Monitor przenośny – monitor mobilny. Czym jest? Do czego służy?
Monitor przenośny. Kluczowe parametry
Kiedy chcesz wyświetlić coś na ekranie większym, niż masz w smartfonie albo w laptopie, wybierasz monitor przenośny (znany też jako monitor mobilny). W obu przypadkach nazwa niezwykle trafna, świetnie obrazująca możliwości urządzenia. Ten sprzęt przydaje się:
- w biznesie – umożliwiając komfortowe dzielenie się prezentacjami, raportami skuteczności, realizacjami, własnym portfolio. Ty masz przed sobą swój laptop, klient Twój monitor przenośny – oboje jesteście zadowoleni.
- w trakcie szkoleń – masz przed sobą kameralną grupę słuchaczy, ustawiasz monitor przenośny i wyświetlasz im to, co chcesz im przekazać, obywając się bez projektora.
- w szkole – konkretnie w nauce zdalnej, zastępując laptopa. Jeśli nie każdy ma w domu własnego laptopa, posiłkujesz się smartfonem, uruchamiając na nim Teams, Zoom, Discord lub inny program do konferencji. Wyświetlaniem obrazu od nauczyciela zajmuje się monitor mobilny.
- w domu – sytuacja podobna do nauki zdalnej, gdy ulubiony serial włączasz na smartfonie, ale oglądasz go na monitorze przenośnym w normalnym rozmiarze.
Kiedy wybierasz przenośny monitor, zwróć uwagę na następujące cechy:
- przekątna ekranu – parametr najbardziej istotny, bo to od niego zależy, ile masz miejsca do pracy, do wyświetlania prezentacji albo do oglądania filmów. Przenośny monitor 15,6" odpowiada wielkością najpopularniejszym laptopom, łatwo więc wyobrazić sobie powierzchnię takiego panelu. Nie zamykaj się jednak tylko na to rozwiązanie, rozejrzyj się za różnymi przekątnymi monitorów mobilnych.
- rozdzielczość ekranu – przy przekątnej 15 cali podziałka HD irytuje. Tak duży panel powinien mieć rozdzielczość Full HD. Jeśli potrzebujesz jednak większego i zamierzasz wykorzystać go np. do tworzenia grafik, rozważ jeszcze wyższą rozdzielczość, nawet 4K.
- rodzaj matrycy – te, tak jak i w klasycznych monitorach, są różne. Spotkasz więc monitory przenośne z powłoką błyszczącą i matową, spotkasz panele obsługiwane dotykiem, jak również modele IPS. Radzimy zagłębić się w specyfikację, bo rodzaj matrycy oraz jej jasność najbardziej wpływają na jakość odbioru obrazu.
- waga monitora przenośnego – najczęściej są bardzo lekkie i ważą poniżej 1 kg. To czyni je urządzeniami bardzo lekkimi, przyjaznymi dla użytkownika. Podróż z czymś takim jest wygodna, bez względu na to, czy jedziesz prowadzić szkolenie, do biura, czy na wakacje.
- ilość i rodzaj portów – dowiedz się, jakich wtyczek będziesz potrzebować, żeby podłączyć monitor przenośny do komputera, laptopa albo smartfona.
Podręczny i lekki wyświetlacz z własną baterią
Ogromną zaletą monitora mobilnego jest posiadanie własnego źródła zasilania. Wbudowane akumulatory mają rzecz jasna różną pojemność (zależy to od modelu). Monitor przenośny ASUS potrafi pracować do 4 godzin bez ładowania, co przekłada się na połowę niejednego sezonu serialu albo na bardzo owocną sesję pracy.
Ponieważ wyświetlacze mobilne mają smukłe konstrukcje, przenoszenie ich z miejsca na miejsce nie rodzi problemów. Nawet dzieci sobie z tym poradzą, rozstawiając taki w swoim pokoju, by spędzić deszczowe popołudnie z bajkami.
Kompatybilność z laptopem i ze smartfonem
Jednym kablem połączysz monitor przenośny ze smartfonem albo z laptopem / tabletem. Od tej chwili zaczniesz przesyłać obraz z urządzenia na ekran monitora, ustawiając go poziomo albo pionowo. Automatyczna zmiana orientacji ekranu z aplikacją DisplayWidget lub jej podobną dopasuje wyświetlaną zawartość do aktualnego ustawienia. Horyzontalnie najlepiej wyglądają filmy, prezentacje, arkusze Excel, natomiast wertykalny układ jest idealny do czytania e-booków, raportów, maili, newsletterów oraz sprawozdań.
Może się zdarzyć, że do prawidłowego przesyłania obrazu będzie Ci potrzebna aplikacja, jak na przykład ASUS korzysta z DisplayLink.
Zobacz też: Linki zabezpieczające | Ładowarki i zasilacze | Baterie do laptopów | Podstawki chłodzące | Torby, plecaki i etui | Klawiatury do laptopów | Rysiki
Najlepsze monitory mobilne kupisz w sklepie TechLord