Wyjątkową i niezwykle ciekawą gałęzią kategorii komputery są nettopy, czyli inaczej Mini-PC. Miniaturowe komputery, gotowe do pracy po wyjęciu z pudełka, skonstruowane z myślą o pracy w niewielkich przestrzeniach, oferujące wydajność w pracy biurowej oraz kreatywnej. Ich minimalistyczny design znakomicie komponuje się z otoczeniem biur, urzędów, recepcji i gabinetów.
Oczywiście brak mu mobilności laptopów, ale Mini-PC bez trudu zmieści się na biurku, może stać np. obok monitora albo tuż za nim. W niektórych modelach producenci przewidzieli otwory na kołki montażowe, pozwalające powiesić mały komputer na ścianie lub przymocować do szafy czy innego mebla. Zaletą Mini-PC jest również energooszczędność. Nettop pobiera zdecydowanie mniej energii od klasycznego desktopa.
Rozpiętość cenowa nettopów jest spora, co wynika z różnic w zainstalowanych podzespołach. Im są one mocniejsze i bardziej wydajne, tym droższy jest Mini-PC. Najtańsze miniaturowe komputery, w rodzaju Raspberry Pi, kosztują w granicach 300-400 zł. Średnią półkę cenową reprezentuje ASUS ze swoim Mini PC. Najdroższe nettopy ma w ofercie Apple. Za komputer Mini-PC o dobrej wydajności trzeba wydać około 2000 zł.
Najlepszy będzie ten, który podniesie komfort oraz wydajność Twojej pracy. Zatem w pierwszej kolejności zwróć uwagę na konfigurację sprzętową mini-PC, wybierając model z taką mocą obliczeniową, która sprosta stawianym wymaganiom. Następnie sprawdź, czy wybrany nettop zmieści się w na biurku Twoim lub Twoich pracowników – wymiary znajdziesz w specyfikacji.
Wzornictwo Mini-PC jest kwestią drugorzędną, a to z uwagi na niewyszukany design miniaturowych komputerów. Obudowy w kształcie prostopadłościanów są przede wszystkim funkcjonalne i zapewniają łatwy dostęp do portów.
Pomimo kompaktowych rozmiarów nie brak im niczego. Pracują pod kontrolą procesorów z segmentu desktopowego ze zintegrowanymi układami graficznymi, dzięki czemu mogą obsługiwać po kilka wyświetlaczy jednocześnie, w tym panele 4K. W niektórych modelach znajdziesz też dedykowane karty graficzne. Kupując nettop w sklepie TechLord zwróć też uwagę na ilość pamięci RAM oraz pojemność dysku. Posiadamy Mini-PC z dyskami SSD M.2.
Kolejną ważną kwestią są złącza nettopa. Standardowo każdy posiada kilka pełnowymiarowych portów USB, LAN, audio oraz porty wideo – HDMI lub DisplayPort. W wybranych modelach znajdziesz też USB-C, mini DisplayPort, czytniki kart pamięci.
Kupując mini-PC prześledź, czy pozwala on na późniejszą rozbudowę, czyli wymianę dysku i pamięci RAM. Jeśli tak, możesz w przyszłości zwiększyć jego wydajność, wymieniając część komponentów komputerowych na nowe.
Najlepsze Mini-PC znajdziesz w sklepie TechLord