Podstawka jest jednym z ważniejszych akcesoriów do laptopa. Włączony notebook nagrzewa się, bo pracujące komponenty emitują ciepło. Nawet jeśli jest to laptop do nauki, laptop dla seniora, laptop biurowy albo laptop do domu, który posiada tylko zintegrowany układ graficzny. Każdy uruchomiony proces sprawia, że procesor w laptopie ma coraz wyższą temperaturę. Żeby go schłodzić, wentylator (lub wentylatory) wiruje, starając się wyrzucić nagrzane powietrze poza obudowę.
Cyrkulacja odbywa się przez otwory wentylacyjne, które zostały tak rozmieszczone, by nie przeszkadzać użytkownikowi i żeby nie podgrzewać innych komponentów laptopa. W efekcie otwory mieszczą się na krawędziach notebooków oraz pod spodem urządzenia. Te ostatnie są najważniejsze i odznaczają się najwyższą skutecznością chłodzenia.
Właśnie dlatego nie wolno ich zatykać, do czego dochodzi, kiedy laptop kładziony jest na kolanach, kiedy leży na kocu albo na poduszce. Wtedy niezbędna jest podstawka pod laptopa, nazywana czasami (niepoprawnie rzecz jasna) podkładką pod laptopa.
Podstawka pod laptopa utrzymuje urządzenie wyżej, dzięki czemu powietrze swobodnie wydostaje się z obudowy, a wentylatorom łatwiej jest utrzymać temperatury w ryzach. Ma to szczególne znaczenie w laptopach gamingowych. W podstawkach do laptopów umieszczane są często porty USB. Jeden służy do zasilania wentylatorów podstawki, pozostałe pełnią funkcję HUBów USB.
Przeczytaj poradnik: Laptop się przegrzewa? Podpowiadamy jak schłodzić laptop
Laptop do gier korzysta z dedykowanej karty graficznej, która solidnie nagrzewa się podczas rozgrywek. Ten komponent w duecie z procesorem emitują dużo ciepła, które musi zostać szybko rozproszone. W przeciwnym razie dochodzi do thermal throttlingu, czyli obniżenia wydajności podzespołów spowodowanego zbyt wysoką temperaturą. Tak oprogramowanie chroni komponenty przed przegrzaniem i nieodwracalnym uszkodzeniem.
Wskazane jest zatem korzystać z podstawki chłodzącej pod laptopy dla graczy. Jej obecność sprawia przede wszystkim, że nagrzane powietrze sprawniej ucieka z notebooka. Sprzęt znajduje się jednak kilka centymetrów ponad blatem, zamiast kilku milimetrów, jak ma to miejsce przy maleńkich, gumowych nóżkach dołączanych w fabryce.
Skoro nagrzane powietrze ucieka szybciej, chłodzenie staje się skuteczniejsze, a temperatury CPU i GPU są niższe. Wspomniane komponenty mogą więc generować więcej klatek obrazu na sekundę, zapewniając płynniejszą rozgrywkę. Same korzyści. Ale i na tym nie koniec, bo jeśli podkładka chłodząca pod laptop gamingowy ma opcję regulacji, to ekran znajdzie się wyżej, czyli w bardziej ergonomicznej pozycji. Co więcej, jeśli korzystasz z zewnętrznej klawiatury dla graczy i myszki dla graczy, w najmniejszym stopniu nie odczujesz dyskomfortu związanego z umieszczeniem laptopa do gier nieco dalej i nieco wyżej.
Podstawka chłodząca może stanąć na biurku, zajmując niewiele więcej miejsca niż sam laptop. Dzieje się tak, bo podstawki mają uniwersalny rozmiar, żeby pomieścić zarówno mniejsze, jak i większe notebooki, np. laptopy 17”. Jedne podstawki są po prostu konstrukcją złożoną z kilku elementów. W nich obniżaniem temperatury podzespołów zajmują się tylko wentylatory wchodzące w skład układu chłodzenia. Coś takiego proponuje Unitek.
W innych podstawkach chłodzących instalowane są wentylatory, które wspierają fabryczne chłodzenie notebooka, wtłaczając powietrze do obudów. Poprawiają tym samym cyrkulację powietrza. W wielu modelach znajdziesz regulację prędkości obrotów, dostosowując intensywność wirowania.
Każda z tych podkładek sprawdzi się na biurku, ale i warto kłaść je na kolana, bo i wtedy zatykasz wyloty powietrza. Mało tego, panowie powinni szczególnie na to uważać, by nie dogrzewać się, siedząc z laptopem na kolanach. Zabierając laptopa do łóżka, powinieneś zawsze brać ze sobą podstawkę. Laptop narażony jest najbardziej właśnie wtedy na przegrzanie, leżąc na kocu albo na pościeli.
Zdecydowanie warto taką wybrać z uwagi na możliwość dopasowania akcesorium do miejsca pracy. To nie tylko zmiana kąta nachylenia, ale możliwość podniesienia urządzenia do góry. Gdy możesz ustawić laptopa wyżej, Twoja szyja i plecy będą Ci wdzięczne. Nie garbisz się, nie nadwyrężasz kręgosłupa, nie ryzykujesz wad postawy. W dodatku odzyskujesz część miejsca pod notebookiem (bo ten jest w górze), kładąc tam telefon, słuchawki albo notatnik.
Drewniane podstawki są jednymi z najtańszych, bo nie oferują nic poza trzymaniem laptopa ponad blatem biurka. Są dobrym wyborem, jeśli chcesz pooglądać serial w pościeli. Nie zapewniają jednak tak dobrej wentylacji, jak metalowe podstawki pod laptopy lub te wykonane z tworzywa. W tych znajdziesz dodatkowe otwory wentylacyjne, a sam materiał odznacza się też znakomitą transmisją ciepła. Podstawka pod laptop aluminiowa jest oczywiście droższa od drewnianej, lecz nie dysponuje regulowanym chłodzeniem.
Dodatkowe chłodzenie zapewniają dopiero modele wyposażone w wentylatory. Ich liczba jest różna – od jednego do nawet czterech, czasami nawet z podświetleniem RGB.
Najlepsze podstawki chłodzące znajdziesz w sklepie TechLord