Power Delivery to technologia obecna w nowych urządzeniach. Dzięki niej rozładowany sprzęt jest szybciej gotowy do pracy. Czym dokładnie jest Power Delivery i jak działa?
Spis treści:
Czym jest Power Delivery?
Znana od 2012 roku, Power Delivery (PD) to technologia szybkiego ładowania przez złącze USB-C. Pozwala na przesyłanie większej mocy elektrycznej przez kable USB. Dzięki temu ładowanie takich urządzeń jak smartfony, tablety, laptopy czy ultrabooki odbywa się dużo szybciej.
Power Delivery została wprowadzona przez organizację non-profit USB Implementers Forum. Jest całkowicie otwarta, więc firmy nie muszą kupować licencji, aby z niej korzystać.
Ta technologia występuje coraz częściej. Google w swoich wytycznych zastrzegł nawet, że od 2019 roku nowe urządzenia z systemem Android muszą być kompatybilne z USB-C Power Delivery.
Jakie są zalety korzystania z Power Delivery?
Podstawowym atutem Power Delivery jest szybsze ładowanie (nawet do 5x szybciej). Ale to nie koniec zalet. Ich lista jest znacznie dłuższa:
- Power Delivery jest uniwersalna, a więc umożliwia ładowanie różnorodnych urządzeń przenośnych z portem USB-C. Zatem jedną ładowarką z Power Delivery naładujesz telefony, tablety, laptopy, ultrabooki, konsole i inne akcesoria.
- Standard Power Delivery dostosowuje moc ładowania do konkretnego urządzenia, co zapobiega uszkodzeniu mechanizmu przełączającego.
- Dzięki płycie USB-CTM podłączone urządzenie jest chronione przed przegrzaniem oraz przeciążeniem.
- Urządzenie podczas ładowania jest w pełni wydajne, więc możesz normalnie z niego korzystać. Pamiętaj jednak, że szybkie ładowanie może nagrzewać sprzęt, a obciążony CPU wygeneruje dodatkowe ciepło, którego smartfony nie lubią.
- Power Delivery umożliwia przepływ mocy w obie strony, bez ustalonego kierunku. Oznacza to, że jeśli połączysz dwa smartfony za pomocą kabla USB-C, to jeden może ładować drugiego i odwrotnie. Żeby było to możliwe, smartfon musi obsługiwać ładowanie zwrotne przez OTG.
- Ładowanie urządzeń z Power Delivery jest możliwe za pomocą kabla z wtyczką USB-C, bez potrzeby kupowania specjalnych akcesoriów.
Jakie są inne standardy szybkiego ładowania?
Power Delivery jest bazą dla wielu innych technologii szybkiego ładowania, które działają na podobnej zasadzie. Przyjrzyjmy się kilku najbardziej znanym.
Quick Charge
Jest to standard ładowania firmy Qualcomm. Początkowo miał obsługiwać tylko telefony posiadające procesor Qualcomm z serii Snapdragon. Obecnie jest rozwiązaniem stosowanym przez wielu producentów smartfonów. Znany jest też pod innymi nazwami. Na przykład, w Samsungu występuje jako Samsung Adaptive Super Fast Charging, a w Motoroli jako Motorola TurboPower.
Ładowanie z technologią Quick Charge dzieli się na dwie fazy. W pierwszej poziom napięcia rośnie do momentu, aż urządzenie nie osiągnie 50- 60%. Wtedy następuje faza druga i napięcie spada. Ma to na celu ochronę ogniw przed przegrzaniem.
Atutem tej technologii jest tak zwana kompatybilność wsteczna. Pozwala ona podłączyć ładowarkę Quick Charge 3.0 do smartfona obsługującego starszy standard Quick Charge 2.0. Niestety prędkość ładowania pozostaje taka sama jak w starszym standardzie.
Podczas ładowania tą technologią często można zauważyć spadek prędkości, co raczej nie zdarza się w Power Delivery. Szczególnie jeśli jednocześnie ładujesz telefon i oglądasz filmy na YouTube.
SuperCharge
SuperCharge to technologia stosowana wyłącznie w smartfonach Huawei i Honor. Jej największą wadą jest brak kompatybilności z innymi urządzeniami. Maksymalna moc SuperCharge to 55 W. Więc jest o połowę mniejsza od maksymalnej mocy Power Delivery, która wynosi 100 W.
Samsung Adaptive Fast Charge
Jest to odpowiednik technologii Quick Charge dla telefonów Samsung. Działa na tej samej zasadzie, dlatego smartfony Samsung mogą współpracować z ładowarkami Quick Charge. Smartfony Samsung mogą być ładowane z wykorzystaniem obu technologii: Samsung Adaptive Fast Charge oraz Power Delivery.
Dash Charge
Dash Charge to technologia stworzona przez chińską firmę Oppo. Od Quick Charge różni się sposobem działania. W trakcie ładowania Quick Charge zwiększa napięcie, Dash Charge zaś natężenie. Takie rozwiązanie umożliwia uniknięcie strat ciepła w trakcie konwersji napięcia.
Zaletą Dash Charge jest szybkie ładowanie nawet podczas intensywnego korzystania z urządzenia, na przykład oglądania video czy grania. Pod tym względem jest więc podobna do Power Delivery.
Jakie urządzenia obsługują Power Delivery
Power Delivery obsługuje różnego rodzaju urządzenia z portem USB-C, między innymi:
- Smartfony (np. Samsung Galaxy S22, iPhone 14 Pro)
- Tablety (np. Samsung Galaxy Tab)
- Laptopy (np. Apple, HP, Dell)
- Akcesoria (np. Nintendo Switch)
Jeśli nie jesteś pewny, czy urządzenie obsługuje funkcję Power Delivery to sprawdź jego specyfikację techniczną. To pozwoli Ci uniknąć problemów z brakiem kompatybilności.
W przypadku ładowania laptopów potrzebna jest dedykowana ładowarka Power Delivery o mocy przynajmniej 33 W. Ładowarka o mniejszej mocy będzie tylko podtrzymywać stan baterii. Wtedy sprzęt nie wyłączy się, ale i nie naładuje do pełna.
Przeczytaj poradnik: Jak dbać o baterię w laptopie?

Jakie są potencjalne zagrożenia Power Delivery?
Technologia Power Delivery jest całkowicie bezpieczna dla Twoich urządzeń. Potencjalne zagrożenia wynikają z reguły z braku kompatybilności. Power Delivery jest standardem od 2012 roku, więc podpinanie pod nią urządzeń starszego typu może spowodować uszkodzenie baterii.
Więc żeby uniknąć awarii, wybieraj ładowarki Power Delivery od sprawdzonych producentów, cieszących się dobrą opinią, takich jak Green Cell czy i-tec. Uważaj na podróbki na przykład z chińskich serwisów aukcyjnych.
Polecane ładowarki z technologią Power Delivery
- Green Cell Power Source 75W USB-C PD
- Green Cell PowerGan 65W 2x USB-C 1x USB-A Ultra Charge
- Unitek Ładowarka Samochodowa P1400A
- 3mk Ładowarka sieciowa Hyper Charger 65W
Zobacz ofertę urządzeń z Power Delivery w sklepie TechLord