Mimo coraz częstszemu przechodzeniu na subskrypcje cyfrowe nie wysłaliśmy tak zupełnie napędów optycznych CD / DVD / Blu-Ray na technologiczny śmietnik. Z pewnością sporo danych wciąż masz na płytach. Ich porzucenie równałoby się z ich utratą, a nie ma innego sposobu skopiowania plików, jak tylko zgrać je na dysk za pomocą napędów optycznych CD / DVD / Blu-Ray. W rezultacie mamy dziś w sprzedaży:
Rezygnacja z napędów optycznych przebiegała dość subtelnie. Nie zniknęły z dnia na dzień, lecz wypierane były systematycznie przez inne rozwiązania. Pendrive’y upowszechniły się wraz z pojawieniem się portów USB, współistniejąc z napędami CD / DVD.
Laptopy najszybciej odwróciły się od płyt – szczególnie te lekkie i smukłe. Im najbardziej przeszkadzały napędy uniemożliwiające redukcję wysokości urządzenia. W gamingowych przetrwały najdłużej, bo wiele gier było właśnie na płytach. Z biegiem czasu biblioteka tytułów dostępnych w serwisach rosła i można było pożegnać lśniące krążki.
W komputerach podziękowano napędom dopiero po upowszechnieniu serwisów streamingowych, gdy można już było oglądać filmy w dobrej jakości w pełni online, gdy nie trzeba już było instalować sterowniki i programy z płyt. To z kolei sprawiło, że obudowy PC mogły mieć jednolite fronty, w całości wypakowane wentylatorami i podświetleniem, a nawet z taflą szkła na przodzie. To by się nie udało, gdyby zamontować tu jeszcze napęd optyczny CD / DVD / Blu-Ray.
Dlatego w sklepie TechLord oferujemy napędy wewnętrzne do komputerów stacjonarnych, montowane w jednej z kieszeni przewidzianej do tego celu. Ale mamy też napędy optyczne do laptopów, w których jest miejsce na tego typu rozwiązanie.
Fani Blu-Ray uwielbiają jakość, jakiej nie zapewnia żaden inny format. Rzecz jasna potrzebny jest jeszcze panel, który wyświetli obraz w dostatecznie wysokiej jakości i płynności, lecz miłośnicy Blu-Ray zdają sobie z tego sprawę, dbają o takie sprawy.
Korzystają z napędów Blu-Ray, by rozpieszczać oczy projekcją czystą i bez skazy, realistyczną, barwną i szczegółową.
Popularne niegdyś wypalanie płyt CD i DVD miało jeden mankament – po nagraniu plików, nośnik był zamknięty i niczego już na nim nie zmieniłeś. Choćby to był jeden plik zajmujący tylko niewielką część wolnej pamięci, płyta była właściwie stracona. Rzecz jasna rekompensowała to niską ceną, jednak niesmak pozostawał.
Zaprojektowano więc płyty wielokrotnego zapisu: CD-RW / DVD-RW. Przy użyciu aplikacji dało się usunąć starą zawartość i zastąpić ją nową. Do ich nagrywania służą napędy optyczne CD / DVD. Tym sposobem jeden nośnik można wykorzystać wielokrotnie, zamiast wyrzucać do śmieci i generować niepotrzebne odpady z plastiku.
Są jednak urządzenia, w których nie zamontujesz napędu optycznego CD / DVD. Nie ma takiej możliwości, bo konstrukcja sprzętu tego nie przewiduje. Musisz jednak skorzystać z napędu optycznego, aby odczytać zawartość płyty CD lub DVD.
Co wtedy? Wtedy korzystasz z zewnętrznego napędu optycznego. To niewielkie urządzenie podłączasz do komputera albo laptopa przez USB. Ono samo stoi sobie spokojnie z boku, robi, co do niego należy. Po skończonej pracy odłączasz napęd, chowasz do szafki.
Pamiętaj też o dopasowaniu pozostałych komponentów, na które składają się procesory, obudowy komputerowe, płyty główne, karty graficzne, dyski SSD i HDD, wentylatory i chłodzenia, zasilacze PC, pamięci RAM, karty dźwiękowe oraz pozostałe komponenty PC
Składasz desktopa? Koniecznie przeczytaj poradnik: Jak dobrać komponenty komputerowe? Jak zrobić to poprawnie i samodzielnie złożyć PC?
Najlepsze napędy optyczne CD / DVD / Blu-Ray znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera