Moment zakupu nowego laptopa jest ekscytujący. Nówka sprzęt ląduje przed Tobą, rozpakowujesz go, uruchamiasz i… No właśnie. Co teraz zrobić? I o czym trzeba pamiętać? Jeśli nie wiesz, przeczytaj ten poradnik.
Spis treści:
Rozpakuj laptop i sprawdź, czy wszystko z nim w porządku
Ta czynność może się wydawać oczywista. Rozumiemy też, że niektórzy mogą czuć oburzenie, że w ogóle o tym przypominamy. Ale to trochę jak z myciem rąk. Niby wszyscy o tym wiedzą, niby jest to informacja wałkowana od najmłodszych lat, a potem okazuje się, że nie każdy kultywuje ten jakże praktyczny zwyczaj ze skutkiem mającym niewiele wspólnego z higieną.
Dlatego apelujemy o poświęcenie dłuższej chwili na rozpakowanie laptopa. Najlepiej spokojnej, bez widoku na konieczność pilnego zajęcia się czymś ultra ważnym.
Znajdź równe, czyste i suche miejsce z dostępem do światła o jednolitym natężeniu. Stół idealnie się do tego nadaje – zwłaszcza gdy wisi nad nim lampa. Postaw na nim pudełko z notebookiem, usuń plombę (naklejkę), otwórz karton i ostrożnie wysuń urządzenie.
Następnie bez pośpiechu pozbądź się dodatkowych zabezpieczeń (folii, pianek chroniących krawędzie). Teraz przyjrzyj się wszystkim elementom laptopa – pokrywie górnej, pokrywie serwisowej, krawędziom z portami. Uwaga, jeśli laptop był wcześniej używany, wokół portów będzie widać zarysowania od wtyczek.
Zaraz potem otwórz pokrywę, sprawdź, jak pracuje zawias. Później spójrz na matrycę oraz otoczenie klawiatury. Zweryfikuj, czy na matrycy nie ma zarysowań, pęknięć lub innych niepokojących zjawisk. Popatrz też na ramki, czy dolegają ściśle. To samo zrób ze stacją roboczą – może się zdarzyć, że laptop rozbudowywany przez sprzedawcę ma niedociśnięte zatrzaski.
Przy okazji zweryfikuj, czy w pudełku znajduje się zasilacz, kabel zasilający, instrukcja oraz gwarancja. Jeśli producent deklaruje obecność rysika albo huba USB, poszukaj akcesorium.
Wszelkie problemy, usterki, uszkodzenia warto sfotografować – są powodem do reklamowania produktu.
Uruchom urządzenie. Przejdź konfigurator systemu
Oględziny zakończone. Czas zrobić to, na co od dawna czekasz!
Ale zanim uruchomisz laptopa, zanim wywołasz po raz pierwszy BIOS, prosimy, poczekaj, aż się zagrzeje. Aż całość nabierze temperatury otoczenia. Urządzenie zamawiane zimą, podróżuje w niskich temperaturach, wychładza się, a to z kolei może prowadzić do lekkiego zawilgocenia albo do osadzenia się kropelek pary wodnej na metalowych elementach. Zaczekaj z włączaniem notebooka, daj temu wszystkiemu odparować.
Gdy tak się stanie, podłącz urządzenie do zasilania. System będzie się za chwilę konfigurował, lepiej nie dopuścić do sytuacji, w której zabraknie mu nagle energii. Teoretycznie akumulator nie powinien być wyzerowany, lecz lepiej dmuchać na zimne.
Zakładamy, że kupujesz laptop z systemem operacyjnym Windows 11. Fakt, został zainstalowany, ale wymaga jeszcze konfiguracji oraz aktywacji. Na szczęście ten proces jest niezwykle intuicyjny. Przebiega sprawnie i wymaga od Ciebie niewiele wysiłku.
Kreator systemu powita Cię kilkoma miłymi hasłami, a w kolejnych krokach przedstawi informacje do przeczytania i zatwierdzenia. Na tym etapie określisz, jakie funkcje chcesz mieć aktywne, zaznaczysz zakres personalizacji.
Przyjdzie wreszcie czas nazwać urządzenie, ustanowić profil i zalogować się do konta Microsoft (jeśli już je posiadasz), połączyć się z siecią Wi-Fi. Jest to niezbędne dla synchronizacji zegara systemowego.
Jeśli nie masz jeszcze konta Microsoft, założysz je po zainstalowaniu systemu Windows 11. Wtedy też aktywujesz system i zniknie irytujący komunikat z pulpitu. To ważne, by mieć aktywne konto, bo dzięki niemu otrzymujesz 1 TB darmowej przestrzeni w chmurze OneDrive, gdzie zapisuje się kompletna kopia dysku.
I to właściwie wszystko – cały proces nie powinien zająć więcej niż 30 minut. Od tego momentu możesz przystąpić do dalszej personalizacji urządzenia, polegającej na instalowaniu aplikacji i programów, bez których nie wyobrażasz sobie obsługiwania laptopa.
Koniecznie przeczytaj poradniki:
- Jaki laptop kupić? Jak wybrać? Na co zwracać uwagę?
- Jaki laptop na studia? Kupujemy najlepszy notebook dla studenta
- Jaki laptop do nauki? Wybieramy notebook do szkoły
- Jaki laptop dla seniora? Który notebook dla osoby starszej będzie najlepszy?
- Tani laptop do internetu. Który model kupić?
- Jaki laptop do domu? Który najlepszy do użytku domowego?
- Pierwszy laptop dla dziecka. Jaki powinien być? Który model wybrać?
- Jaki laptop biurowy? Dowiedz się, jak wybrać najlepszy
- Mały laptop. Jaki wybrać? Który mobilny laptop będzie najlepszy?
- Laptop dla grafika. Jak wybrać? Który najlepszy do grafiki komputerowej?
- Jaki laptop dotykowy? Jak wybrać? Ile kosztuje? Które modele najlepsze?
- Jaki laptop do gier? Który laptop dla gracza najlepszy?
- Jaki laptop do projektowania gier?
- Laptop się przegrzewa? Podpowiadamy jak schłodzić laptop
- Jak uratować zalany laptop? Co należy i czego nie należy robić?
- Laptop nie widzi dysku. Co robić?
- Czarny ekran w laptopie. Co to oznacza? Jak to naprawić?
- Jak sprawdzić, jaki mam model laptopa? Oto kilka porad
Zaktualizuj sterowniki. Pobierz najnowsze
W teorii konfigurujący się system Windows 11 pobrał komplet sterowników. W praktyce warto to sprawdzić, szczególnie w laptopach z dedykowaną kartą graficzną:
- posiadacze GPU AMD Radeon klikają tutaj
- właściciele laptopów z GeForce RTX klikają tutaj
Bo gdyby się okazało, że kamera internetowa nie działa – zaktualizuj sterowniki w Menedżerze urządzeń.
I gdyby przypadkiem był problem z dźwiękiem – zaktualizuj sterowniki w Menedżerze urządzeń.
A jeśli akcesoria nie będą chciały łączyć się przez Bluetooth – zaktualizuj sterowniki w Menedżerze urządzeń.
Dziś nie instaluje się już sterowników systemowych z płyt. Od tego jest Menedżer urządzeń, który sprawdza, czy sterowniki są aktualne, pobiera je i instaluje.
Zainstaluj programy. Załóż konta z silnymi hasłami
Czas na to, co komputerowe tygrysy lubią najbardziej – na instalowanie aplikacji oraz programów. Dlaczego to takie fajne? Bo pojawia się coś, co wybierasz bardzo świadomie. Z czego korzystasz na co dzień do pracy albo do rozerwania się w czasie wolnym.
I tu zachęcamy do ostrożności.
Dlaczego? Bo ważne jest źródło, z jakiego instalujesz aplikację. Zalecamy albo pobieranie przez sklep Microsoft (gdzie instalatory są weryfikowane i pochodzą tylko z oficjalnych źródeł), albo pobieranie bezpośrednio od twórcy aplikacji / programu.
Co może się stać, jeśli postąpisz inaczej? Załóżmy, że wpiszesz w wyszukiwarkę HWMonitor, bo chcesz mieć oko na szczegółowe parametry pracy procesora. Wyskoczą Ci portale oferujące instalki. O ile są to znane Ci portale oraz domeny warte zaufania (np. Instalki), to raczej nie grozi pobranie złośliwego oprogramowania.
Gorzej jeśli szperasz po stronach co najmniej podejrzanych, zupełnie nieznanych. Tu aż się prosisz o kłopoty. Ale nawet jeśli pobierasz z zaufanych stron, uważnie czytaj to, co wyświetla instalator.
Częstą, acz smutną praktyką, jest dodawanie do podstawowego programu różnych dodatków, m.in. rozszerzeń, które niewiele wnoszą, a z całą pewnością zaśmiecają system. Nie klikaj zgód instalacyjnych na ślepo, ale czytaj uważnie, co dodatkowego Ci proponują.
Aplikacje, które wymagają założenia konta, koniecznie zabezpiecz silnymi hasłami. Przy okazji zmiany laptopa na nowy warto przemyśleć aktualizację haseł tam, gdzie ich od dawna nie zmieniałeś. Wprowadź też uwierzytelnianie dwuskładnikowe, np. przy użyciu kluczy U2F.
Przy okazji przeczytaj poradnik: Klucze U2F. Co to klucz sprzętowy USB? Dlaczego warto go mieć?

Podłącz akcesoria i urządzenia peryferyjne
Czy podłączanie dodatkowego sprzętu jest dzisiaj w ogóle kłopotliwe? Najczęściej w ogóle, ponieważ patch z instalatorem pobierasz ze strony producenta. Ścieżkę dostępu masz opisaną w instrukcji obsługi, wykonujesz tylko kolejne kroki zawarte w książeczce dodawanej np. do drukarki.
Ogromna większość akcesoriów, jak słuchawki, myszki oraz klawiatury, nie potrzebują sterowników. Korzystają z systemu Plug&Play, czyli podłącz i korzystaj. Czasami system Windows wyświetla komunikat z informacją o zainstalowaniu podłączonej myszki, ale nie wykonuje przy tym żadnych skomplikowanych operacji wymagających czekania, aż pasek instalacji przejdzie od 0 do 100%.
Może się jednak zdarzyć, że jakaś mysz lub klawiatura wymaga pobrania dedykowanej aplikacji. Bez niej akcesorium też będzie działać, ale to w aplikacji ustawisz kolor i efekt podświetlenia oraz zdefiniujesz makra. Gdy korzystasz z wielu urządzeń i aplikacji, może się zdarzyć, że o jakichś zapomnisz. Radzimy przed przesiadką na nowego laptopa sporządzić listę takich udogodnień do późniejszego pobrania – oszczędzi to potem rozczarowania.
Polecane laptopy
- ASUS VivoBook 14 X1405ZA i5-1235U/8GB/512GB/W11 Czarny
- ASUS VivoBook 16X K3605VU i5-13500H/16GB/1TB/RTX4050/W11 Czarny
- ASUS Vivobook S 16 Flip TP3604VA i9-13900H/16GB/1TB/W11 OLED Dotyk Srebrny
- ASUS VivoBook 16X K3605VC i5-13500H/16GB/512GB/RTX3050 Czarny
- ASUS Vivobook S 16 Flip TP3604VA i9-13900H/40GB/1TB/W11 OLED Dotyk Srebrny
- Acer Extensa 15 EX215-55 i5-1235U/16GB/512GB/W11 36M
- HP 250 G9 i5-1235U/8GB/512GB/W11 36M
- Microsoft Surface Laptop 5 i5-1235U/8GB/256GB/W11 Dotyk Platynowy Alcantara
- Lenovo V15 G4 IRU i5-13420H/16GB/512GB/W11P
- ASUS VivoBook 16X K3605VC 16 GB RAM
- ASUS VivoBook 14 X1404VA 16 GB RAM
Zobacz wszystkie laptopy w sklepie TechLords