Wszystkie laptopy / notebooki / ultrabooki korzystają z pamięci RAM. Absolutnie wszystkie. W jednych gości rzecz jasna więcej pamięci operacyjnej, w innych mniej (zależnie od wydajności i przeznaczenia notebooka), mimo żaden nie może bez niej poprawnie pracować.
Przeczytaj poradniki:
Pamięci RAM spotkasz w laptopach wszystkich wymienionych typów:
Zobacz też: Laptopy dla grafika | Laptopy dla programisty | Laptopy dla dzieci | Laptopy dla architekta | Laptopy dla seniora | Laptopy dla fotografa | Laptopy dla biznesu | Laptopy dla automatyka | Laptopy do projektowania graficznego | Laptopy dla montażystów | Laptopy dla nauczycieli | Laptopy biurowe
RAM do laptopa nie pasuje do płyty głównej komputera stacjonarnego. To należy podkreślać. Pamięci RAM do laptopów stanowią odrębną kategorię sprzętową. Są smuklejsze od modułów używanych w desktopach, choć czasem mają większą powierzchnię. Wynika to z indywidualnych rozwiązań producentów laptopów. W laptopach spotkasz pamięci kilku typów: DDR 3, DDR4 oraz DDR5.
RAM do laptopa ma także różne pojemności i różne konfiguracje. W efekcie spotkasz czasami jedną kość 16 GB, a czasem zestaw 2 x 18 GB. Ten drugi przypadek przedstawia najczęściej RAM dual channel (dwukanałowy), który odznacza się wyższą wydajnością, choć teoretycznie oba warianty oferują tyle samo pamięci operacyjnej.
Wybór dual channel lub single channel zależy od specyfikacji płyty głównej oraz ilości portów, jakie przygotował producent notebooka. Czasami nie ma opcji, by włożyć dwie kości – pozostaje Ci wtedy zamienić obecny moduł na taki, który ma więcej RAM.
Gaming to wymagająca dyscyplina, która nie znosi opóźnień. Gracze też ich nie znoszą. Dlatego pamięci RAM do laptopów gamingowych obliczone są na szybkość:
Musisz pamiętać, że mimo gamingowego zacięcia, pamięciach RAM do laptopów nie występują radiatory, nie ma też oświetlenia RGB LED. Takie atrakcje są zarezerwowane dla pamięci RAM do komputera PC.
Co więcej, pamięć RAM do laptopa gamingowego powinna być liczna. Na dzień dobry powinna liczyć 16 GB, lecz nie ulega wątpliwości, że obecność 32 GB wyjdzie rozgrywkom na dobre.
Wybór generacji pamięci RAM wiąże się bezpośrednio ze specyfikacją techniczną urządzenia. Nie możesz więc zainstalować najnowszych modułów RAM, jeśli posiadasz laptopa przygotowanego do współpracy ze starszymi modelami. To bezcelowe, bo moduły są niekompatybilne – mają inny key module (wycięcie w złączu kości).
Dlatego tak ważny jest zakup pamięci RAM pochodzącej z tej samej generacji. Do wyboru masz pamięci RAM SODIMM DDR3, pamięci RAM SODIMM DDR4 oraz pamięci RAM SODIMM DDR5. Te oznaczania pozwalają jednocześnie stwierdzić, ile lat może mieć notebook. Im nowszy procesor, a także chipset i socket płyty głównej, tym wyższy numer znajduje się przy pamięci RAM do laptopa.
W wybranych przypadkach 8 GB pamięci RAM w laptopie wystarczy. Pierwszy laptop dla dziecka, laptop dla seniora – one nie potrzebują więcej, bo ich użytkownicy wykorzystują system oraz zasoby w ograniczonym, minimalnym stopniu.
Przeglądarka internetowa, film albo program online, bankowość elektroniczna, poczta e-mail, jak również komunikatory internetowe w rodzaju Skype, Teams, Zoom, Google Meet oraz Discord nie potrzebują więcej. Przy okazji laptop z 8 GB pamięci RAM jest tańszy.
To zależy do czego laptop jest używany i jakie ma przeznaczenie. Laptopy biurowe, do nauki, biznesowe, multimedialne – w nich 16 GB będzie optymalnym wyborem. Niejednokrotnie ta wartość będzie stanowić pewien zapas zapewniający płynność i responsywność pracy systemu. W ich przypadku 16 GB to nie będzie dużo – to będzie dobry wybór.
Natomiast laptopy / notebooki dla graczy potrzebują przynajmniej 16 GB pamięci RAM. Podobnie laptopy dla grafików, montażystów wideo, projektantów, inżynierów – w nich również powinno zagościć chociaż wspomniane 16 GB. Procesy, z którymi muszą się zmierzyć wymienione urządzenia, mają spory apetyt na zasoby, w tym także na pamięć operacyjną RAM.
Dlatego dobrze jest zacząć od tego pułapu, choć oczywiście lepiej mieć zapas. Gdy myślisz o grze w jakości wyższej niż Full HD i pracy z zaawansowanymi projektami, rozważ od razu laptop z pamięcią RAM 32 GB. Tak będzie bezpieczniej. Ewentualnie sprawdź, czy dany model pozwala samodzielnie rozbudowywać pamięć RAM – jeśli tak, to za jakiś czas dokupisz kolejną kość albo kości.
W gruncie rzeczy jedynie Apple ma specjalne wymagania co do pamięci RAM. Są to tak zwane pamięci RAM Mac Memory z oznaczeniem: Apple Qualified. Kupując je, zyskujesz pewność, że będą one działać w Twoim MacBooku – bez eksperymentów i bez rozczarowań.
W pozostałych markach, które pracują pod kontrolą systemu Windows, pamięci RAM są zunifikowane. Nie ma tym samym problemu, aby w laptopie ASUS założyć tę samą pamięć, co w laptopie Ace, HP, MSI, Dell, Lenovo itp. Ważne, by dopasować generację, jak również dobrać częstotliwość taktowania oraz pojemność, by nie kupić za dużo (laptop nie obsłuży tego, co wychodzi poza fabryczny limit procesora i płyty głównej).
Nie wolno Ci przy tym zapomnieć, że niektóre laptopy mają wlutowaną pamięć operacyjną. Nie da się wtedy jej zmieniać ani rozbudowywać. Konfigurację masz narzuconą. I kropka.
Zobacz: Laptopy ASUS | Laptopy Acer | Laptopy Apple | Laptopy Dell | Laptopy HP | Laptopy Lenovo | Laptopy MSI | Laptopy Razer
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Najlepsze pamięci RAM do laptopów są w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera