Monitoring CCTV stoi na straży Twojego dobytku w dzień i w nocy. Przez 24 godziny na dobę nagrywa wszystko, co dzieje się wokół posesji lub firmy. Skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy czy wandali. A jeśli zarejestruje akt wandalizmu, włamanie i inne przestępstwo, zapewni materiał dowodowy do wykorzystania w sądzie.
Monitoring CCTV znany jest też pod nazwą telewizji przemysłowej lub monitoringu wizyjnego. Skrót CCTV to w rozwinięciu closed circuit television, oznaczający dosłownie telewizję w obwodzie zamkniętym. Choć monitoring wizyjny kojarzy się w dużej mierze z budynkami przemysłowymi, fabrykami, urzędami, lotniskami, uczelniami czy supermarketami, to coraz częściej montowany jest również w domach.
Sprawdź urządzenia smart home i monitoring
W skład systemu monitoringu wchodzą:
Kamery IP (Internet Protocol) łączą się z siecią IP, co umożliwia zdalny dostęp do nagrania z poziomu komputerów, smartfonów lub tabletów. Dzięki temu możesz monitorować sytuację w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na świecie i zarządzać kamerami. Wystarczy tylko być podłączonym do sieci.
Rejestratory IP są urządzeniami używanymi w systemach monitoringu, które umożliwiają zapisywanie i przechowywanie danych z kamer IP. Korzystają one z różnych standardów kodowania wideo, takich jak H.264, H.265, czy MJPEG, aby skompresować i zapisywać pliki wideo w mniejszym rozmiarze.
Niektóre rejestratory IP oferują zaawansowane funkcje, takie jak analiza obrazu, wykrywanie ruchu, alarmy, czy nawet integrację z systemami bezpieczeństwa. Mogą również obsługiwać różne rodzaje kamer IP, o różnych rozdzielczościach i parametrach.
Dysk twardy SSD/HDD pełni rolę magazynu danych, na którym zapisywane są nagrania z kamer. Dlatego, by system działał sprawnie, jest on niezbędny. Współczesne kamery CCTV rejestrują obraz w wysokiej rozdzielczości (Full HD lub nawet 4K), co generuje duże ilości danych. Dyski twarde powinny zatem dysponować sporą pojemnością, od 1 do nawet 10 TB.
W systemie monitoringu równie ważne są akcesoria. Wśród nich kable do przesyłania sygnału, switche, uchwyty ścienne oraz panele słoneczne.
Przeczytaj poradnik: Jaką kamerę IP kupić? Na co zwrócić uwagę?
Po zamontowaniu i skonfigurowaniu, standardowy system kamer IP rejestruje obraz i dźwięk na obszarze monitorowanym. Sygnał z kamer na bieżąco przesyłany jest do centralnej jednostki monitorującej i przetwarzany. Następnie dane z kamer są wyświetlane na monitorze lub zapisywane na nośnikach pamięci, takich jak dyski SSD/HDD.
Operator lub system automatyczny analizuje nagrania w celu wykrywania nieprawidłowości lub incydentów. W razie potrzeby podejmuje odpowiednie działania, takie jak powiadomienie odpowiednich służb lub interwencja na miejscu.
Do niedawna kamery do monitoringu CCTV można było spotkać wyłącznie na parkingach, dużych zakładach produkcyjnych czy w supermarketach. Obecnie coraz częściej montowane są w mniejszych firmach, czy na klatkach schodowych. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by kamery CCTV mieć w domu, przed bramą czy na podwórku.
Kamery do monitoringu CCTV dzielą się na:
Pierwsze z nich, czyli kamery obrotowe, oferują możliwość obrotu nawet o 360°, a więc zapewniają szeroki kąt widzenia. Wyposażone są w nawet 10-krotny zoom optyczny, dzięki czemu są w stanie uchwycić najmniejszy szczegół.
Kamery tubowe charakteryzuje wydłużony kształt, przypominający nieco tubę. Są coraz rzadziej stosowane, z tego względu, że bardziej rzucają się w oczy niż kamery kopułowe.
Z kolei kamery kopułowe charakteryzują się charakterystyczną kopułowatą obudową, stąd nazwa. Ta konstrukcja ma kilka zalet. Po pierwsze, utrudnia określenie kierunku obiektywu, co może służyć jako środek prewencyjny przeciwko aktom wandalizmu. Po drugie, kopułowata obudowa sprawia, że kamery te są mniej inwazyjne i bardziej dyskretne w porównaniu do innych typów kamer.
Poza tym podziałem, można jeszcze wyróżnić kamery zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze montowane są na zewnątrz i zwykle wyposażone w bardziej wytrzymałą, wodoszczelną obudowę, a drugie przeznaczone są do montażu w pomieszczeniu.
Montażem monitoringu CCTV zajmują się specjalistyczne firmy. Zlecenie montażu fachowcom to jednak dość kosztowne rozwiązanie. Montaż jednej kamery do monitoringu CCTV może kosztować od 300 do 1 000 zł. O ile na wynajęcie specjalistów mogą sobie pozwolić duże zakłady produkcyjne, o tyle koszt montażu kamer w domu może przekroczyć wartość całego systemu monitoringu. Warto wtedy zdecydować się na samodzielny montaż systemu.
Jeśli posiadasz podstawowe umiejętności i narzędzia, czyli między innymi wiertarkę, śrubokręt czy kleszcze do zacisków, to montaż kamer IP nie powinien sprawiać Ci trudności. Najlepiej, jeśli skorzystasz z instrukcji montażu dołączonej do kamery. Możesz również wspomóc się filmami instruktażowymi, które znajdziesz na YouTube lub poradnikami na blogach.
Dzięki aplikacji mobilnej możesz sterować kamerami z niemal każdego miejsca na świecie. Musisz mieć jedynie smartfona i dostęp do sieci. Zwykle każda firma oferuje autorską aplikację przeznaczoną tylko do urządzeń tej firmy. Spotkać można jednak też aplikacje uniwersalne, które można połączyć z kamerami różnych marek.
Przy wyborze aplikacji mobilnej do obsługi kamer IP zwróć uwagę, czy jest ona kompatybilna z Twoim systemem operacyjnym. Szczególnie jeśli używasz produktów marki Apple, z systemem iOS. Wybierz aplikację, która ma prosty i przejrzysty interfejs. Sprawdź też, z iloma sprzętami może łączyć się jednocześnie. Najlepsze aplikacje pozwalają zarządzać nawet 16 sprzętami naraz, nie tylko kamerami IP, ale i urządzeniami smart home.
Najlepszy monitoring CCTV znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera