Powerbank to inaczej przenośna ładowarka. Przyda się każdemu, kto chce uzupełnić poziom baterii w telefonie, laptopie czy smartwatchu, a nie ma dostępu do tradycyjnego źródła zasilania. Sprawdza się najczęściej w podróży, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś używał go w domu.
Zanim powerbank posłuży Ci do ładowania urządzeń, sam musi zostać naładowany. Ładowanie powerbanku odbywa się w podobny sposób, co ładowanie smartfona. Po prostu podłączasz go do kontaktu. Istnieją jednak powerbanki, do których potrzebna jest energia ze słońca. Są one odpowiednie dla miłośników sportów terenowych.
Powerbanki z reguły wyposażone są w baterie:
Czym się różnią oba typy baterii? Baterie litowo-polimerowe ładują się szybciej, są jednak bardziej podatne na samorozładowanie. Z kolei, aby naładować baterie litowo-jonowe potrzeba więcej czasu, ale za to dłużej pozostaną naładowane.
Obecnie powerbank to niemal niezbędne akcesorium, które zapewnia dostęp do energii w każdym miejscu na świecie. Możesz korzystać z niego na pokładzie samolotu, podczas wyprawy w góry czy nocki pod namiotem. Z powerbankiem w plecaku możesz odkrywać niezwykłe miejsca, w których brak prądu to zaleta.
Nowoczesne powerbanki nie przypominają już modeli sprzed kilku lat. Obecnie są lżejsze i bardziej kompaktowe, choć mają taką samą pojemność (a czasem nawet i większą). Zmieszczą się w małej torebce. Mają też większą liczbę portów USB niż poprzednie generacje. Wyposażone są również we wskaźnik LED lub wyświetlacz, informujący o stanie baterii.
Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Jeśli jesteś jednym z nich, wybierz powerbank solarny. Czym się charakteryzuje i na jakiej zasadzie działa?
W obudowę powerbanku solarnego wmontowany jest panel solarny. Wykorzystuje on promienie słoneczne do produkcji prądu. Tym samym umożliwia ładowanie powerbanku poza domem, gdzie nie masz możliwości podłączenia go do gniazdka. Taki powerbank sprawdzi się zatem głównie podczas wycieczek rowerowych, górskich wędrówek, oraz długich spacerów.
Nie musisz pamiętać o ładowaniu powerbanku solarnego przed wyjazdem. Wystarczy, że podczas wędrówki przypniesz go do plecaka. Urządzenie ładuje się, gdy Ty spędzasz czas na świeżym powietrzu. Obudowa powerbanków solarnych charakteryzuje się dużą wytrzymałością na upadek. Oprócz tego jest wodoszczelna, więc niestraszna jej leśna wilgoć czy deszcz.
Powerbanki solarne są dość drogie. Jednak jeśli pracujesz w terenie lub wybierasz się na kilkudniowy kemping, to warto w niego zainwestować. Dzięki niemu nie będziesz musiał skracać pobytu, bo rozładował Ci się telefon.
Powerbank indukcyjny, zwany też bezprzewodowym, jest przede wszystkim wygodny. Aby naładować za jego pomocą telefon, smartwatcha czy słuchawki, nie potrzeba żadnych przewodów. Wystarczy tylko położyć je na powierzchni ładującej lub do 4 cm od niej. Ładowanie rozpocznie się automatycznie.
Powerbank indukcyjny ładuje nieco wolniej niż przewodowy, jednak jest bardzo mobilny. Większość powerbanków indukcyjnych zmieści się w kieszeni. Zazwyczaj są to bardzo smukłe akcesoria, o dopracowanym designie. Wystarczy spojrzeć na powerbanki indukcyjne marek Samsung czy Baseus. Ich wygląd robi wrażenie. Dostępne są w różnych kolorach, więc możesz wybrać takiego, który trafia w Twój gust. Powerbanki indukcyjne prezentują się świetnie, gdziekolwiek je położysz.
Powerbanki indukcyjne naładują tylko urządzenia ze standardem Qi. Obsługuje go wiele smartfonów iPhone oraz Samsung. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy akcesorium może być ładowane indukcyjnie, sprawdź specyfikację techniczną.
Niektóre powerbanki indukcyjne posiadają też dodatkowe gniazda i umożliwiają ładowanie urządzeń ze złączem:
W takim przypadku jednym powerbankiem indukcyjnym naładujesz dwa urządzenia naraz, na przykład smartfona i smartwatcha. Jedno położysz na macie indukcyjnej, a drugie podepniesz pod gniazdo kablem z odpowiednią wtyczką.
Powerbanki stosuje się obecnie również do ładowania laptopów czy ultrabooków. Wybierając powerbank do laptopa, zwróć uwagę, jaką moc oferuje. Bowiem żeby naładować laptopa, powerbank powinien dysponować około 40 W mocy.
Aby ładować laptopy, powerbank musi też być wyposażony w gniazdo USB typu C. Wtedy możesz wpiąć do niego wtyczkę USB-C i podłączyć laptopa. Z takim wtykiem zyskujesz ponadto funkcję szybkiego ładowania, na przykład Power Delivery. Szybkie ładowanie może kojarzyć Ci się z przegrzewaniem, jednak w przypadku Power Delivery nie ma takiej opcji. Dostosowuje ona moc ładowania do podpiętego urządzenia i gwarantuje ochronę przed uszkodzeniem baterii.
Wśród powerbanków do laptopów znajdziesz wiele różnych modeli, różniących się pojemnością baterii czy liczbą gniazd. Niektóre powerbanki działają też jak huby USB. Dzięki takiemu powerbankowi nie tylko naładujesz laptopa, ale zyskasz więcej gniazd na akcesoria, takie jak mysz czy klawiatura.
Wiele powerbanków do laptopów oferuje też funkcję ładowania indukcyjnego. Więc jeśli zależy Ci na czasie, kup powerbank indukcyjny z wejściem USB typu C, żeby jednocześnie ładować i laptopa, i smartfona czy słuchawki.
Powerbanki do telefonu to zwykle te same urządzenia, których używasz do ładowania laptopa, tabletu, smartwatcha czy słuchawek. Często powerbanki te posiadają więcej niż jedno gniazdo USB, a więc naładujesz nimi telefon i na przykład tablet w jednym czasie.
Sporo telefonów można obecnie ładować za pomocą powerbanku indukcyjnego. Muszą one jedynie obsługiwać standard Qi. Aby sprawdzić, czy Twój smartfon jest kompatybilny z powerbankiem Qi, zajrzyj do specyfikacji albo na stronę producenta. Powerbanki indukcyjne są wygodne, gdyż umożliwiają ładowanie smartfona bez żadnych przewodów. Nie trzeba więc pamiętać o noszeniu dodatkowego akcesorium, jakim jest kabel. Do ładowania telefonu sprawdzi się też powerbank solarny. Jest on przeznaczony do używania na zewnątrz, więc podładuje telefon podczas wycieczki rowerowej.
Powerbank do telefonu rozwiąże problemy pracowników często korzystających ze smartfonów poza biurem. Odnajdzie się zatem wśród inspektorów ds. BHP, geodetów czy dziennikarzy. Będzie wybawieniem, kiedy musisz nagrać wywiad, a zapomniałeś naładować telefon.
Dobry powerbank do telefonu powinien mieć minimum 10 000 mAh. Istnieją też bardziej pojemne powerbanki, nawet 30 000 mAh. Im większa pojemność powerbanku, tym więcej ładowań. Baterie w smartfonach mają około 4 000 – 4 500 mAh, a więc powerbank 10 000 mAh wystarczy na 2 pełne ładowania.
Jest to powerbank z jednym lub wieloma gniazdami USB typu C. Pozwala on na wpięcie kabelka z wtyczką USB-C. Często takie kable wyposażone są w technologię szybkiego ładowania, takie jak Power Delivery, Quick Charge czy TurboPower. Oznacza to, że dzięki tej technologii naładujesz smartfona szybciej.
Powerbank USB-C sprawdzi się w sytuacjach kryzysowych, gdy chcesz użyć smartfona, a jest on bliski rozładowania. Nie musisz wtedy zmniejszać jasności ekranu czy włączać trybu oszczędzania energii. I stresować się, czy zdążysz zadzwonić, zanim bateria padnie. Zamiast tego podłączasz smartfona pod powerbank i możesz normalnie z niego korzystać.
Z funkcją Power Delivery bateria smartfona osiągnie 50% już w 20 minut. Otwarte aplikacje i aktywne korzystanie ze smartfona nie zakłóci szybkiego ładowania. Więc podczas ładowania możesz uruchomić Spotify, a w tle mieć włączone Google Maps.
Najmocniejsze powerbanki na rynku dysponują pojemnością na poziomie 30 000 mAh. Ich zaletą jest możliwość ładowania większego sprzętu, na przykład laptopa. I to wielokrotnie. Wiele modeli powerbanków o największej pojemności (rzędu 20 000 mAh i 30 000 mAh) wyposażonych jest też w funkcję Power Delivery czy Quick Charge. Pozwalają one szybko ładować podłączone urządzenia, bez obaw o przegrzanie.
Duża pojemność akumulatora oznacza rzadsze ładowanie powerbanku. Większość mocnych powerbanków pozwala też na jednoczesne zasilanie magazynu i ładowanie kilku urządzeń. Jest to możliwe dzięki licznym portom USB.
Szukając najmocniejszego powerbanku, nie kieruj się tylko pojemnością, lecz wybierz urządzenie od znanego producenta. Produkty zaufanych marek, takich jak Green Cell, Baseus czy Anker wyposażone są w zabezpieczenia, dzięki którym będziesz pewien, że podpięte urządzenie jest chronione. Oprócz tego wykonane są z lepszych materiałów niż na przykład chińskie podróbki.
Mówiąc mały powerbank, mamy na myśli jego kompaktowy rozmiar, nie pojemność. Bo mały powerbank nie musi oznaczać małej pojemności. Mini powerbanki wciąż dysponują bateriami 10 000 mAh czy 30 000 mAh. A więc tymi samymi, co powerbanki ważące dużo więcej.
Waga powerbanku ma szczególne znaczenie, kiedy masz do niesienia plecak, śpiwór, kanapki i termos. Nie chcesz wtedy dokładać sobie obciążenia. Dlatego lepiej postawić na mini powerbank, który jest cienki i lekki.
Małe powerbanki od tych większych różnią się głównie rozmiarem. Pojemności ich baterii są z reguły te same. I podobnie jak większe modele, są wyposażone w kilka portów. Posiadają też te same zabezpieczenia:
W takim razie, po co w ogóle kupować duży powerbank? Otóż mini powerbanki oferują zazwyczaj tylko około 20 W mocy, a więc za mało, by naładować większe urządzenia, na przykład laptopy. Dlatego, jeśli powerbank ma Ci służyć do ładowania laptopa, to warto wybrać takiego w standardowym rozmiarze.
Zobacz też: stacje zasilania | baterie do laptopów | baterie i akumulatorki | akumulatory LiFePO4 | akumulatory AGM | baterie do pojazdów elektrycznych | listwy zasilające | Power Delivery | ładowarki do pojazdów elektrycznych | zasilacze awaryjne i akumulatory | przetwornice napięcia | elektromobilność | inwertery solarne | falowniki | panele solarne | regulatory solarne
Najlepsze powerbanki znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera