Oprogramowanie to zestaw programów i aplikacji, które umożliwiają uruchamianie i wykonywanie różnych zadań na komputerze, laptopie, smartfonie i wielu innych urządzeniach. Do oprogramowania można zaliczyć systemy operacyjne, programy antywirusowe, programy biurowe oraz programy służące do przeglądania stron internetowych, odtwarzania multimediów czy komunikacji online. Windows, macOS, Word, Excel, Outlook, Norton – to właśnie przykłady oprogramowania.
Oprócz nich oprogramowanie obejmuje też programy umożliwiające edycję i tworzenie grafiki oraz dźwięku czy gry komputerowe. Słowem, wszystko, co instalujesz na komputerze można uznać za oprogramowanie.
Zobacz urządzenia peryferyjne
Podstawowym oprogramowaniem każdego komputera, laptopa, smartfona czy tabletu jest system operacyjny. Jest to program zarządzający całym urządzeniem, wszystkimi procesami i aplikacjami. Do najpopularniejszych systemów operacyjnych można zaliczyć Microsoft Windows oraz macOS. O ile Windows możesz instalować na wielu urządzeniach różnych marek, macOS przeznaczony jest tylko na urządzenia marki Apple.
Kiedy na komputerze masz już zainstalowany system operacyjny, to warto od razu zaopatrzyć się w program antywirusowy. Dzięki niemu system będzie chroniony przed atakiem złośliwego oprogramowania. Programy antywirusowe blokują wirusy przed przedostaniem się do komputera, skanują podłączone urządzenia zewnętrzne, takie jak pendrive’y oraz zapobiegają przechwyceniu danych. Wśród najlepszych programów antywirusowych wyróżnić można produkty firmy Norton, Bitdefender, ESET czy NordVPN.
Innymi programami, które przydają się na komputerze, są na przykład aplikacje umożliwiające komunikację online: poczta elektroniczna, komunikatory (Skype) oraz programy do wideokonferencji i planowania zadań, takie jak Microsoft Teams. Dzięki nim łatwo skontaktujesz się z rodziną, znajomymi, a jeśli pracujesz zdalnie, również ze współpracownikami.
Każdy komputer z dostępem do internetu narażony jest na atak złośliwego oprogramowania. Kiedy przeglądasz sieć, często nawet nieświadomie możesz wpuścić do systemu wirusa. Programy antywirusowe są od tego, by blokować przedostanie się wirusów, trojanów czy spyware do Twojego komputera.
Główną funkcją wszystkich programów antywirusowych jest ochrona komputerów, jak również smartfonów czy tabletów przed złośliwym oprogramowaniem, które może uszkodzić system, wykraść dane osobowe lub wykorzystać w nieautoryzowany sposób zasoby komputera. Wiele antywirusów ma również funkcje antyphishingowe, które pomagają w identyfikowaniu i blokowaniu stron internetowych próbujących wyłudzić Twoje dane osobowe.
Wśród najlepszych programów antywirusowych wymienić można: Norton, Bitdefender, Eset, NordVPN, Znajdziesz je w najlepszych sklepach z elektroniką. Koszt zakupu programu antywirusowego zależy od czasu trwania licencji i liczby stanowisk. Przykładowo, zakup programu Norton na 1 stanowisko na z licencją na 12 miesięcy to koszt około 70 zł. Z kolei na 5 stanowisk ten sam antywirus będzie Cię kosztował około 130 zł.
Do pracy biurowej, edycji dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych czy komunikacji między pracownikami najlepiej sprawdzi się pakiet Microsoft 365. Jakie programy w tym pakiecie najlepiej sprawdzą się w biurze?
Najpopularniejszym i zarazem najczęściej używanym w biurze programem jest Microsoft Word. Służy on głównie do edycji plików tekstowych. Dzięki niemu stworzysz i edytujesz każdy plik w formacie .doc. Napiszesz list, raport, notatkę czy tekst na stronę internetową. Potem możesz dostosować wygląd tekstu poprzez zmianę czcionki, rozmiaru, koloru i stylu. Program umożliwia również wyrównywanie tekstu, tworzenie list numerowanych i punktowanych, zmianę marginesów i wiele innych opcji formatowania.
Co więcej, Word pozwala też tworzyć tabele, co przydaje się do przedstawienia danych, takich jak listy zadań czy harmonogramy w przejrzysty sposób. Oprócz tego, jeśli chcesz urozmaicić dokument lub potrzebujesz pokazać coś za pomocą infografiki, to Word pozwala na dodawanie obrazów, wykresów czy nawet emotikonów.
Kolejnym programem używanym w wielu firmach jest Excel. On z kolei pozwala na tworzenie wielu arkuszy kalkulacyjnych w jednym pliku. Dzięki temu możesz w jednym miejscu mieć różne rodzaje informacji, a następnie wykorzystywać narzędzia filtrujące do szybkiego dostępu do potrzebnych danych.
Jedną z najważniejszych funkcji programu Microsoft Excel jest możliwość wykonywania obliczeń: dodawania, odejmowania, mnożenia, a także dzielenia. Dlatego też Excel jest często używany do tworzenia prostych modeli finansowych, takich jak budżety, prognozy sprzedaży bądź analizy kosztów.
Niezbędny w biurze jest też Microsoft Outlook. Umożliwia on przeglądanie, wysyłanie, odbieranie i zarządzanie wiadomościami e-mail. Posiada też kalendarz, który pozwala na tworzenie wydarzeń, planowanie spotkań i monitorowanie terminów. Za pomocą Outlooka możesz więc tworzyć listy zadań, przypisywać priorytety, daty wykonania i kategorie, co ułatwia organizację pracy.
Najlepsze oprogramowanie znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera