Słysząc mikrofon, masz pewnie przed oczami urządzenie, którego używają wokaliści na scenie. Jednak mikrofon to nie tylko narzędzie pracy piosenkarzy, muzyków i konferansjerów. Przyda się też wielu innym osobom, które pracują głosem. Mowa na przykład o lektorach czy osobach pracujących w radiu czy telewizji.
Poza tym mikrofon to też przydatne akcesorium dla youtuberów czy osób nagrywających podcasty. Co więcej, może okazać się skuteczne w domowym zaciszu, jeśli jesteś aspirującym streamerem. Także osoby zainteresowane amatorskim nagrywaniem muzyki, tworzeniem vlogów czy filmów znajdą w mikrofonach narzędzie, które poprawi jakość dźwięku i ułatwi tworzenie treści.
Zobacz słuchawki i mikrofony
Mikrofony studyjne to specjalistyczne mikrofony, które są używane głównie w profesjonalnych studiach nagraniowych do rejestracji dźwięku w wysokiej jakości.
Mikrofony studyjne można podzielić na dwie główne kategorie:
Mikrofony studyjne mają sporo zalet, takich jak precyzyjne odwzorowanie dźwięku, szeroki zakres częstotliwości, a także możliwość dostosowania charakterystyki dźwiękowej za pomocą różnych filtrów i przełączników. Nie są jednak pozbawione wad. Najbardziej zauważalną jest wyższa cena w porównaniu do mikrofonów konsumenckich oraz większe wymagania co do akustyki pomieszczenia, w którym są używane.
Mikrofony pojemnościowe to najczęściej spotykane mikrofony w studiu. Charakteryzują się szerokim zakresem częstotliwości i doskonałą jakością dźwięku. Są idealne do rejestracji wokalu czy instrumentów akustycznych.
Poza tym, są zazwyczaj bardziej czułe niż inne rodzaje mikrofonów. Oznacza to, że mogą rejestrować nawet najcichsze dźwięki. Jednak wysoka czułość może również oznaczać większą podatność na zniekształcenia i hałas otoczenia, dlatego ważne jest, aby stosować je w odpowiednich warunkach akustycznych.
Mikrofony dynamiczne są często stosowane na scenie podczas koncertów, występów na żywo, gdzie potrzebna jest trwałość i odporność na hałas w tle. Mikrofony pojemnościowe są zaś wykorzystywane w studiach nagrań, gdzie precyzja i jakość dźwięku są kluczowe.
Mikrofon dynamiczny nie wymaga zewnętrznego zasilania, ponieważ nie korzysta z kondensatora, który musi być naładowany. Mikrofon pojemnościowy natomiast wymaga zasilania phantom lub zasilania bateryjnego, niezbędnego, aby naładować kondensator.
Chociaż mikrofony dynamiczne są częściej stosowane na scenach koncertowych, to spotkać je możesz też w studiach nagraniowych. Są idealne do nagrywania głośnych instrumentów, takich jak perkusja czy gitara elektryczna.
Mikrofon krawatowy, znany również jako mikrofon lavalier, to mikrofon, który można przypiąć do odzieży, najczęściej do kołnierza, kieszeni lub krawata. Stąd też wzięła się jego nazwa.
Ten typ mikrofonu jest niewielki i dyskretny. W zestawie ma klips, który pozwala na przypięcie go do odzieży w okolicy klatki piersiowej. Ze względu na umiejscowienie blisko ust mówiącego, mikrofon krawatowy jest w stanie lepiej rejestrować dźwięk. Dzięki temu zapewnia bardziej klarowny dźwięk niż wbudowany mikrofon w telefonie lub kamerze.
Mikrofon krawatowy umożliwia swobodne poruszanie się podczas nagrywania, ponieważ jest przymocowany do ubrania. Nie trzeba trzymać go w ręce ani pamiętać o tym, by znajdował się w stałej odległości od ust.
Mikrofony bezprzewodowe pozwalają użytkownikowi na swobodne poruszanie się, ponieważ nie jest on ograniczony kablem. Takie mikrofony przydają się podczas występów na żywo, prezentacji lub w sytuacjach, kiedy konieczne jest przemieszczanie się po scenie.
Bezprzewodowe mikrofony są zazwyczaj łatwe w obsłudze i nie wymagają skomplikowanego podłączania. Po sparowaniu z odpowiednim odbiornikiem są praktycznie od razu gotowe do użycia.
Niektóre systemy bezprzewodowe umożliwiają też jednoczesne korzystanie z wielu kanałów, co jest przydatne w sytuacjach, gdy wiele mikrofonów jest używanych równocześnie, na przykład podczas koncertów czy konferencji.
Zobacz też słuchawki bezprzewodowe i słuchawki przewodowe
Mikrofony gamingowe to po prostu mikrofony wykorzystywane podczas rozgrywki. Dużo łatwiej komunikować się z zespołem graczy po prostu mówiąc i przekazując sobie informacje na bieżąco, niż pisząc wiadomości. Szczególnie, jeśli właśnie jesteś w trakcie wspólnej misji i musisz podzielić się wskazówkami z resztą graczy. Poza tym jeśli już posiadasz mikrofon do grania, możesz też użyć go do streamowania.
Jaki powinien być dobry mikrofon gamingowy? Po pierwsze mikrofon gamingowy powinien zapewniać dobrą jakość dźwięku, aby Twój głos był wyraźnie słyszalny dla innych graczy. Wybierz więc mikrofon, który ma wbudowaną funkcję redukcji hałasu. Będzie on redukował dźwięki otoczenia takie jak klikanie na klawiaturze czy wentylatory komputera.
Zobacz mikrofony dla graczy
Praktyczną funkcją dla graczy jest też możliwość szybkiego wyciszenia mikrofonu. Często mikrofony gamingowe mają przyciski do szybkiego wyłączenia, co pozwala kontrolować transmisję dźwięku w trakcie gry czy streamu.
Do grania wybierz mikrofon z elastycznym ramieniem. Taki mikrofon umożliwia dostosowanie jego pozycji i kierunku tak, aby był w optymalnej odległości od ust oraz był skierowany bezpośrednio na źródło dźwięku.
Przeczytaj też poradniki:
Dobry mikrofon do podcastów powinien zapewniać przede wszystkim wysoką jakość dźwięku. Powinien być w stanie rejestrować czysty, klarowny i naturalny dźwięk Twojego głosu, bez szumów czy zniekształceń.
Po czym stwierdzić, że mikrofon oferuje wysoką jakość dźwięku? Najlepiej sprawdź specyfikację techniczną mikrofonu. Wyższe wartości zakresu częstotliwości i czułości mogą wskazywać na lepszą jakość dźwięku. Poza tym przeczytaj recenzje i opinie innych użytkowników na temat danego mikrofonu i ich odczucia na temat jakości dźwięku.
Do podcastów możesz użyć zarówno mikrofonu dynamicznego, jak i pojemnościowego. Mikrofony dynamiczne są mniej czułe i bardziej odporne na hałas otoczenia. Sprawdzą się idealnie do nagrywania w domowym studio. Mikrofony pojemnościowe oferują wyższą czułość, ale wymagają lepszej akustyki w pomieszczeniu i większej wprawy w mówieniu do mikrofonu.
Wybierz mikrofon, którego ramię możesz regulować. Dzięki temu ustawisz go tak, jak Ci wygodnie. Dostosujesz też jego położenie do innych urządzeń na biurku. Jeśli jednak planujesz nagrywać podcasty w różnych miejscach, to zainwestuj w bezprzewodowy mikrofon, który podłączysz bezpośrednio przez port USB do laptopa, smartfona czy innego urządzenia mobilnego.
Gąbki na mikrofony, nazywane również osłonami na mikrofon, są małymi pokrowcami z miękkiego materiału, które nakłada się na głowicę mikrofonu. Pomagają one w redukcji niepożądanych dźwięków otoczenia, takich jak szumy, syczenie lub trzaski. Materiał gąbki pochłania pewną ilość dźwięków z otoczenia, skupiając się głównie na rejestracji dźwięku z kierunku, w którym jest skierowany mikrofon.
Gąbki na mikrofony zazwyczaj są elastyczne i łatwe do montowania i zdejmowania. Wiele mikrofonów ma zamienne gąbki, które można łatwo wymienić w razie potrzeby. Gąbki chronią też mikrofon przed gromadzeniem się brudu, kurzu, śliny lub innych zanieczyszczeń, które mogą wpływać na jakość dźwięku i stan techniczny mikrofonu.
Sprawdź też stojaki na słuchawki i akcesoria do słuchawek
Mikrofony kardioidalne to urządzenia, które służą do nagrywania dźwięku z określonego kierunku. Urządzenia te są wrażliwe na dźwięk napływający z przodu i jednocześnie ograniczają odbiór dźwięków z boku i tyłu.
Mikrofon kardioidalny jest przydatny w sytuacjach, kiedy chcesz nagrać konkretne źródło dźwięku, na przykład mówiącą osobę lub instrument muzyczny i jednocześnie ograniczyć odbiór hałasów z tła.
W asortymencie wielu popularnych sklepów możesz spotkać tanie mikrofony. Innym źródłem tanich mikrofonów są chińskie portale aukcyjne. Tanie mikrofony są więc ogólnodostępne, a ich cena kusi. Jednak czy warto kupić tani mikrofon?
Wybierając tani mikrofon musisz być świadomy, że zwykle ma on niższą jakość dźwięku w porównaniu do droższych modeli. Może on zatem generować większą ilość szumów, być mniej czuły lub generować zniekształcenia. Oprócz tego może być wykonany ze słabej jakości materiałów i jednocześnie mało wytrzymały.
Tani mikrofon może jednak okazać się przydatny, jeśli zamierzasz używać go do prostych zadań, takich jak komunikacja podczas gier online, rozmowy przez czat głosowy lub rozmowy wideo. Jeśli jednak potrzebujesz mikrofonu do bardziej profesjonalnych zastosowań, takich jak nagrywanie muzyki, podcastów, streamowanie gier lub transmisje na żywo, to będziesz potrzebować lepszej jakości mikrofonu. Wtedy warto kupić mikrofon sprawdzonego producenta, na przykład Edifier, Elgato czy Trust.
Mikrofony do telefonu to zazwyczaj małe, poręczne i łatwe do przenoszenia modele. Można je schować do kieszeni lub niewielkiej torby, dzięki czemu użyjesz ich w podróży, podczas spotkań czy nagrywania w terenie.
Mikrofon zewnętrzny do telefonu zazwyczaj podłącza się do gniazda słuchawkowego minijack lub portu USB-C lub Lightning (w zależności od marki telefonu). Niekiedy mikrofon zewnętrzny wymaga zasilania z baterii lub akumulatora, a niekiedy pobiera energię z telefonu.
Przed zakupem mikrofonu do telefonu upewnij się, że jest on kompatybilny z modelem telefonu, którym się posługujesz. Niektóre mikrofony mogą wymagać specjalnego adaptera, jeśli Twój telefon nie ma odpowiedniego portu.
Najlepsze mikrofony znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera