Światło jest tym, co zapewnia wyrazistość scen i definiuje ich charakter. Jest tak samo ważne jak rozdzielczość i klatkaż wideo. Bo nawet jeśli nagranie będzie w 4K z 60 klatkami obrazu na sekundę, lecz będzie cierpieć na niedostatek światła, cały wysiłek pójdzie na marne.
Streaming jest dziedziną, która tak jak i filmy, wymaga obecności oświetlenia studyjnego. Co więcej, twórcy bardzo chętnie korzystają nie tylko ze światła rzucanego bezpośrednio na nich. Tego od frontu, co ma doświetlić ich twarze oraz stanowiska, przy których grają i mówią. W ich pokojach i studiach goszczą też różnego rodzaju taśmy LED i panele RGB.
Tym sposobem powstaje barwna, ciekawa sceneria. Świetnie uzupełnienie tego, co reprezentuje merytoryka oraz charyzma prowadzącego. W dodatku jest tym, co wyróżnia twórcę pośród innych, którzy nie inwestowali w aranżację świetlną.
Przeczytaj poradnik: Jak wybrać sprzęt dla gracza? Kompletujemy gamingowy ekwipunek
Coraz więcej youtuberów oraz streamerów aktywnych na Twitchu korzysta z paneli RGB. Nic w tym dziwnego. Nie dość, że same w sobie prezentują się oryginalnie, to jeszcze ich budowa umożliwia swobodne łączenie paneli ze sobą. Nie masz narzuconego wzoru, lecz sam go układasz, dodając panele do dowolnego boku już istniejącej konstrukcji. Mało tego, wszystkie mogą świecić na jeden kolor albo emanować unikatową poświatą.
Te większe zamontujesz na ścianie, te mniejsze umieścisz w skrzynce PC. Żadna taśma LED nie da Ci takiego efektu jak panele RGB. Nie równa się z nimi też żadna lampa wolnostojąca.
Kojarzysz filmy, w których widać, że w okularach twórców odbijają się świetliste kręgi? To właśnie lampy pierścieniowe z oświetleniem krawędziowym LED. Swoją funkcję spełniają bardzo dobrze, dlatego są tak lubiane, cenione oraz często wybierane.
Światło emitowane jest równomiernie, co eliminuje nieprzyjemne dla oka cienie i niedoświetlone strefy. Twoja twarz, jak i cała postać, są dobrze widoczne i świetnie prezentują się w obiektywie kamery. Jak sama nazwa wskazuje, diody LED ułożone są na krawędziach, w odróżnieniu od zwykłej lampy posiadającej żarówkę w centralnej części. Światło nie jest zatem kierowane strumieniowo w jeden punkt, ale rozpraszane we wszystkich kierunkach.
Kamera albo smartfon umieszczane są w środku świetlistego kręgu, więc obiektyw nie jest narażony na prześwietlenie. Montaż akcesoriów odbywa się najczęściej na śrubie ¼ cala.
Musisz wiedzieć, że jasność lampy wpływa na odbiór Twojej osoby. Zbyt ciemna ekspozycja będzie w porządku dla materiałów utrzymywanych w klimatach mrocznych i gotyckich. W pozostałych przypadkach zadbaj o mocniejsze światło. Gdy w pomieszczeniu brakuje dostępu do światła słonecznego, wybierz mocne lampy studyjne. One zapewnią Ci niezależność, a dodatkowo pozwolą całkowicie zrezygnować ze słońca, które może kryć się za chmurami albo padać pod zbyt ostrym kątem, co zaburza wizję sceny.
Najlepsze są lampy z regulowaną jasnością, bo to umożliwia zmianę intensywności promienia świetlnego, adekwatnie do efektu, jaki chcesz uzyskać. Równie istotna jest barwa światła. Czasami sprawdza się zimna, czasami potrzebna jest ciepła. Co ważne, lampy oświetlenia studyjnego Elgato i innych firm są kompatybilne z konsolami Stream Deck. Nie zapomnij, że są Ci jeszcze potrzebne: kamery internetowe, mikrofony dla graczy i karty do przechwytywania wideo. Ciekawe i przydatne dodatki zawierają też akcesoria do streamingu.
W specyfikacji technicznej oświetlenia oraz lamp studyjnych znajdziesz sekcję o nazwie zakres barw. Podaje ona zakres obsługiwany przez dany model lampy, a ta wiadomość daje Ci wiedzę, jak wykorzystasz tę lampę. Najważniejsze, by lampa obsługiwała wartość około 5500 Kelvinów, czyli tę najbardziej zbliżoną do naturalnego światła, emitowanego przez słońce.
W jego promieniach człowiek wygląda najbardziej naturalnie. Zakres wyższy niż 5500 Kelvinów oznacza kolory zimne. Z kolei wartości niższe oznaczają kolory ciepłe.
Najlepsze oświetlenie studyjne znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera