Kiedy chcesz kupić gamingowy laptop, koniecznie usiądź i przemyśl kilka kwestii. Bez tego nie kupisz urządzenia, które pozwoli Ci pograć w takie gry, jakie chcesz oraz na takich ustawieniach grafiki i detali, jakie Ci się marzą.
Przeczytaj poradniki:
W laptopie do gier zwróć przede wszystkim uwagę obecność wydajnych podzespołów. Tak jak i w komputerach dla graczy, liczą się przede wszystkim: procesor, karta graficzna oraz pamięć operacyjna RAM. Procesor napędzający laptop do gier musi należeć do serii Intel Core i5 / AMD Ryzen 5 lub wyższej. Słabsze CPU poradzą sobie tylko z niewymagającymi albo ze starszymi tytułami.
Żeby grać na wysokich ustawieniach z przyzwoitym poziomem fps-ów (klatek obrazu na sekundę) w grach AAA potrzebna jest wydajna karta graficzna RTX 3070 / Radeon RX5700 lub mocniejsza. Te o niższej numeracji mają swoje ograniczenia co do wydajności oraz klatkażu. Osiągną określony pułap i koniec. Wtedy potrzebne jest mocniejsza karta graficzna.
Temu duetowi musi towarzyszyć odpowiednia dawka pamięci RAM. Absolutne minimum to 8 GB, lecz zdecydowanie lepiej sięgać po 16 lub nawet 32 GB. Wtedy system będzie mieć dość zasobów do przetwarzania klatek obrazu, a pamięć operacyjna nie stanie się wąskim gardłem laptopa gamingowego. Kolejna sprawa to szybki dysk SSD o pojemności przynajmniej 512 GB. Szybszy = lepszy. Krócej czekasz na ładowanie gier.
To oczywiście nie koniec parametrów pożądanych przez graczy. Zaraz za komponentami kroczy rozdzielczość ekranu. Najlepiej wybierać spośród Full HD (1080p) lub 1440p. Te dwie podziałki są najpopularniejsze, te dwie pozwalają wyciągać dużo klatek obrazu na sekundę. Następnie sprawdź częstotliwość odświeżania ekranu – w laptopie gamingowym powinna wynosić przynajmniej 75 Hz, lepsza jest jednak 120 Hz lub 144 Hz. Wyższe odświeżanie oznacza wyższą cenę laptopa.
Co jeszcze się liczy? Równie istotny jest układ chłodzenia, który powinien się składać z dwóch wentylatorów i połączonych z nimi ciepłowodów. Do tego otwory wentylacyjne rozmieszczone tak, żeby sprawnie, do tego szybko, usuwać nagromadzone ciepło. Dobrze jest przejrzeć kategorię podstawki chłodzące i dokupić sobie to akcesorium. Ono zwiększy skuteczność chłodzenia.
Równie ważna jest podświetlana klawiatura. Gamingowe laptopy posiadają taką na pokładach klawisze podświetlane zbiorowo (podświetlenie jednostrefowe) albo wybiórczo (wielostrefowe i punktowe).
Zanim odpowiemy na pytanie postawione w nagłówku, musimy poinformować, że praktycznie każdy producent ma w ofercie laptopy gamingowe. Oto one:
Każda marka ma swoich wiernych fanów oraz zagorzałych przeciwników, którzy ścierają się między sobą o to, dlaczego wybranych przez nich sprzęt jest lepszy od innych. Dlatego warto kupować laptopy gamingowe, posiłkując się rankingami. W nich dane poparte są testami opisującymi wydajność w poszczególnych grach, w rozdzielczości Full HD i wyższej, temperatury osiągane pod obciążeniem, obecność (lub nie) thermal throttlingu.
W dodatku trzeba porównywać modele o maksymalnie zbliżonej specyfikacji. Tylko wtedy rezultaty są wymierne. Może się zdarzyć (i zdarzało się), że dotychczasowe serie spisywały się świetne, lecz w najnowszej wystąpiły mankamenty, których nie da się ignorować. O tym poinformują Cię testerzy w swych materiałach, testując wnikliwie laptopy do gier. Pamiętaj, żeby szukać testów przeprowadzanych nie tylko na średnich ustawieniach graficznych, lecz także na wysokich.
W sieci co rusz pojawia się zapytanie o tani laptop do gier. Ludzie chcą grać bez wydawania fortuny na urządzenie, w przypadku którego za 3-4 lata będzie się trzeba zastanowić nad wymianą, czyli zakupem nowego. Ile więc kosztuje laptop gamingowy? Patrząc na to pytanie wyłącznie przez pryzmat definicji laptopa do grania, trzeba wydać około 3500 zł (zależnie od wartości dolara). Taki sprzęt opatrzony jest etykietą gamingowy.
Im wydajniejszy notebook, tym droższy. Nie da się kupić mocnego, zarazem taniego laptopa dla gracza, jeśli ma być nowy i gotowy na najnowsze technologie (ray tracing, DLSS, FSR, itp.).
Ceny laptopów dla graczy Dell Alienware, MSI Titan oraz Razer Blade sięgają ponad 20 000 zł (za sztukę). Kwoty winduje obecność procesorów Intel Core i9 / AMD Ryzen 9, najmocniejszych kart graficznych, pamięć RAM w ilości 64 GB oraz dyski SSD mające po 2 TB. W niektórych występuje jeszcze odświeżanie 240 Hz i wyższe, jednak to komponenty definiują wartość, jaka widnieje przy najdroższych laptopach do gier.
Kupując używany albo poleasingowy laptop do gier musisz zmierzyć się z kilkoma kwestiami. Sprawdź najpierw, czy nie jest to jakiś bardzo stary model. A skąd będziesz wiedzieć, czy takim nie jest? Spójrz w specyfikację techniczną, ona prawdę Ci powie. Zanurz się jednak w szczegółach, bo samo Intel Core i7 to za mało, żeby określić wiek, a co za tym idzie przydatność, urządzenia. Intel Core i7 generacji 7 lub 8 to nie to samo, co Intel Core i7 generacji 11 lub 12.
Te pierwsze nie dość, że są po prostu starsze, a więc i bardziej wysłużone, to jednocześnie mniej wydajne. Co więcej, nie wspierają Windowsa 11, jak i części najnowocześniejszych rozwiązań. Podobnie rzecz się ma z kartami graficznymi – te starsze, w rodzaju GTX 1060 lub GTX 1660 nie obsługują ani ray tracingu, ani DLSS. Spotka Cię więc trochę ograniczeń, również pod kątem tytułów, które obsłuży kilkuletni już laptop.
Nowoczesny laptop gamingowy nie zawsze ma NVIDIA GeForce RTX 4060 albo NVIDIA GeForce RTX 4070. Próżno też szukać w nim AMD Ryzen 7 5800H. Dobry używany laptop do gier może za to mieć Intel Core i5 generacji 10.
Miej to na uwadze, bo w internecie wiele osób sprzedaje sprzęt mający na karku już kilka lat, wprowadzając chaos do komunikacji. W efekcie nieobeznany użytkownik ma problem, żeby stwierdzić, z którego roku pochodzi urządzenie.
W przypadku leasingu istnieje mniejsze ryzyko kupienia czegoś wiekowego, niemniej miej się na baczności i żądaj pełnej specyfikacji. Minusem obu rozwiązań jest brak gwarancji producenta. Jeśli cokolwiek się stanie i któryś z komponentów odmówi posłuszeństwa albo padnie ekran, naprawa jest w pełni po Twojej stronie.
Gamingowe laptopy to jedno. Na nich grasz i on stanowi centrum gamingowego dowodzenia. Laptop gamingowy to jedno z najważniejszych urządzeń kategorii gaming. Warto go jednak uzupełnić dodatkowym osprzętem, który zwiększy Twojego skilla:
Słuchawki dla graczy | Klawiatury i myszki dla graczy | Streaming | Monitory dla graczy | Podkładki pod myszki dla graczy | Kontrolery do gier | Fotele dla graczy | Akcesoria dla graczy | Konsole i akcesoria do konsol | Biurka gamingowe
Najlepsze notebooki / laptopy dla graczy znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera