym od razu możesz korzystać z PC biurowego. Istnieją także procesory AMD Ryzen 5 Pro, które są sporo droższe. Np. AMD Ryzen 3 Pro 8300G kosztuje ponad 1000 zł.
Zobacz też: procesory AMD Ryzen 5 | procesory AMD Ryzen 7 | procesory AMD Ryzen 9
Najlepsze procesory AMD Ryzen 3 znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera