Mniejsze niż popularne monitory 23 – 26,9 cala, monitory o przekątnej do 22,9 cali to najlepszy wybór dla użytkowników, którzy mają ograniczoną przestrzeń na biurku. Doskonale odnajdą się na niewielkim stoliku studenta lub ucznia i pozostawią jeszcze sporo miejsca na książki i zeszyty. Sprawdzą się też w domowym biurze, żeby podłączyć do nich laptopa, kiedy przechodzisz na home office.
Wśród monitorów do 22,9 cali dużą popularnością cieszą się też przenośne modele 13, 14 oraz 15-calowe. Te z kolei zabierzesz w podróż i skorzystasz z nich, kiedy przestrzeń robocza w notebooku, tablecie lub smartfonie przestanie Ci wystarczać. Wtedy przenośny monitor zapewni dodatkowe miejsce do pracy i rozrywki, wystarczy, że podepniesz go pod wolne gniazdo USB w laptopie.
Monitory do 22,9 cali są chętnie wybierane przez użytkowników ze względu na przystępne ceny. Monitor 21,5 cala można kupić już za niespełna 500 zł. Mobilne panele są nieco droższe, za nie zapłacisz co najmniej 800 zł.
Zobacz wszystkie monitory
Monitor 13 cali jest chętnie wybierany przez użytkowników mobilnych, którzy często są w podróży. Jest on ultralekki i kompaktowy, a jego płaska konstrukcja sprawia, że mieści się do niewielkiej torby na laptopa czy etui.
Mniejszy monitor nie oznacza gorszych parametrów. Modele 13-calowe wciąż mogą pochwalić się wysoką rozdzielczością (co najmniej Full HD), szybkim czasem reakcji (na przykład 1 ms) oraz nowoczesnymi funkcjami (HDR).
W niektórych panelach 13-calowych znajduje się również matryca IPS. Oznacza ona zadziwiająco żywe kolory na ekranie, a także czernie głębokie. Świetnej jakości obraz w wielu monitorach 13 cali to też zasługa technologii HDR, która jest równie często spotykana w tych panelach. Dzięki niej obraz wyróżnia się wyższym kontrastem, z zachowaniem szczegółów w bielach i czerniach.
Monitor 14 cali, to kolejny, po panelu 13-calowym, niewielki, przenośny monitor. Czy zapewnia dużo większą przestrzeń roboczą niż model 13-calowy? Czy różnica w wielkości ekranu jest zauważalna na pierwszy rzut oka?
Porównajmy zatem wymiary obu monitorów. Przekątna 13 cali to około 33 cm, z kolei 14 cali to 35,5 cm. A więc przekątna 14 cali jest o 2,5 cm dłuższa. Jak widzisz, różnica jest nieznaczna.
Jaki zatem monitor wybrać: 13 czy 14-calowy? Czym się kierować, skoro nie przekątną ekranu? Jeśli różnica między przekątnymi jest niewielka, to przy zakupie powinieneś wziąć pod uwagę inne parametry, takie jak rozdzielczość, rodzaj matrycy, częstotliwość odświeżania czy dostępne porty.
Kolejną kwestią jest cena. Kiedy do wyboru masz monitory o podobnych parametrach i cenach, a różnią się jedynie przekątną, to lepiej postawić na większy ekran. Jeśli jednak monitor 14-calowy jest sporo droższy, a nie oferuje lepszych parametrów, to nie warto przepłacać.
Monitory przenośne pozwalają użytkownikom rozszerzyć przestrzeń roboczą swojego laptopa lub tabletu. Co więcej, do monitora przenośnego możesz też podpiąć smartfona. Zwykle potrzebny Ci do tego będzie kabel USB. Ten sam, którego używasz do ładowania.
Na większym monitorze przenośnym łatwiejsza jest nie tylko praca z tekstem, drobne prace graficzne (na przykład w Canvie), ale też oglądanie wideo. Na dodatkowym monitorze możesz też uruchomić kolejną aplikację i korzystać z kilku jednocześnie.
Monitory przenośne dysponują z reguły wbudowaną podstawką, byś mógł ustawić go w takiej pozycji i pod takim kątem, by wygodnie pracować. Wiele monitorów przenośnych można też używać w pionie lub poziomie, w zależności od tego, co akurat robisz.
Przenośny monitor z matrycą 17-calową to jeden z większych mobilnych monitorów, ponieważ większość z nich występuje w konfiguracjach 14 oraz 15-calowych. Dlatego też trudniej jest spotkać 17-calowy monitor przenośny w sklepach. Poza tym, ze względu na większą matrycę, może być droższy niż mniejsze modele.
Dotykowy monitor 15 cali działa na podobnej zasadzie co tablet czy smartfon. Przełączać aplikacje i wydawać polecenia na ekranie możesz z użyciem rysika, lub jeszcze łatwiej – po prostu sunąc po nim palcem. 15 cali to spora powierzchnia do codziennych czynności w pracy oraz w domu. Na takim ekranie zrobisz zakupy online, odpiszesz na maile, stworzysz kreacje na social media, a nawet obejrzysz serial.
Przy zakupie monitora dotykowego 15 cali powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na technologię dotyku. Wyróżnić można cztery technologie dotyku:
Ekran rezystancyjny składa się z dwóch warstw przewodzących, oddzielonych od siebie cienką przestrzenią. Gdy ekran zostaje naciśnięty, warstwy się dotykają, tworząc zwarcie i określając miejsce dotyku. Ten typ ekranu jest niezbyt czuły, jednak jest najbardziej odporny na trudne warunki.
Technologia optyczna wykorzystuje matrycę diod podczerwonych, świecących wzdłuż krawędzi ekranu. Gdy ekran jest dotykany, w miejscu dotyku przerywane są wiązki podczerwone. Ta technologia charakteryzuje się dużą czułością oraz wysoką odpornością na zarysowania.
Ekran pojemnościowy reaguje na zmiany pojemności elektrycznej spowodowane dotykiem. Istnieją dwa główne typy ekranów pojemnościowych: pojemnościowe oporowe (z folią) i pojemnościowe projekcyjne. Podobnie jak ekran optyczny, jest odporny na rysy, jednak mniej precyzyjny.
Akustyczna technologia, zwana też SAW, wykorzystuje fale dźwiękowe rozchodzące się na powierzchni ekranu. Przy dotknięciu ekranu fale dźwiękowe są zakłócane. Dzięki temu można określić punkt dotyku ekranu. Technologia SAW stosowana jest często w restauracjach czy na stacjach benzynowych. Sterowanie ekranem SAW wymaga fizycznego nacisku, a ewentualne zarysowania nie mają wpływu na działanie funkcji dotykowej.
Przeczytaj też poradniki:
Dla osób, które pracują głównie w programach biurowych, przeglądają dokumenty, e-maile i korzystają z internetu, monitor o przekątnej 22 cali jest wystarczający. Zapewni on całkiem dużą przestrzeń do pracy z treścią, a jednocześnie nie zajmie dużo miejsca na biurku.
Monitor 22-calowy sprawdzi się również do wykonywania zadań domowych, przeglądania materiałów edukacyjnych i korzystania z platform e-learningowych. Będzie odpowiedni jako pierwszy monitor do nauki, odnajdzie się też w wynajętym mieszkaniu studenckim.
22-calowy panel nie jest jednak polecany do profesjonalnych zastosowań oraz do gamingu. Graficy, fotografowie, montażyści wybiorą raczej większy panel, żeby zyskać przestrzeń na pracę z kilkoma aplikacjami równocześnie. Graczom z kolei ultra szerokie pole widzenia zapewnią monitory 27 – 31,9 cala oraz monitory 32 – 49,9 cala.
Sprawdź też akcesoria do monitorów i uchwyty do monitorów
Najlepsze monitory do 22,9 cala znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera