W kategorii podzespoły komputerowe znajdziesz ten element, bez którego nie może się obejść żaden komputer. Absolutnie żaden. Wszystkie desktopy bazują na obudowach PC, bo w tych metalowych skrzynkach są instalowane poszczególne komponenty: procesory, płyty główne, karty graficzne, dyski, zasilacze do PC, pamięci RAM, wentylatory i chłodzenia oraz napędy CD/DVD.
Przeczytaj także poradnik: Jaka obudowa do komputera? Którą wybrać?
Ponieważ istnieje wiele rodzajów obudów, spotkasz modele o różnej wielkości, w różnych kolorach. Jedne w pełni metalowe, inne z elementami wykonanymi z tworzywa, pleksi lub hartowanego szkła (z tych materiałów najczęściej wykonany jest boczny panel). Część jest w pełni zamknięta, nie pozwalając zajrzeć do środka. W innych przeciwnie, wszystko zostało wyeksponowane, a pełną widoczność umożliwia podświetlenie RGB LED ulokowane we wnętrzu obudowy PC, na wentylatorach, jak również na samych podzespołach. Światłem steruje kontroler LED.
Faktem jest, że nie wszędzie sprawdzą się duże obudowy, które siła rzeczy zajmują sporo miejsca. Z drugiej strony istnieją zadania, w których małe stacje zwyczajnie nie mają racji bytu, a to ze względu na niewielką kubaturę i ryzyko szybkiego przegrzania obciążonych komponentów. W efekcie kupujący mają przy wyborze obudowy ogromną swobodę:
Przy zakupie obudowy do komputera zwróć uwagę na kilka aspektów. Unikniesz w ten sposób rozczarowania na etapie montażu podzespołów PC i nie okaże się, że coś nie pasuje, nie mieści się. A zatem:
Ponieważ obudowa PC musi utrzymać zestaw w ryzach, jakość jej wykonania musi być wysoka. Jaka by nie była, stalowe elementy konstrukcji są bazą i fundamentem metalowej skrzynki. Trzeba jednak przyjrzeć się grubości metalowych elementów, czy nie powstały ze zbyt cienkiej blachy, podatnej przecież na odkształcenia.
W części modeli spotkasz szkło hartowane na jednej ściance (najczęściej na lewej, jeśli spojrzeć od frontu), albo na kilku ścianach. Takie obudowy prezentują się efekciarsko, nie powinno więc dziwić, że są kochane przez graczy oraz twórców unikatowych PC. A skoro mamy dużo szkła, należałoby podświetlić wnętrze. Częstą praktyką, poza taśmami LED i diodami na MOBO lub powierzchni GPU, są podświetlone wentylatory. Stąd też kontrolery LED służące do zarządzania kolorami i efektami z poziomu obudowy. Bardziej szczegółowe ustawienia dostępne są oczywiście w aplikacjach.
Na cenę obudowy do komputera składa się wiele czynników. Jednym z nich jest wielkość, bo im większa skrzynka, tym droższa. Choć nie tylko to definiuje jej koszt – zależy on także od obecności hartowanego szkła, czyli przeszklonego panelu lub nawet kilku paneli. Zależy również od obecności wbudowanego podświetlenia RGB LED, zainstalowanych fabrycznie wentylatorów oraz możliwość rozbudowy tego rodzaju chłodzenia poprzez dodanie kolejnych.
Cena zależy również od designu, który jeśli jest finezyjny i wyszukany, winduje kwotę, jaką trzeba zapłacić za skrzynkę do PC. Co więcej, wykończenie w rodzaju szczotkowanego metalu też sprawia, że trzeba zapłacić więcej.
Obudów komputerowych, które uchodzą za dobry wybór i mają pokaźne grono zwolenników, jest naprawdę sporo. Co więcej, nazwy niektórych producentów znasz z innego rodzaju sprzętu komputerowego, o ich jakości świadczy zatem pewna renoma. Wśród dobrych producentów obudów komputerowych warto wymienić marki takie jak:
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Najlepsze obudowy komputerowe znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera