Kiedyś pod mianem urządzeń peryferyjnych kryły się komponenty komputerowe poza procesorem połączonym z płytą główną. To była baza zawiadująca wszystkim co wykonywał pecet. Była to tzw. jednostka centralna, a peryferia miały za zadanie rozszerzać możliwości komputera.
Później uznano, że komputer jako taki stanowi całość, a urządzeniami peryferyjnymi są te, które podłącza się do desktopa, korzystając z portów ulokowanych w tylnym i przednim panelu. Peryferiami zaczęto nazywać to wszystko, co umożliwia wprowadzanie danych oraz ich wysyłanie poza komputer. W efekcie powstał podział urządzeń peryferyjnych na urządzenia wyjścia (komunikacja jednostronna) i urządzenia wyjścia/wejścia (do komunikacji dwustronnej).
Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia peryferyjne wyjścia przyjmują i zamieniają impulsy elektryczne biegnące z procesora, prezentując je w formie obrazu, dźwięku lub dokumentów. W ich przypadku nastawiasz się na odbiór informacji, jak również pewną użyteczność sprzętową, a nie na sterowanie komputerem i jego funkcjami.
Najprostszymi urządzeniami wyjścia/wejścia są klawiatury oraz myszki. Oba dzielą się na modele przewodowe i bezprzewodowe, mamy więc: klawiatury przewodowe, klawiatury bezprzewodowe, myszki przewodowe oraz myszki bezprzewodowe.
Do komunikacji z komputerem, do obsługi programów i aplikacji, do sterowania procesami, grania, uruchamiania przeglądarki i filmów, służą urządzenia peryferyjne wyjścia/wejścia. Przykładem najbardziej rozpoznawalnym są klawiatury i myszy, bo one z jednej strony stale wysyłają impulsy do procesora, nakazując wykonanie określonych prac, z drugiej nieustannie odbierają sygnały, dzięki którym korzystają m.in. z makr i konfigurowalnego podświetlenia.
Dokonuje się więc stała komunikacja na linii komputer – urządzenie peryferyjne wyjścia/wejścia, która skutkuje obustronną relacją.
Ogromny wybór urządzeń peryferyjnych z pewnością nie ułatwia wyboru tych, które warto postawić na biurku lub w jego pobliżu. Istnieje jednak grono będące absolutnym minimum, bez którego obsługa komputera jest utrudniona lub nawet niemożliwa. Mowa o:
Zakup całej reszty definiują Twoje potrzeby i zainteresowania, jak również Twoje hobby i praca.
Internet jest w każdym domu, bo jesteśmy społeczeństwem technologicznym. Korzystamy z niego do pracy, do nauki i do rozrywki. Robimy zakupy przez sieć, płacimy rachunki, rozmawiamy z ludźmi na odległość, wyznaczamy trasy podróży, korzystamy z mediów społecznościowych, wysyłamy wiadomości. Filmy online sprawiły, że nie musimy chodzić do kina, gaming rozlał się na międzynarodową społeczność toczącą boje w wirtualnym świecie o równie wirtualne trofea.
Za stabilne połączenie z szybką siecią, nierzadko światłowodową, odpowiadają routery, które potem emitują bezprzewodowe połączenie przez Wi-Fi po całym domu albo po firmie. Do tak ustanowionej sieci, poza komputerem albo laptopem, podłączane są smartfony oraz drukarki. Dzięki dedykowanym aplikacjom ustanowisz sieć publiczną oraz sieci zamknięte lub te dla gości. Narzucisz także limity prędkości transferu, ograniczenia czasowe (dobre dla dzieci) albo ograniczenia treści (wyłączając treści nieodpowiednie dla nieletnich).
Poza routerami w domach przydają się access pointy i wzmacniacze. One pomagają doprowadzić sygnał Wi-Fi do tzw. martwych stref, czyli miejsc pozbawionych zasięgu. Komputery, które mają korzystać z Wi-Fi, wymagają instalacji karty sieciowej, bo bez niej skazane są na internet przez LAN. Łączeniu sieci przewodowej towarzyszą switche i szafy rack wzbogacane akcesoriami do szaf rack.
Istnieje też szereg akcesoriów sieciowych, z których pomocą zbudujesz sieć po kablu. Bardzo stabilną. Ciekawostką i technologiczną nowością są routery rozbudowywalne. Przypominają one działaniem systemy mesh Wi-Fi i znajdziesz wśród nich rozwiązania dla graczy o charakterystycznym designie.
Dla wszystkich lubujących się w akcesoriach bezprzewodowych mamy moduły Bluetooth. Niewielkie dongle USB do łączności z klawiaturami oraz myszkami w wersjach wiereless. Gdy zgubisz oryginalny, dzięki nam zastąpisz go nowym.
Przeczytaj poradnik: Co to jest dongle USB?
Zobacz całą kategorię sieci Wi-Fi / LAN
Każda firma obraca dokumentami, a część z nich to tradycyjne dokumenty papierowe. Nie ma innej opcji obchodzenia się z nimi, jak tylko z użyciem drukarek i skanerów. Gdy drukowane są głównie dokumenty tekstowe, wystarczające są drukarki laserowe monochromatyczne. One drukują szybko i tanio. Druk w kolorze z ich wykorzystaniem jest droższy, nagradza to jednak jakością. Drukarki atramentowe z pewnością mają tańszą eksploatację w kolorze, ustępują za to dokładnością druku.
Ale to były same drukarki. W większości biur i domów stosuje się coś znacznie bardziej rozbudowanego, o szerszych możliwościach. Mowa o urządzeniach wielofunkcyjnych atramentowych i urządzeniach wielofunkcyjnych laserowych. Mając je pod ręką nie tylko wydrukujesz dokument, lecz także zrobisz ich kserokopie i zeskanujesz je do formy cyfrowej.
W związku z rozwojem fotografii smartfonowej pojawiła się opcja drukowania zdjęć od razu, bez wysyłania ich do laboratorium. Coś takiego oferują drukarki mobilne. Oczywiście jak do każdej drukarki trzeba do takiej dokupić materiały eksploatacyjne.
Przeczytaj poradnik: Drukarka do domu i do biura. Jak wybrać?
Zobacz wszystkie drukarki i skanery
W przypadku komputera stacjonarnego najważniejszym urządzeniem peryferyjnym jest monitor. Gdyby go zabrakło, nie zdołasz wykonać żadnej czynności, bo nie zobaczysz pulpitu, ekranu startowego, po prostu niczego. Monitor podłączany jest do portu wideo – dziś jest to najczęściej HDMI, niemniej by wykorzystać pewne funkcje (np. technologię synchronizacji pionowej) trzeba skorzystać z portu Display Port.
Monitory mogą mieć różną przekątną. Są monitory do 23 cali, czyli te niewielkie, ale są też monitory 23-27 cali, dobre do biur. Monitory 27-32 cale znakomicie sprawdzają się w pracy z arkuszami i do oglądania filmów. Z kolei te największe, mowa o monitorach 32-50 cali, to głównie propozycje dla graczy chcących walczyć z epickim rozmachem, jak również dla analityków, montażystów i innych zawodów, w których wymagany jest panel ultrapanoramiczny.
Co ważne, monitory o największej przekątnej mają jednocześnie proporcje 32:9. Rozciągnięte są po dłuższym boku, rozpościerając się na lewo i prawo, podczas gdy klasyczne monitory zachowują proporcje 16:9. Panele ultrawide zaczynają się od przekątnej 34 cale, bo w mniejszych nie byłoby sensu ich wprowadzać.
Najczęstszym miejscem usadowienia monitora jest biurko. Niestety w ten sposób nie zawsze ustawisz ekran na wysokości wymaganej prawami ergonomii, wtedy potrzebne jest coś, co uniesie go wyżej. Świetnie sprawdzają akcesoria do monitorów. Gdy tylko jest taka możliwość, polecamy uchwyty do monitorów pozwalające zawiesić ekran w najwygodniejszym miejscu, jak i regulować kąt nachylenia.
Zobacz wszystkie monitory
Pracę lub naukę przed komputerem miło jest uprzyjemnić sobie muzyką z któregoś serwisu internetowego albo słuchaniem radia. Jeśli tylko możesz, używaj głośników, emitując dźwięki w przestrzeń. Gry także są pełne dźwięków oraz ujmujących soundtracków, dzięki którym rozgrywki są przyjemniejsze, a kompozycje muzyczne nakręcają nieraz do zażartej walki. Po to właśnie powstały głośniki komputerowe.
Natomiast poza domem, w plenerze, na działce, nad morzem, na kocu w otoczeniu drzew, za udźwiękowienie odpowiadają głośniki przenośne, nazywane też głośnikami Bluetooth. Mają różne kształty i moc, część z nich oferuje odporność na pył i wodę IP68, co czyni je idealnymi towarzyszami wypraw.
Zobacz wszystkie głośniki
Chcesz być z muzyką sam na sam? Zainwestuj w słuchawki. Możesz wybrać przewodowe lub bezprzewodowe – jak wolisz i jak Ci wygodniej. W dbałości o ten sprzęt audio pomogą Ci stojaki na słuchawki, szczególnie przydatne przy modelach nausznych. Na tym gadżecie wygodnie zawiesisz headset. Gdyby okładziny muszli wytarły się, masz akcesoria do słuchawek. Skoro dźwięk już do Ciebie dociera, zadbaj, by również wychodził w tak samo dobrej jakości. Do rozmów wideo, czy to służbowych, czy zupełnie prywatnych i luźnych, potrzebujesz mikrofonu.
Zobacz słuchawki i mikrofony
Prezentacja wyników, planów i podsumowań nie może się wydarzyć bez projektora. Tak samo prowadzone są szkolenia, wdrożenia oraz warsztaty. Projektory pozwalają wyświetlić obraz o imponującej przekątnej na białej ścianie lub na przeznaczonym do tego płóciennym ekranie. Na tak zaaranżowane spotkanie można zaprosić większe grono słuchaczy i wszyscy zobaczą wyświetlane treści tak samo dobrze.
Przy użyciu projektora zmienisz też pokój w salę kinową, wyświetlając filmy na kilku metrach kwadratowych. Co ważne, urządzenie nie musi już stać w sporej odległości od ściany, bo współczesne, miniaturowe modele, potrzebują naprawdę niewielkiej przestrzeni. Docenią to z pewnością szkoleniowcy jeżdżący do firm, w których brakuje projektorów na wyposażeniu.
Zobacz wszystkie projektory
Biznes od dłuższego już czasu korzysta z działań online, ze spotkań, rozmów i szkoleń prowadzonych między miastami, między krajami, również między kontynentami. Postanowiono tym samym poprawić jakość takich meetingów, dbając w szczególności o jakość rejestrowanego obrazu. Ta troska przyczyniła się do podniesienia realizmu rozmów oraz wpatrywania się w osoby, nie w rozpikselowane, nieczytelne obrazki imitujące osoby.
Tym zajmują się kamery do wideokonferencji oraz kamery internetowe, które poza wysoką jakością obrazu (poza Full HD obsługują też podziałki 2K oraz 4K) potrafią uchwycić szeroki kąt, a to sprawdza się podczas rozmów z kilkoma osobami jednocześnie (np. z zarządem lub grupą zawiadującą projektem).
Podczas szkoleń stacjonarnych elementem ogromnie pożądanym przez prowadzących są z kolei prezentery i wskaźniki laserowe. Z pewnością widziałeś kiedyś, że prelegent dzierży w dłoni niewielki gadżet służący mu do przełączania slajdów. Od czasu do czasu podświetla też ważniejsze kwestie laserowym punkcikiem, kierując wzrok widowni w to właśnie miejsce.
Zobacz sprzęt konferencyjny
Ilu ludzi, tyle preferencji co do aplikacji w smartfonach oraz drobnych programów wypełniających dyski komputerowe. Istnieje jednak pewien zasób, z którego korzystają jeśli nie wszyscy, to z pewnością przytłaczająca większość użytkowników.
Takim oprogramowaniem są z całą pewnością systemy operacyjne, wśród których najpopularniejszym jest obecnie Windows. Ponieważ Microsoft stawia na najnowsze odsłony, w sklepie TechLord znajdziesz Windows 10 i Windows 11. Tak samo popularne są pakiety Microsoft Office oraz Microsoft 365. Wspomniane programy biurowe zawierają kultowe już aplikacje Word, Excel, PowerPoint, no i rzecz jasna Outlook.
Przeczytaj poradnik: Jakie są różnice między Office 2021 a Microsoft 365?
Wprawdzie współczesne systemy operacyjne nieźle chronią komputer przed cyberzagrożeniami, niemniej warto zainstalować programy antywirusowe. Skanując nieustannie system oraz to, co pobierasz, będą w pełni chronić zawartość dysku, jak i Twoje dane.
Zobacz całe oprogramowanie
Pewne pomysły łatwiej, sprawniej i szybciej tworzy się przy użyciu narzędzi cyfrowych. Tablety graficzne są tego najlepszym przykładem. Na ich powierzchniach powstają koncepcje i szkice, by potem zamienić się w wektory oraz gotowe projekty. Na dotykowych taflach graficy i rysownicy tworzą rysunki postaci, brand hero, logotypów, sygnetów i wielu innych elementów identyfikacji wizualnej. W ten sam sposób wyczarują (bo tak trzeba nazwać ich talent) komiksy albo ilustracje do książek.
Zobacz tablety graficzne
Lubimy muzykę, lubimy solidne udźwiękowione filmy, lubimy napawać się soczystym brzmieniem, które ubogaca filmy i seriale oglądane na ekranach TV. Cenimy uderzenia basów wstrząsające aż do głębi, dlatego w salonach goszczą soundbary. Choć wyglądają niepozornie, emitują naprawdę czysty dźwięk, niejednokrotnie w systemie wyższym od stereo. Zajmują przy tym niewiele miejsca i prezentują się nad wyraz estetycznie.
W uzyskaniu idealnej kompozycji audio i wideo pomagają uchwyty do telewizorów. Zamiast trzymać TV na szafce, zawieszasz go na ścianie. Wtedy też możesz ruszać panelem na boki, uciekając ekranem przed promieniami słońca.
Co ciekawe, radia wciąż cieszą się popularnością, stojąc w kuchniach i biurach, sącząc muzykę do uszu podczas wykonywania różnych obowiązków. Jedne zachowały kształt oraz wygląd niegdysiejszych urządzeń, inne przeszły totalna metamorfozę otrzymując zupełnie nowy design, formę nietuzinkową i oryginalną. Pozostaje wybrać ulubione stacje, zaprogramować je, a potem czekać na audycje.
Zobacz sprzęt audio
Najlepsze urządzenia peryferyjne znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera