Ani się obejrzysz, nadejdzie czas zakupu pierwszego laptopa dla dziecka. Nie mamy na myśli laptopa-zabawki, ale notebook z prawdziwego zdarzenia. Sprzęt, na którym będzie się uczyć obsługi komputera, programów, internetu oraz gier wideo. Zobacz, jaki powinien być pierwszy laptop dla dziecka.
Spis treści:
Kiedy kupić dziecku pierwszy laptop?
Najpewniej pomysł zakupu pierwszego laptopa dla dziecka pojawi się wtedy, gdy będzie ono mniej więcej w wieku szkolnym. Wtedy też pojawi się przedmiot informatyka i wypadałoby wykorzystać zdobytą tam wiedzę w praktyce.
Zobacz: Laptopy dla dzieci
Żyjemy w czasach, gdy kilkulatki potrafią już obsługiwać smartfony, co nie jest rzeczą złą, o ile rodzic wytycza dziecku rozsądne ramy czasowe. Podobnie rzecz się ma z laptopami. Maluch powinien nauczyć się obsługi komputera, bo będzie mu ono niezbędne, i w szkole, i w domu:
- dzieciak integruje się z rówieśnikami, grając z nimi w gry on-line;
- zdobywa wiedzę dzięki kanałom i programom edukacyjnym;
- rozwija umiejętności – kolorowanki, układanki, ubieranki i inne interaktywne zabawy;
- odpoczywa po zajęciach, oglądając ulubione animacje;
- rozmawia z rodziną na odległość – praktycznie każdy ma kogoś za granicą, z kim chce utrzymywać kontakt;
Laptop jest dla młodego człowieka urządzeniem o fascynujących wprost możliwościach. Dla dorosłego to tylko przedmiot, dla dziecka brama do niesamowitych przygód i przeżyć. Odrzuć na chwilę dojrzały osąd rzeczywistości i spójrz na ten sprzęt oczami malca.
Wciskasz guzik i już po chwili zmieniasz się w wojownika, w strzelca, w kierowcę wozu rajdowego lub kosmicznego pojazdu. Rzucasz czary, które powalają gromadę stworów. Polujesz na smoki i inne mityczne dziwadła. Budujesz świat z sześciennych klocków i nic, absolutnie nic Cię tam nie ogranicza. Czy to nie jest wspaniałe? Ile w tym emocji, ile przygód!
Oglądanie bajek też jest fajniejsze, niż w telewizji – reklamy są okazjonalne i krótkie lub nie ma ich wcale. Ramówka nie ogranicza i da się obejrzeć to samo kilka razy pod rząd. Dzieci tak mają, że mogą wałkować ten sam odcinek po kilka razy, bo im się podoba.
To oczywiście potrafi wciągnąć na długie godziny, tym bardziej że dzieci niechętnie pilnują czasu i same bardzo rzadko mówią, że już im wystarczy. Dlatego warto ustalić zasady korzystania z laptopa. Oto kilka z nich.
Przeczytaj poradnik: Mały laptop. Jaki wybrać? Który mobilny laptop będzie najlepszy?
Dobre praktyki korzystania z laptopa przez dziecko
Przede wszystkim pamiętaj, że laptop nie jest urządzeniem dla kilkulatka. Kolorowe, ruchome obrazy przykuwają wzrok i sprawiają, że maluch jest spokojny, nie nudzi się i nie marudzi, ale nie tędy droga.
Dziecko musi dojrzeć do obsługi urządzenia. Zrozumieć, po co ono istnieje i że nie może ono pracować przez cały dzień. Dziecku potrzebny jest ruch, rozwój motoryczny, odpoczynek od światła niebieskiego – w ten sposób będzie się prawidłowo rozwijać.
Natomiast samodzielne korzystanie z laptopa powinno nastąpić w okolicach obowiązku szkolnego, czyli około 7 roku życia. Oczywiście korzystanie pod czujnym okiem osoby dorosłej. Najważniejsze zasady korzystania z laptopa przez dziecko zebraliśmy tutaj:
- porozmawiaj z dzieckiem i wyjaśnij mu, ile czasu każdego dnia może spędzić ono z laptopem (rozsądny, jednorazowy przedział to 30-60 minut);
- możecie ustawić budzik, który poinformuje, że ustalony czas za chwilę się skończy;
- ustalcie co w tym czasie można i warto robić – czy będą to same gry, bajki, czy może coś jeszcze innego – doprecyzuj, że kupujecie tylko gry odpowiednie do wieku (oznaczenia PEGI);
- doprecyzujcie, o ile można przedłużyć czas przed komputerem, bo dziecku trafi się w grze quest, który trzeba skończyć, a nie da się wcześniej zapisać;
- omówcie kwestię tego, kiedy nie będzie można korzystać z laptopa (bo inne zajęcia, bo zaplanowane wyjazdy itp.) – dziecko powinno wiedzieć, że notebook nie musi być włączany codziennie;
- poinformuj dziecko, że na laptopie jest oprogramowanie, które blokuje treści niebezpieczne – nie musisz wdawać się w szczegóły, że chodzi o przemoc, seks lub agresję – wystarczy powiedzieć, że są internecie strony, na które nie wchodzimy i żeby maluch się nie zapomniał, masz specjalną wtyczkę;
- rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach w internecie – na to nigdy nie jest za wcześnie – mów mu o zachowaniu ostrożności kiedy rozmawia na czacie z nieznajomymi (że nie każdy jest tym, za kogo się podaje, że nie wysyła się nikomu haseł ani zdjęć, że niektórzy potrafią być perfidni i wredni) – a gdyby coś takiego się pojawiło, niech Ci o tym powie i niech wie, że Ty zareagujesz i mu pomożesz;
- pokaż dziecku, w co nie należy klikać – wyjaśnij, że natrafi na reklamy i informacje sugerujące wygraną, darmowe telefony i wiele innych – gdy takie coś się pojawi, niech to ignorują, bo to oszustwo i próba wyłudzenia danych;
- wyjaśnij zasady zakupów w internecie – kupić tu można wszystko, ale za wszystko trzeba zapłacić – formy płatności są różne, od SMS-ów, przez kody BLIK i przelewy, aż po karty kredytowe, lecz każdy zakup musi być skonsultowany z rodzicem oraz sprawdzony pod kątem legalności;
- wyjaśnij dziecku, że jest za laptopa odpowiedzialne – że musi o niego dbać, obchodzić się delikatnie i jeśli go uszkodzi, nie będzie mogło z niego korzystać (sprzęt trafi do serwisu) – możesz też pójść o krok dalej i ustalić, że naprawy będą finansowane z kieszonkowego.
Przestrzegając powyższego dekalogu, unikniecie nieporozumień i kłótni. Ważne, by zachować umiar oraz rozsądek, a obie strony (rodzice i dziecko) będą zadowolone.
Jakie parametry pierwszego laptopa dla dziecka?
Ponieważ rozmawiamy dziś o pierwszym laptopie dla dziecka, nie musi (wręcz nie powinien) to być sprzęt z wysokiej półki. Oczywiście nie należy przesadzać w drugą stronę i kupować najtańszego urządzenia, bo ono będzie irytować powolnością już od pierwszego dnia.
Przeczytaj też nasze pozostałe poradniki:
- Jaki laptop kupić? Jak wybrać? Na co zwracać uwagę?
- Jaki laptop na studia? Kupujemy najlepszy notebook dla studenta
- Jaki laptop do nauki? Wybieramy notebook do szkoły
- Tani laptop do internetu. Który model kupić?
- Jaki laptop dla seniora? Który notebook dla osoby starszej będzie najlepszy?
- Jaki laptop do domu? Który najlepszy do użytku domowego?
- Jaki laptop biurowy? Dowiedz się, jak wybrać najlepszy
- Laptop dla grafika. Jak wybrać? Który najlepszy do grafiki komputerowej?
- Jaki laptop dotykowy? Jak wybrać? Ile kosztuje? Które modele najlepsze?
- Jaki laptop do gier? Który laptop dla gracza najlepszy?
- Jaki laptop do projektowania gier?
- Laptop się przegrzewa? Podpowiadamy jak schłodzić laptop
- Jak uratować zalany laptop? Co należy i czego nie należy robić?
- Laptop nie widzi dysku. Co robić?
Procesor, pamięć RAM i dysk w pierwszym laptopie dla dziecka
Rozsądne minimum to Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3. Ich współczesne odsłony są już 4-rdzeniowe, zatem szybkie. Wystarczają więc do obsługi przeglądarki internetowej i niewymagających gier. Dziecko w zasadzie niczego więcej nie będzie uruchamiać. Intel Core i5 albo Ryzen 5 też mogą być, ale w przypadku pierwszego laptopa dla dziecka nie ma sensu inwestować w jednostki mocniejsze (Intel Core i7 i Ryzen 7).
Wymienione procesory mają zintegrowane układy graficzne, co pozwala uruchamiać gry w rodzaju: The Sims 4, Minecraft, Forza 4, seria LEGO, i wiele innych. Duża część gier może pójść tylko na ustawieniach niskich, lecz nie należy się tym zrażać. Po prostu ekran wyświetli mniej detali i mniej dokładne światłocienie.
Pamiętaj jednak, że dla dzieciaków ważniejsza jest zabawa z grami, niż stopień odwzorowania tekstur. O takie sprawy dbają dopiero nastolatkowie, wtedy pojawi się konieczność zakupu laptopa z dedykowaną kartą graficzną.
Pamięć RAM w pierwszym laptopie dla dziecka powinna liczyć 8 GB. Tyle będzie w sam raz, żeby wszystkie procesy przebiegały płynnie, bez nużącego oczekiwania, będącego stratą czasu.
Dysk nie musi być bardzo duży, nie powinien być jednak mniejszy niż 128 GB. System operacyjny zajmie trochę gigabajtów, reszta pozostanie na dane i na gry. W większości laptopów dysk daje się wymienić na większy, ale dla świętego spokoju zapytaj doradcę w sklepie o taką możliwość. Rzecz jasna dysk musi być nośnikiem SSD, choć obecnie to już rozpowszechniony i ugruntowany standard.
Ekran: zalecana rozdzielczość i przekątna
Dla wygody dziecka celuj w laptopa o przekątnej 14, 15 albo 16 cali, bo konstrukcje tej wielkości występują w najrozsądniejszych cenach. Mniejsze, szczególnie 13-calowe laptopy, są droższe, gdyż w ogromnej większości należą do segmentu biznes. Rozdzielczość laptopa dla dziecka to Full HD (1920 x 1080 px) lub WUXGA (1920 x 1200 px).
Jak już pisaliśmy, dziecko dopiero uczy się obsługi laptopa i może się zdarzyć, że nieporadne jeszcze dłonie upuszczą sprzęt na podłogę. Naturalnie niechcący. W obliczu możliwości uszkodzenia notebooka zakup drogiego modelu nie ma uzasadnienia.
Zakup laptopa z dotykowym ekranem ma rację bytu wtedy, gdy dziecko przejawia szczególne zdolności do rysowania i będzie je rozwijać z cyfrowym narzędziem.
Klawiatura i touchpad
Zaczniemy od touchpadu. Od płytki dotykowej niewiele można wymagać – ma przenosić ruch palca na ruch kursora i tyle. Można przyjrzeć się jej rozmiarowi, choć to zbyteczne. Lepiej od razu kupić dziecku mysz, którą wygodniej jest operować, a która bardzo przydaje się w grach.
Natomiast klawiatura (gdy dziecko pisze tylko na laptopie) powinna być podświetlana – ten drobny aspekt czyni pisanie bardziej komfortowym. Nawet jeśli to jest powolne wstukiwanie literek.
Dostępne porty USB i wideo
Na pewno nie może zabraknąć przynajmniej dwóch portów USB. Do nich podłączycie klawiaturę i myszkę, gdybyście chcieli doposażyć laptopa w akcesoria. Zewnętrzna klawiatura przydaje się zresztą do tego, żeby oddalić ekran od oczu dziecka. Maleje też ryzyko zalania laptopa wodą lub innym napojem. Na straty pójdzie najwyżej klawiatura za kilkadziesiąt złotych, a nie cały notebook.
Co do portów wideo – HDMI jest wystarczający. Do niego podłączysz monitor albo TV. Obydwa panele świetnie nadają się do rodzinnego oglądania bajek.
Zobacz: Laptopy dla nauczycieli
System operacyjny
Jeśli ma to być pierwszy samodzielny laptop dla dziecka, polecamy z systemem Windows S. Dlaczego właśnie ten? Bo jest systemem, który nakłada pewne ograniczenia. Nie można na przykład pobierać aplikacji spoza sklepu Microsoft Store.
To bardzo ważne ograniczenie, które uniemożliwia nieświadome wpakowanie się na minę i zainstalowanie pliku z trojanem lub innym paskudztwem. Co więcej, dziecko nie pobierze nieświadomie dodatków do programów, które nic nie wnoszą, a jedynie spowalniają laptopa. Jednocześnie Microsoft Windows S narzuca przeglądarkę Microsoft Edge oraz wyszukiwarkę Bing. Gdy Windows S okaże się już zbyt ograniczający, można go bezpłatnie rozszerzyć do wersji Home.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby od razu kupić laptop dla dziecka z Windowsem Home. Trzeba tylko uświadomić malucha, by nie instalowało samo plików. Tylko tyle i aż tyle.
Polecane laptopy dla dziecka
Masz tu od nas kilka propozycji w różnych przedziałach kwotowych.
Pierwszy laptop dla dziecka do 2000 zł
Pierwszy laptop dla dziecka do 3000 zł
- Dell Vostro 3520 120 Hz
- Acer Extensa 15 EX215-55
- Acer Aspire 3 A315-44P
- ASUS VivoBook 17 X1704ZA
- MSI Thin 15 B12UC
- ASUS VivoBook 17 X1704ZA
- ASUS TUF Gaming F15 FX507ZC4
Sprawdź wszystkie Laptopy dla dzieci
Zobacz: Laptopy ASUS | Laptopy Acer | Laptopy Apple | Laptopy Microsoft | Laptopy Dell | Laptopy HP | Laptopy Lenovo | Laptopy MSI | Laptopy Razer