Ergonomia pracy jest ważna. Jeśli przy monitorze spędzasz więcej niż 4 godziny dziennie i nie dbasz o swój komfort, to szybko odczujesz negatywne skutki takiej pracy. Ból pleców, pieczenie oczu czy sztywność karku to tylko niektóre z nich. Aby nie dopuścić do pojawienia się tych objawów, warto zawczasu pomyśleć o wyposażeniu stanowiska pracy w ergonomiczne akcesoria. Takie jak podstawki pod monitory.
Zobacz też wszystkie monitory
Podstawa pod monitor z możliwością regulacji jest niezbędna, jeśli przy monitorze spędzasz co najmniej kilka godzin dziennie i chcesz wygodnie i efektywnie pracować. Jest również dobrym rozwiązaniem, jeśli panel, który posiadasz, nie ma regulacji wysokości na nóżce.
Regulowana podstawa pod monitor umożliwia nie tylko dostosowanie jego wysokości, ale również ustawienie go pod właściwym kątem. Jeśli korzystasz z kilku monitorów, regulowane podstawy pozwalają na lepsze dostosowanie wysokości i kąta każdego z nich. Dzięki temu oba urządzenia znajdują się na tym samym poziomie, a wzrok nie męczy się, skacząc od wyższego do niższego monitora.
Jeśli korzystasz z monitora w różnych sytuacjach, na przykład podczas pisania, przeglądania sieci lub oglądania filmów, regulacja wysokości pozwala dostosować ustawienia do aktualnych czynności. Według zasad ergonomii podczas pracy przy komputerze górna krawędź ekranu powinna znajdować się na poziomie wzroku. Jednak kiedy monitora używasz do rozrywki, możesz go ustawić w innej pozycji, tak, jak Ci wygodnie.
Przeczytaj też poradniki:
Na cenę ergonomicznej podstawki pod monitor składa się kilka czynników. Na pewno materiał wykonania. Do najdroższych należą podstawki drewniane, o oryginalnym designie. Nieco tańsze są podstawki stalowe. Najmniej zapłacisz za podstawki szklane i z tworzywa sztucznego. Więcej też kosztują podstawki na dwa lub więcej monitorów, o dużej nośności.
Ostatnim czynnikiem wpływającym na cenę podstawki pod monitor są dodatkowe funkcje. Podstawka z kilkoma portami USB, ładowarką indukcyjną, lampą UV czy szufladami będzie naturalnie droższa od podstawki bez tych udogodnień.
Za podstawkę dobrej jakości nie powinieneś jednak zapłacić więcej niż 150 – 500 zł. To niewielki wydatek, biorąc pod uwagę komfort pracy, jaki Ci zapewni. Najlepiej wykonane podstawki znajdziesz wśród produktów Gembird, Kensington czy Digitus.
Jeśli priorytetem jest dla Ciebie utrzymanie porządku na biurku to wybierz podstawkę pod monitor z szufladą. Szuflada – niby mała rzecz, a pomaga w organizacji przestrzeni na biurku. W szufladzie możesz umieścić na przykład notatnik, długopisy, karteczki samoprzylepne, słuchawki bezprzewodowe, a nawet myszkę, kiedy przestaniesz jej używać.
Dzięki temu, że większość akcesoriów znajdować się będzie w szufladzie, to zyskasz więcej miejsca na biurku. Blat będzie wyglądać estetyczniej bez zbędnych gadżetów i akcesoriów. Poza tym, trzymając niezbędne akcesoria w jednym miejscu, w tym wypadku w szufladzie, nie będziesz tracił czasu na szukanie ich. Dbaj tylko o to, by zawsze po użyciu umieszczać je w szufladzie, a nie zostawiać w różnych miejscach w biurze.
Wśród podstawek pod monitory znajdziesz modele w kolorach czarnym oraz białym. Zdarzają się również podstawki drewniane lub szklane, jednak to czarne i białe, stalowe lub z tworzywa sztucznego, cieszą się największą popularnością.
Z racji tego, że większość monitorów występuje w kolorze czarnym, grafitowym lub srebrnym, to najchętniej wybieranymi podstawkami również są czarne, ponieważ pasują do stopy monitora. Czarne podstawki są też na tyle uniwersalne, że będą pasować zarówno do biura, jak i stanowiska domowego.
Z kolei białe podstawki lepiej prezentują się w nowoczesnym pomieszczeniu, wśród mebli i dekoracji w jasnych kolorach. Do białej podstawki lepiej też pasuje monitor biały, który znajdziesz na przykład wśród modeli Apple. Pamiętaj jednak, że białe podstawki lubią się brudzić, więc częściej będziesz musiał ją czyścić. Poza tym najlepiej wybierz białą podstawkę z powłoką anti-yellowing, by uniknąć jej żółknięcia.
Podstawka pod dwa monitory przyda się grafikom, programistom czy montażystom wideo. Czyli wszystkim tym, którzy na co dzień w pracy korzystają z dwóch monitorów. Dzięki podstawce ustawią oni oba monitory na tej samej wysokości. Zyskają też dodatkowe miejsce na biurku, bo klawiaturę, myszkę i resztę akcesoriów potrzebnych do pracy mogą po użyciu umieścić pod podstawką.
Zanim kupisz podstawkę pod dwa monitory sprawdź jej nośność. Monitory potrafią swoje ważyć, szczególnie te powyżej 32 cali. Jeśli szukasz podstawki pod monitory o dużych przekątnych, to jej maksymalne obciążenie powinno wynosić co najmniej 20 kg.
Dzięki funkcji ładowania indukcyjnego w podstawce możesz ładować kompatybilne urządzenia, jak smartfony czy słuchawki, bez konieczności korzystania z kabli. Wystarczy, że umieścisz urządzenie zgodne z technologią ładowania Qi na wyznaczonej powierzchni podstawki, a ładowanie rozpocznie się natychmiastowo.
Oprócz ładowania bezprzewodowego, podstawka może mieć także wbudowane porty USB. Umożliwiają one podłączenie dodatkowych urządzeń peryferyjnych, takich jak myszka, klawiatura, drukarka, pendrive czy zewnętrzny dysk twardy. Takie rozwiązanie zapewnia wygodny dostęp do portów USB bez konieczności sięgania na tył peceta. Za pośrednictwem portów USB w podstawce możesz też ładować tablety czy inne akcesoria, które nie obsługują ładowania bezprzewodowego.
Sprawdź też Monitory do 22,9" | Monitory 23"-26,9" | Monitory 27"-31,9" | Monitory 32"-49,9" | Uchwyty do monitorów | Akcesoria do monitorów
Najlepsze podstawki pod monitory znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera