Do grona najpopularniejszych komponentów PC zaliczają się pamięci RAM. Są one tak samo ważna dla wydajności i stabilności desktopa jak procesory, karty graficzne, płyty główne i zasilacze. Wśród pamięci RAM nich najciekawiej przedstawiają się pamięci RAM do komputera PC, a to ze względu na:
Przeczytaj poradniki:
To pytanie nieustannie nurtuje internautów, którzy wertują przeróżne strony, rankingi, recenzje i poradniki, by znaleźć odpowiedź. Bo nie ma na to jednego, niezawodnego rozwiązania. Ilość pamięci RAM w komputerze stacjonarnym zależy od tego, do czego Ci służy i jakie programy najczęściej obsługuje. To właśnie procesy, z którymi musi się zmierzyć pamięć RAM, definiują jej ilość.
Mało tego, może się zdarzyć, że przyjdzie Ci pracować z jeszcze bardziej wymagającymi projektami – wtedy potrzebne będzie jeszcze więcej pamięci operacyjnej.
Różnice pomiędzy tymi pamięciami operacyjnymi wynikają z ich budowy. Pamięci RAM do laptopów są dużo prostsze i mniej okazałe. Nie mają radiatorów, nie mają podświetlenia RGB LED ani żadnego innego. Są to niewyszukane wizualnie konstrukcje zbudowane z płytki drukowanej i kości pamięci.
Muszą być takie, bo w obudowie laptopa niewiele jest miejsca. Nie sposób też zajrzeć do środka bez odkręcania pokrywy. Instalowanie poświaty mija się więc z celem. Nie oznacza jednak, że notebookowe kości RAM zawsze są mniejsze. Wszystko zależy od modelu laptopa, w którym mają być umieszczone.
Natomiast pamięci RAM do komputerów PC bywają bardzo okazałe:
Nie da się założyć pamięci RAM notebookowych do komputera stacjonarnego, z kolei laptopowa pamięć operacyjna nie pasuje do banków na płycie głównej desktopa.
Z perspektywy wydajności, najlepsze są najnowsze pamięci RAM do komputerów, czyli pamięci RAM DDR5. Są to najnowsze pamięci operacyjne, a zatem najbardziej wydajne i jednocześnie najdroższe. Zaraz za nimi plasują się pamięci RAM DDR4. Są nieco wolniejsze, zużywają więcej energii, ale zapłacisz też za nie mniej. Jest to też generacja najbardziej rozpowszechniona. Na końcu wydajnościowej stawki plasują się pamięci RAM DDR3. One funkcjonują jeszcze w starszych komputerach oraz w serwerach.
Oczywiście nie powinno montować ich sobie dowolnie w banku na płycie głównej. Trzeba kierować się kompatybilnością. Dana płyta główna może obsługiwać określone generacje pamięci RAM. Podobnie jest z procesorem. Sprawdź zatem wcześniej, jakie pamięci RAM pasują do Twojego komputera, a potem dokup moduł należący do tej generacji.
Zacznij od określenia generacji pamięci RAM, żeby nie próbować zamontować starszej i wolniejszej (co i tak jest niemożliwe). Rzecz jasna sprawdź najpierw, które pamięci RAM do komputera obsługuje płyta główna. W jej specyfikacji zapisane jest, ile maksymalnie pamięci operacyjnej obsłuży płyta główna, ile modułów zamontujesz w bankach pamięci, a także jak szybka może być pamięć RAM (taktowanie zegarów pamięci).
Określisz w ten sposób maksymalny pułap kości pamięci. Potem zastanów się, do czego najczęściej będziesz używać komputera. Skrzynka biurowa wymaga raptem 8 – 16 GB pamięci RAM. Gaming zaczyna się od 16 GB i celuje wyżej. Natomiast profesjonalna grafika, montaż wideo i inne zadania twórcze potrzebują przynajmniej 32 GB pamięci RAM.
Skoro masz już wybraną ilość pamięci RAM do komputera, rzuć okiem na częstotliwość taktowania i opóźnienia. Opóźnienia, czyli timingi, powinny być jak najniższe w obrębie tej samej generacji. Nie należy porównywać opóźnień w różnych generacjach DDR, bo nie są sobie równe. Wprawdzie DDR3 ma niższe timingi, lecz jednocześnie niższe taktowanie zegarów pamięci. Tymczasem nowsze generacje mają wyższe opóźnienia CL, ale i wyższe częstotliwości taktowania. W efekcie te nowsze pamięci RAM są wydajniejsze.
To akurat bardzo proste. Należy wyłączyć komputer i odpiąć go od zasilania. Potem odkręcić boczny panel, który broni dostępu do płyty głównej. Banki pamięci zabezpieczone są zatrzaskami – odpinasz je, wysuwasz pewnym ruchem moduł z gniazda, a potem zastępujesz go nowym. Zatrzaśnij znów zaślepki i gotowe.
Podświetlane pamięci RAM do komputera są bardzo lubiane przez graczy. W ich skrzynkach wszystko musi się świecić – pamięć operacyjna nie może być wyjątkiem. Diody podświetlające RAM są różnej wielkości, z kolei moduł świetlny ma różne kształty. Część ma z góry narzucony kolor podświetlenia, inne korzystają z palety RGB. Co więcej, oprócz koloru zmieniasz też efekty świetlne, konfigurując to wszystko w dedykowanej aplikacji. Wielu producentów komponentów ma takie, co pozwala ujednolicić podświetlenie komponentów oraz akcesoriów tej samej marki.
Chłodzenie to z kolei zasługa dołączonych radiatorów – najczęściej aluminiowych nakładek, umieszczonych w sąsiedztwie kości pamięci. Odbierają one sprawnie ciepło wygenerowane przez układy i oddają je do wnętrza obudowy. Stamtąd jest wyciągane przez wentylatory zapewniające ciąg powietrza. Wspomniane radiatory miewają fantazyjne kształty, szczególnie modele konstruowane z myślą o komputerach dla graczy. Częstym widokiem są wówczas grzebienie, które zwiększają powierzchnię transferującą ciepło do otoczenia.
Wybór producentów pamięci RAM do komputera jest spory i wciąż pojawiają się nowi, wzbogacając ofertę rynkową. Jednak na topie, wśród najczęściej wybieranych znajdują się firmy Corsair, G.SKILL, Crucial, Patriot, Kingston i GOODRAM. Kości tych producentów zaliczają się do najczęściej polecanych, jak również najchętniej wybieranych przez kupujących.
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Najlepsze pamięci RAM do komputera znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera