Znaleźć tego jedynego to nie taka łatwa sprawa. Mowa oczywiście o powerbanku, czyli mobilnym magazynie energii. Jak wybrać odpowiedniego dla siebie? Na co zwrócić uwagę? Który będzie lepszy: indukcyjny czy solarny? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym poradniku.
Spis treści:
- Czym jest powerbank?
- Dlaczego warto mieć powerbank?
- Jakie są rodzaje powerbanków?
- Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze powerbanku?
- Jaki powerbank wybrać? Czym jeszcze się kierować?
- Dobry powerbank. To znaczy jaki? Co powinien posiadać?
- Jak zadbać o długą żywotność powerbanku?
- Ile kosztuje powerbank?
- Polecane powerbanki
Czym jest powerbank?
Powerbank to akcesorium, bez którego wielu użytkowników urządzeń mobilnych nie wyobraża sobie życia. Najprościej mówiąc, jest to przenośna ładowarka, zewnętrzna bateria, magazyn energii. Dzięki niej naładujesz urządzenia i akcesoria w miejscach, gdzie nie masz dostępu do źródła zasilania.
Powerbanki służą do ładowania różnej elektroniki, tej większej i mniejszej. Zastanawiasz się pewnie, jakie konkretnie urządzenia możesz naładować powerbankiem. Oto kilka przykładów:
- Aparaty cyfrowe
- Kamery sportowe
- Tablety
- Laptopy
- Smartfony
- Smartwatche
- Czytniki e-book
- Konsole do gier
Jak działa powerbank?
Całkiem prosto. Zanim zostanie użyty do ładowania urządzeń, sam musi zgromadzić energię. W jaki sposób? Po prostu pozyskując ją ze źródła zasilania. Więc, krótko mówiąc, zanim użyjesz powerbanku, musisz go naładować.
Zrobisz to za pomocą ładowarki sieciowej lub też podpinając go pod port USB w laptopie. Czas ładowania powerbanku zależy od pojemności baterii oraz mocy źródła zasilania. Im pojemniejszy powerbank (na przykład 30 000 mAh), tym dłużej będzie się ładował.
Dioda LED lub wyświetlacz LCD na obudowie powie Ci, kiedy powerbank będzie naładowany. Wtedy możesz odłączyć go od zasilania i zacząć używać jako przenośnej ładowarki. I teraz, jak ładować akcesoria powerbankiem?
W przypadku klasycznego powerbanku, aby rozpocząć ładowanie, musisz podpiąć urządzenie pod port za pomocą kabla USB. Producenci zwykle dołączają do zestawu kabel z wtykiem USB → micro USB. Umożliwia on ładowanie na przykład smartfonów starszego typu oraz innych urządzeń z portem micro USB.
Trochę inaczej wygląda ładowanie powerbankiem indukcyjnym. Umożliwia on bowiem ładowanie bezprzewodowe urządzeń obsługujących technologię Qi. Oznacza to, że do korzystania z takiego powerbanku niepotrzebny Ci jakikolwiek kabel. Wystarczy, że położysz akcesorium na powerbanku, a ładowanie rozpocznie się automatycznie.
Dlaczego warto mieć powerbank?
Wyobraź sobie, że możesz ładować urządzenia i akcesoria w każdym miejscu na ziemi. A nawet i w powietrzu, jeśli zabierzesz powerbank na pokład samolotu. Nie musisz szukać gniazdka elektrycznego, bo zapas energii masz przy sobie. Pomyśl: zero zmartwień, że któreś z Twoich urządzeń rozładuje się, kiedy będziesz go potrzebował. Właśnie dla tego komfortu warto mieć powerbank.
Jednym powerbankiem naładujesz wiele różnych urządzeń: smartfony, słuchawki, smartwatche czy nawet laptopy. Nie musisz więc zabierać osobnych ładowarek do każdego akcesorium.
Nowoczesne powerbanki są dużo mniejsze i lżejsze od tych dostępnych kilka lat temu. Więc spakowanie go do małej torebki, aktówki czy kieszeni kurtki to żaden problem. Ten gadżet możesz więc zabrać dosłownie wszędzie i mieć pewność, że nie braknie Ci energii.
Z powerbankiem w plecaku możliwe są wielodniowe wędrówki w dziczy. Więc jeśli jesteś fanem survivalu, a nie chcesz całkowicie odciąć się od smartfona, to koniecznie weź ze sobą powerbank.
Powerbank świetnie sprawdzi się na wakacjach. Sprawi, że nie zabraknie energii do robienia zdjęć z plaży. Przyda się też na wyjazdach służbowych.
Jakie są rodzaje powerbanków?
Na rynku dostępnych jest wiele powerbanków. Każdy z nich dostarczy energii podłączonym urządzeniom, jednak różni się sposobem ładowania lub pozyskiwania prądu. Wśród najpopularniejszych można wymienić:
- Powerbanki klasyczne
- Powerbanki indukcyjne
- Powerbanki solarne
Powerbank klasyczny. Czym jest?
To powerbanki, które ładują urządzenia za pomocą kabla z wtyczką USB-A → micro USB lub USB-A → USB-C. Są to najprostsze, uniwersalne modele o standardowej konstrukcji. Naładujesz nimi właściwie każde akcesorium.
Powerbank solarny. Co oferuje?
Powerbank solarny to inaczej powerbank zasilany energią słoneczną. Na obudowie posiada panel, który wykorzystuje promienie słoneczne do produkcji prądu. Powerbanki solarne często w zestawie mają karabińczyk. Za jego pomocą przypniesz powerbank do plecaka czy paska. A on będzie mógł się ładować, kiedy Ty przemierzasz szlaki, spacerujesz czy jeździsz na rowerze.
Plusem powerbanku solarnego jest to, że nie musisz pamiętać o naładowaniu go zanim wyruszysz w teren. Po prostu podczas wędrówki umieść go w miejscu, gdzie będzie miał dostęp do promieni słonecznych.
Powerbank indukcyjny. Czym się różni?
Powerbank indukcyjny, czyli powerbank obsługujący funkcję Qi. Jest to powerbank, który ładuje urządzenia bezprzewodowo. Wystarczy, że zostaną położone bezpośrednio na powerbanku lub do 4 cm od niego. Energia z powerbanku indukcyjnego będzie przesyłana do urządzenia za pomocą pola magnetycznego.
Niektóre powerbanki indukcyjne wyposażone są też w porty umożliwiające ładowanie z użyciem kabli USB. Wtedy jedno akcesorium może być ładowane indukcyjnie, a drugie przewodowo.
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze powerbanku?
Przy wyborze powerbanku powinieneś wziąć pod uwagę parametry takie jak pojemność, natężenie prądu, moc ładowania czy rodzaj akumulatora. O wszystkich przeczytasz poniżej.
Pojemność powerbanku - ile mAh wybrać?
Pierwszy i najważniejszy parametr, na który powinieneś zwrócić uwagę, to pojemność powerbanku. Wyrażana jest ona w miliamperogodzinach (mAh). Na rynku dostępne są powerbanki o różnych pojemnościach. Te od sprawdzonych producentów dysponują zwykle pojemnościami rzędu 10 000 – 30 000 mAh.
Od pojemności powerbanku zależy, ile ładowań zapewni. Na przykład, jeśli baterie w smartfonie mają zwykle około 4 000 – 4 500 mAh, to powerbank o pojemności 10 000 mAh naładuje telefon maksymalnie 2 razy.
Pamiętaj, że rzeczywista pojemność nominalna powerbanku to jakieś 65% pierwotnej wartości. Czyli na przykład powerbank o pojemności 12 000 mAh, w rzeczywistości oferuje 8 000 mAh. Wynika to z konwersji napięcia ogniw powerbanku, czyli 3,7 V na 5 V, 9 V czy 12 V, służących do ładowania przez USB.
Więc jeśli zastanawiasz się, jaką pojemność powerbanku wybrać, to odpowiedź jest prosta: jak największą. Wtedy raz naładowany powerbank, posłuży do kilkukrotnego ładowania smartfona, laptopa i innych urządzeń.
Natężenie prądu w powerbanku – jakie najlepsze?
Oprócz pojemności powerbanku, kolejnym parametrem do rozpatrzenia jest natężenie prądu lub inaczej prąd wyjściowy. Podane jest ono w amperach (A). Wartość natężenia znajdziesz w specyfikacji urządzenia.
Aby naładować smartfona, czytnik e-booków czy konsolę, wystarczy prąd o natężeniu 1 A. Najlepsze powerbanki oferują jednak 2 A lub 3 A. Gwarantują szybsze uzupełnienie energii. Przydadzą się też do ładowania urządzeń wymagających większego amperażu, na przykład tabletów.
Większość smartfonów obsługuje już technologie szybkiego ładowania, takie jak Quick Charge czy Power Delivery. Żeby mogły one działać i szybciej ładować telefon, to natężenie wyjściowe powerbanku powinno wynosić co najmniej 2 A.
Przeczytaj też poradnik: Power Delivery. Co to jest? Jak działa?
Bateria litowo-jonowa czy litowo-polimerowa?
Powerbanki z reguły są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe lub litowo-polimerowe. Jakie to baterie i czym się różnią?
Zacznijmy od baterii litowo-jonowych (Li-Ion). Występują zwykle w kształcie prostokąta. Cechuje je mała podatność na samorozładowanie. Oznacza to, że tracą niewiele energii, gdy przez długi czas są nieużywane.
Zaletą tego typu baterii jest brak tzw. efektu pamięci. Jest to zjawisko powszechne wśród starszych typów baterii. Takie baterie wymagały uprzedniego rozładowania, zanim mogły być ponownie naładowane. Pozwalało to uniknąć utraty pojemności. Jednak baterii litowo-jonowych już to nie dotyczy. Można ładować je nawet, kiedy nie są całkowicie rozładowane.
Minusem baterii litowo-jonowych jest wrażliwość na temperaturę. Ich pojemność może się zmniejszyć w trakcie użytkowania w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach. Mimo tego baterie litowo-jonowe wciąż znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach mobilnych. Głównie ze względu na wolniejsze samorozładowywanie oraz brak wyżej wspomnianego efektu pamięci.
Przejdźmy teraz do baterii litowo-polimerowych (Li-Poly). Na ich korzyść przemawia fakt, że ładuje się je szybciej niż litowo-jonowe. Są niestety bardziej podatne na samorozładowanie. Baterie litowo-polimerowe charakteryzuje duża elastyczność. Możliwe jest więc formowanie ich w różne kształty. Są też lżejsze niż baterie Li-Ion. Dlatego mniejsze powerbanki wyposażone są właśnie w baterie Li-Poly.
A więc powerbank z jaką baterią wybrać?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Oba rodzaje baterii mają podobną żywotność i rozmiar. Różnią się głównie podatnością na samorozładowanie i czasem ładowania. Więc wszystko zależy od tego, jak często będziesz używał powerbanku. Model z Li-Poly sprawdzi się do częstego ładowania smartfona, zaś ten z Li-Ion do ładowania okazjonalnego, w sytuacjach awaryjnych.
Moc ładowania powerbanku – jaka będzie odpowiednia?
Warto też porównać moc powerbanku z dopuszczalną mocą ładowania urządzenia. Parametry te będą wyrażone w watach (W). Liczba watów oferowanych przez powerbank powinna być równa lub minimalnie wyższa niż moc urządzenia. Szczególnie, jeśli planujesz ładować też laptopa.
Jaki powerbank wybrać? Czym jeszcze się kierować?
Powyższe parametry to jeszcze nie wszystko, co powinieneś wziąć pod uwagę wybierając powerbank idealny dla siebie. Istnieje jeszcze kilka kwestii, które należy rozpatrzyć przez zakupem.
Liczba dostępnych portów w powerbanku
Im więcej portów, tym więcej urządzeń będziesz mógł ładować jednocześnie. Powerbanki dysponują zazwyczaj kilkoma wejściami USB-A oraz USB-C. W tym przynajmniej jednym obsługującym technologię szybkiego ładowania: Power Delivery lub Quick Charge. Jeśli chcesz używać powerbanku do zasilania kilku urządzeń jednocześnie, wybierz ten z wieloma portami.
Technologie szybkiego ładowania w powerbanku
Sprawdź, czy chociaż jeden port w powerbanku obsługuje technologię szybkiego ładowania, na przykład Power Delivery lub Quick Charge. Z tą funkcją powerbank będzie ładował podpięte urządzenia szybciej. Przykładowo, smartfon ładowany powerbankiem Power Delivery może osiągnąć 50% w 20 minut. Bez technologii Power Delivery w 20 minut osiągnie co najwyżej kilka procent.
Materiał obudowy powerbanku
Zwróć też uwagę na materiał, z jakiego zbudowany jest powerbank. Najczęściej używane materiały do produkcji obudowy to tworzywo sztuczne i metal.
Powerbanki wykonane z tworzywa sztucznego, na przykład z poliwęglanu, są lekkie, ale jednocześnie mniej wytrzymałe. Takie powerbanki łatwiej więc zarysować podczas transportu. Metal z kolei zapewnia powerbankowi odporność na uszkodzenia, ale taki powerbank będzie też odrobinę cięższy. Wygląda za to bardziej elegancko i solidnie.
Rodzaj powerbanku
Najlepszy powerbank to taki, który odpowiada Twojemu trybowi i stylowi życia. Jeśli jesteś fanem aktywności na świeżym powietrzu, wybierz powerbank solarny. Jeśli większość Twoich urządzeń obsługuje technologię Qi, to odpowiedni dla Ciebie będzie indukcyjny.
Dla podróżujących samolotem sprawdzi się powerbank niewielkich rozmiarów, który zmieści się w bagażu podręcznym. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny typ powerbanku, przemyśl, do jakich celów będzie Ci potrzebny.
Wskaźnik naładowania powerbanku
Bardzo ważną rzeczą w powerbanku jest wskaźnik naładowania baterii. Znajdziesz go na obudowie urządzenia. Ma on zwykle postać diody LED lub wyświetlacza LCD. Dzięki niemu wiesz, kiedy powerbank wymaga ponownego naładowania.
Wskaźnik w postaci diody LED jest mniej precyzyjny, ale zużywa też mniej energii. Wyświetlacz LCD pokaże Ci dokładny poziom naładowania, ale powerbanki z takim wskaźnikiem mają większy apetyt na energię.
Dodatkowe funkcje powerbanku
Niektóre powerbanki oferują jeszcze dodatkowe funkcje, takie jak latarka LED. Jeśli często korzystasz z latarki w smartfonie, to możesz zastąpić ją tą w powerbanku.
Dobry powerbank. To znaczy jaki? Co powinien posiadać?
Dobry powerbank, to przede wszystkim powerbank od sprawdzonego producenta. Odpuść sobie chińskie podróbki, bo mogą narobić więcej szkody, niż są tego warte. Zamiast tego zainwestuj w powerbank znanej marki, jak na przykład Green Cell, Baseus, Hama czy Anker.
Oprócz dobrej jakości wykonania oferują oni bezpieczeństwo ładowanym urządzeniom. Ich powerbanki wykrywają podłączone urządzenie i dostosowują do niego poziom natężenia. Zapobiegają też przegrzaniu.
Dobry powerbank będzie wyposażony w wiele portów. Na rynku spotkasz obecnie powerbanki wyposażone nawet w trzy i więcej portów. W tym przynajmniej jeden z funkcją Power Delivery albo Quick Charge. Dzięki temu możesz szybko naładować kilka urządzeń jednocześnie. Na przykład smartfona i tablet. Albo smartwatcha i laptopa.
Jest jeszcze jedna rzecz, którą powinien mieć dobry powerbank. Jest to dioda LED lub wyświetlacz LCD informujący o poziomie naładowania powerbanku. Bez takiego wskaźnika nie będziesz wiedział, kiedy powerbank potrzebuje ładowania.
Jak zadbać o długą żywotność powerbanku?
Żeby powerbank długo Ci posłużył, powinieneś trzymać się kilku zasad.
- Po pierwsze, zadbaj o jego baterię. Ważne jest, żeby choć raz na jakiś czas wykonać pełen cykl ładowania – rozładowania.
- Nie pozostawiaj powerbanku rozładowanego przez długi czas.
- Nie zostawiaj go na mrozie w aucie – ogniwa w powerbanku tego nie lubią.
- Unikaj podłączania go do zasilania na całą noc.
- Nie wystawiaj na działanie skrajnie niskich i wysokich temperatur.
- Przechowuj go w suchym miejscu.
Ile kosztuje powerbank?
Na cenę powerbanku wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim pojemność baterii, ale też liczba dostępnych portów, materiał wykonania czy dodatkowe funkcje.
Powerbanki od sprawdzonych producentów są droższe. W tym przypadku jednak nie ma co oszczędzać. Nie chcesz przecież, żeby powerbank uszkodził ładowany sprzęt. A tak często się zdarza, jeśli ktoś używa powerbanku z niesprawdzonego źródła, na przykład z chińskich portali aukcyjnych.
Ceny powerbanków wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Najmniej zapłacisz za klasyczny powerbank, z jednym portem, o małej pojemności. Dość tanie są też powerbanki solarne. Najdroższe zaś są powerbanki indukcyjne, na przykład marki Apple czy Samsung.
Polecane powerbanki
- Green Cell GC PowerPlay10S 10 000 mAh czarny
- Green Cell PowerPlay20s 22,5W 20 000mAh
- Green Cell GC PowerPlay Ultra 26 800mAh
- Anker Powerbank A1384 20 000 mAh 30W z kablem USB-C
- Anker A1257 10 000 mAh 22,5W USB-A USB-C Czarny
- Anker Powerbank 20 000 mAh 87W z kablem USB-C
Zobacz wszystkie powerbanki w sklepie TechLord