Monitory dla graczy powstały po to, żeby zapewnić realizm rozgrywek, jak również płynny obraz bez smużenia. Są w stanie wyświetlić setki klatek obrazu na sekundę, wymagają jednak mocnego komputera. Coś musi ten obraz wygenerować. Cóż, gaming to wymagająca dyscyplina.
Przeczytaj poradnik: Jaki monitor dla gracza? Wybieramy najlepszy monitor do gier
Czasami monitor gamingowy wygląda tak samo, jak monitory spotykane w biurach. Z zewnątrz praktycznie niczym się nie różni. Dopiero określone parametry techniczne oraz technologie obrazu sprawiają, że dany panel wpisuje się w kategorię monitory do gier.
Ale w innych przypadkach nie sposób pomylić obu konstrukcji. Takie monitory gamingowe wyróżniają się designem, stojąc na stylizowanych, asymetrycznych podstawkach i posiadając podświetlenie RGB LED. Takie rozwiązania oferują m.in. monitory marki ASUS. Należą rzecz jasna do grona najdroższych monitorów gamingowych, ale spokojnie dostaniesz panel do gier w atrakcyjnej cenie sporo poniżej 1000 zł.
Jak widzisz, monitory do gier są tak samo wyspecjalizowanym sprzętem, jak klawiatury dla graczy, myszki dla graczy, słuchawki dla graczy oraz fotele dla graczy.
Zobacz: monitory dla graczy 23-26,9 cala, monitory dla graczy 27-31,9 cala oraz monitory dla graczy 32-49,9 cala
Drogi, zaawansowany monitor gamingowy oraz komputer o niewielkiej mocy obliczeniowej nie tworzą zgranej pary. Nowoczesny procesor Intel Core albo AMD Ryzen plus karta graficzna z wyższej półki wydajnościowej w rodzaju Radeon RX czy GeForce RTX zapewnią płynną rozgrywkę i zadowolą najbardziej wymagających graczy.
Lecz dokonają tego dopiero wysokowydajne GPU, mogące obsłużyć konkretną rozdzielczość ekranu. Przede wszystkim Full HD (1920 x 1080 pc, bo ta jest najpowszechniejsza, najczęściej wybierana) oraz 1440p (inaczej QHD). Monitor do gier 4K stanowi rzadkość z uwagi na ogromny apetyt na moc obliczeniową. Potrzebne są zatem mocarne komputery dla graczy albo high-endowe laptopy / notebooki dla graczy.
Wybierając monitor, nie możesz pominąć tematu karty graficznej z jeszcze jednego powodu. Chodzi o technologie synchronizacji obrazu zapobiegające powstawaniu efektu smużenia. NVIDIA ma technologię G-Sync (G-Sync Ultimate, G-Sync Compatible), natomiast konkurencja ma AMD FreeSync (FreeSync Premium, FreeSync Premium Pro, FreeSync 2.0).
Obie technologie zapewniają lepszą widoczność poprzez synchronizację obrazu generowanego przez GPU i odświeżania matrycy monitora dla graczy. W efekcie klatki nie ulegają szarpaniu, a świat gry prezentuje się tak, jak zakładali jego twórcy. Taki ekran wyświetlający ulubione gry z pewnością Cię nie zawiedzie.
Poświęć chwilę i pochyl się nad częstotliwością odświeżania obrazu. Monitory dla graczy nie mogą zamykać się na wyniku 60 Hz, lecz oferować 75 Hz, 120 Hz, 144 Hz, 165 Hz, 240 Hz i więcej. Im wyższa częstotliwość odświeżania obrazu, tym więcej klatek wyświetla ekran i tym płynniejszy staje się obraz. Rzecz jasna, aby wyświetlacz podołał takiemu wynikowi, niezbędna jest karta graficzna, która tyle klatek wygeneruje i dostarczy do gamingowego panelu kablem HDMI lub DisplayPort.
Monitor dla graczy, dobry monitor, musi mieć też niski czas reakcji (mniej niż 5 ms, idealnie, gdy jest to 1 ms). I ten parametr jest ważniejszy, bo co z tego, że ekran wyświetli ponad 100 fps-ów, skoro każda z nich zostanie przedstawiona z opóźnieniem? Zwłoka w prezentacji każdej klatki może Cię kosztować wygraną. Niestety.
Zobacz koniecznie: Monitory 144 Hz | Monitory 165 Hz | Monitory 240 Hz
Oczywiście, że ma. Powłoka matrycy monitora pełni ważną funkcję, która wpływa na odbiór obrazu i jego czytelność. Dlatego przy wyborze monitora do gamingu stawiaj na matową powłokę antyrefleksyjną. Tego typu matryce rozpraszają promienie słoneczne, jak i sztuczne światło pochodzące z lamp i lampek.
W opinii większości graczy powłoka anti-glare jest nieodzowna. Ona sprawia, że ekran nie zmienia się w lustro pozwalające wyraźnie widzieć twarz, ale lokacje gry już niekoniecznie. A przecież chodzi o to, by widzieć przeciwników, rozmieszczenie oddziałów, pojazdy innych graczy itd.
Istnieją trzy rodzaje matryc:
Powinieneś też zwracać uwagę na kontrast. Szczególnie ten statyczny. Im wyższy kontrast, tym bardziej wyrazisty jest wyświetlany obraz. Następuje wierne odwzorowanie światła, a jeśli jasność matrycy jest wysoka (powyżej 350 kandeli), wtedy monitor dla gracza wyświetla więcej istotnych detali. W ten sposób łatwiej eksplorować świat gry.
Co z zakrzywionym ekranem? Stanowi świetne rozwiązanie, jeśli ogrywasz głównie wyścigi, rajdy i symulatory, ewentualnie gry przygodowe albo RPG. Do strzelanek raczej się nie nadaje. Wpływa na to przekątna ekranu. Żeby w pełni poczuć krzywiznę i jej zalety, dobrze jest wybrać format obrazu 21:9 lub nawet 32:9. Klasyczne 16:9 to jednak za mało, poza tym gracze wybierający shootery cenią monitory 24-27 cali.
Przeczytaj też poradnik: Jak wybrać sprzęt dla gracza? Kompletujemy gamingowy ekwipunek
Zobacz też: Klawiatury i myszki dla graczy | Streaming | Podkładki pod myszki dla graczy | Kontrolery do gier | Akcesoria dla graczy | Konsole i akcesoria do konsol | Biurka gamingowe
Najlepsze monitory dla graczy znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera