Kto dzisiaj nie ma laptopa? Spotkasz je w praktycznie w każdej firmie i w biurze, w domach, w przychodniach, w szkołach, w punktach usługowych, komercyjnych, w jednostkach administracji publicznej, na uczelniach wyższych. Komputery i laptopy są po prostu integralną częścią technologicznej rzeczywistości. Laptopy dzielą się na te do użytku multimedialnego i domowego, do nauki zdalnej oraz na studia, dla graczy, dla profesjonalistów, a są także modele biznesowe.
Przeczytaj poradnik: Jaki laptop kupić? Jak wybrać? Na co zwracać uwagę?
Laptopy i Ultrabooki są nieodłącznym elementem wyposażenia przedsiębiorstw, narzędziem pracy freelancerów, urządzeniami dającymi rozrywkę z grami i produkcjami wideo. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie i co jeszcze liczy się, poza ceną oczywiście. W sklepie TechLord czeka bogaty wybór laptopów do wszelkich zastosowań.
Terminy notebook i laptop odnoszą się do tego samego urządzenia – do przenośnego sprzętu, dużo mniejszego od tradycyjnego, stacjonarnego komputera. Mogą mieć masywne obudowy (np. laptopy dla grafików oraz gamingowe), zależnie od mocy i wydajności, jaką otrzymały. Ultrabook charakteryzuje smukła i lekka obudowa, mogą się jednak pochwalić wysoką wydajnością, czego najlepszym dowodem są laptopy dla biznesu. One wszystkie otrzymały konstrukcje o wysokości kilku milimetrów w najwyższym miejscu. Cząstka Ultra ma podkreślać filigranowość.
Przede wszystkim dlatego, że jest sprzętem w pełni samowystarczalnym. Na dobrą sprawę nie wymaga dokupowania peryferiów ani akcesoriów, choć dla własnej wygody lepiej się w takie zaopatrzyć (w biurach obowiązkowo, bo od 17 maja 2024 obowiązują znowelizowane przepisy BHP określające ergonomiczne stanowisko pracy biurowej).
Każdy wie, że laptopy posiadają wbudowane akumulatory, co umożliwia pracę bez ładowarki, np. w podróży, kiedy siedzisz w pociągu i dopinasz szczegóły współpracy lub kiedy leżysz na kanapie i wybierasz nowy serial do obejrzenia z bogatej biblioteki jednego z serwisów VOD. Poza tym każdy laptop ma wyświetlacz, klawiaturę, panel dotykowy zastępujący mysz, głośniki, mikrofon oraz kamerę.
W odróżnieniu od stacjonarki, nie dokupujesz monitora, bo wbudowany ekran może mieć rozdzielczość nawet 4K, matrycę OLED, odświeżanie 240 Hz, niski czas reakcji i wiele innych udogodnień związanych z projekcją obrazu. Część z nich zapewnia ponadto obsługę dotykiem.
Wśród laptopów najlżejsze są ultrabooki, które wyróżniają się smukłymi, lekkimi obudowami. Konstruowane są głównie z myślą o biznesie, dlatego mają też gustowny i elegancki design. Ich wydajność pozwala wydajnie pracować z programami pakietu Microsoft 365. Nie mają kart graficznych, jedynie zintegrowane układy graficzne Intel UHD Graphics lub Intel Iris Xe albo AMD Radeon Graphics i AMD Radeon Vega.
Pozostałe laptopy i notebooki mają masywniejsze konstrukcje, szczególnie laptopy gamingowe i te dla profesjonalistów, czyli grafików, montażystów, projektantów, inżynierów. W nich goszczą procesory z najwyższej półki, a także najmocniejsze karty graficzne, nie tylko NVIDIA RTX oraz Radeon RX, ale też GPU NVIDIA Quadro i Radeon FirePro. Towarzyszy im również duża ilość pamięci operacyjnej RAM.
W laptopach projektowanych do pracy biurowej, domowej oraz podstawowych zadań multimedialnych montowane są przede wszystkim zintegrowane układy graficzne (stanowią one część procesora). W części modeli znajdziesz jednak średniopółkowe karty graficzne (dostatecznie wydajne, by pograć na ustawieniach niskich lub średnich albo całkiem płynnie w produkcje o niskich wymaganiach). Te modele mają zapewnić rozrywkę z serwisami VOD, streamującymi filmy i seriale, umożliwić zakupy online, obsługę bankowości elektronicznej oraz poczty e-mail.
Co ważne, laptop multimedialny nadaje się także do pracy i nauki zdalnej. Są to bardzo wszechstronne urządzenia, dostępne w rozsądnych cenach. By były satysfakcjonujące dla użytkownika, warto zwrócić uwagę na czas pracy na zasilaniu akumulatorowym, jasność matrycy (ona definiuje czytelność wyświetlanych treści w jasnym otoczeniu), jakość obrazu rejestrowanego przez kamerę, jak i jakość dźwięku (po stronie mikrofonu i głośników).
Przeczytaj nasze poradniki:
Koniecznie dowiedz się:
Zobacz: Laptopy ASUS | Laptopy Acer | Laptopy Apple | Laptopy Microsoft | Laptopy Dell | Laptopy HP | Laptopy Lenovo | Laptopy MSI | Laptopy Razer
Ponieważ każdemu zależy na wydajności i sprawności obsługi programów, kluczowy staje się procesor laptopa. Im więcej rdzeni ma procesor laptopa, tym lepiej, przy czym niezależnie od zastosowania polecamy notebooki z przynajmniej 4-rdzeniowym procesorem i 8 GB pamięci RAM. W laptopie warto mieć jednak więcej rdzeni, dlatego 6-rdzeniowa jednostka i 16 GB RAM będzie lepszym wyborem, z pewnością bardziej przyszłościowym, bo z jednej strony w notebooku będzie się pojawiać coraz więcej aplikacji, z drugiej same aplikacje mają coraz większy apetyt na zasoby.
Dedykowana karta graficzna przyda się wtedy, gdy chcesz grać w gry wideo albo korzystać z programów graficznych na poziomie co najmniej półprofesjonalnym. Rzecz jasna musisz się liczyć z tym, że w pewnym momencie konstrukcja laptopa urośnie i stanie się bardziej masywna. Teoretycznie istnieją smukłe notebooki z mocnymi kartami graficznymi, ale diabeł tkwi w szczegółach. Sama przynależność GPU do serii nie oznacza identycznej wydajności – liczy się TDP podawany w watach. Im wyższa moc, tym lepiej laptop poradzi sobie z czekającym go zadaniem (lepiej – szybciej, sprawniej, bez zawieszania systemu).
Koniecznie wybierz laptopa z dyskiem SSD, który bardzo szybko uruchamia system i najczęściej używane programy. Świetnie spisują się dyski SSD M.2 NVMe oraz PCIe. Laptop bez SSD nie przystaje do współczesnych standardów i będzie irytował. Jego pojemność zależy od tego, czym się zajmujesz – w domu i w małej firmie wystarczy 128 GB. Grafik, montażysta albo fotograf potrzebują znacznie więcej miejsca. Najczęściej to 1 TB będzie optymalnym wyborem.
Dysk twardy w laptopie też warto mieć, ale jako dodatkowy nośnik na dane, służący do przechowywania obszernych plików graficznych, wideo i jako biblioteka zdjęć. Jego wadą jest podatność na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym coraz smuklejsze obudowy wykluczają montaż HDD w części laptopów. Po prostu brakuje na nie miejsca.
W ultrabookach, z uwagi na ich smukłą konstrukcję, spotkasz najczęściej porty USB-C. One służą do ładowania baterii, przesyłania obrazu do monitorów oraz do podłączania akcesoriów. Rozwiązanie niezwykle wszechstronne, poniekąd kłopotliwe. Liczba pełnowymiarowych portów USB-A ogranicza się do jednego.
To z kolei wymagają sięgania po stacje dokujące. Natomiast w klasycznych laptopach znajdziesz pełnowymiarowe porty USB, do których podłączysz klawiatury, myszy, słuchawki, dyski zewnętrzne, pendrive’y i inne. Szczególnie bogate w nie są laptopy gamingowe, ponieważ ich twórcy biorą pod uwagę opcję podłączenia słuchawek 7.1, które wymagają właśnie USB-A.
Laptopy posiadają ponadto porty LAN, do tego porty wideo: HDMI i DisplayPort. Spotkasz także modele wyposażone w czytniki kart SD lub microSD oraz karty SIM z modemem 5G. Na bokach goszczą też porty audio combo minijack 3,5 mm do słuchawek i mikrofonów.
Do interfejsów bezprzewodowych zaliczają się Wi-Fi (kategorię odczytasz w specyfikacji każdego modelu) i Bluetooh. Czy zawsze warto wybierać laptop o najszybszym Wi-Fi? To zależy od kilku czynników: czy Twój operator w ogóle dostarcza tak wysokie transfery danych, czy masz w domu router zdolny obsłużyć najszybszy internet, i wreszcie czy potrzebujesz takich osiągów. Streamowanie filmów zadowoli się prędkością 150 Mb/s. Powyżej 500 Mb/s powinni rozważyć ludzie wysyłający duże i ciężkie paczki danych graficznych i/lub wideo,
Ponadto w niektórych laptopach montowane są moduły NFC do bezprzewodowego przesyłania danych wprost ze smartfona. Jest to bardzo wygodna forma transferowania danych, ponieważ nie wymaga kabli.
Dla niektórych jednym z podstawowych kryteriów podziału laptopów jest przekątna ekranu. Ten parametr definiuje też często przeznaczenie notebooka, ponieważ laptopy 13 cali i laptopy 14 cali należą do najmniejszych, zatem najbardziej mobilnych, czyli najlepiej dopasowanych do pracy w podróży i w biznesie. Na minus należy zaliczyć cenę. Laptopy o małej przekątnej zawsze są droższe.
Laptopy 15-calowe oraz laptopy 16-calowe są z kolei konstrukcjami multimedialnymi, służącymi rozrywce, nauce zdalnej, pracy biurowej. Przy okazji są jednymi z najczęściej wybieranych, a to ze względu na ich uniwersalizm i spore matryce. Użytkownicy cenią je także za przystępne ceny.
Największe laptopy, modele 17-calowe laptopy oraz 18-calowe laptopy są z kolei modelami dla graczy i dla grafików oraz montażystów. Duże wyświetlacze zapewniają przestrzeń roboczą do pracy z interfejsami graficznymi, dają też większą widoczność pola walki.
Wybierając laptopa, zwróć uwagę na obsługiwane technologie obrazu. W pracy biurowej liczy się filtr światła niebieskiego, który nie ma racji bytu w pracy z obrazem, bo przekłamuje kolory. Laptop multimedialny i domowy oferuje odświeżanie obrazu 60 Hz. Więcej nie potrzebujesz do pisania maili, uzupełniania arkuszy Excel, tworzenia prezentacji, oglądania filmów. Za to gracze potrzebują wysokiego odświeżania – dlatego powstały laptopy z odświeżaniem 120 Hz, laptopy z odświeżaniem 144 Hz, laptopy z odświeżaniem 165 Hz i laptopy z odświeżaniem 240 Hz.
Koniecznie sprawdź: Laptopy z odświeżaniem 120 Hz | Laptopy z odświeżaniem 144 Hz | Laptopy z odświeżaniem 165 Hz | Laptopy z odświeżaniem 240 Hz | Laptopy z odświeżaniem 300 Hz | Laptopy z odświeżaniem 360 Hz
Mając jedno, stałe stanowisko do pracy, do nauki albo do gamingu, możesz spokojnie kupić komputer stacjonarny. Pamiętaj jednak, że sama skrzynka nie wystarczy. Potrzebujesz jeszcze monitora, klawiatury, myszy, głośników albo słuchawek. Nie masz też kamery. Tymczasem laptop ma to wszystko w standardzie i jest gotowy do pracy od razu po wyjęciu z pudełka. Niestety ma ograniczone możliwości rozbudowy. W laptopie wymienisz w zasadzie tylko dysk i pamięć RAM, czasami baterię. Obudowa desktopa pozwala wymienić wszystko, zwiększając wydajność komputera.
Laptopa położysz na kolanach, przeglądając ofertę sklepów, zabierzesz go ze sobą na wakacje, zabezpieczając się na wypadek braku pogody, będziesz pracować w innym pokoju albo w pójdziesz z nim na spotkanie do kawiarni. Laptop oferuje niezastąpioną mobilność.
Laptopy dla grafika | Laptopy dla programisty | Laptopy dla dzieci | Laptopy dla architekta | Laptopy dla seniora | Laptopy dla fotografa | Laptopy dla biznesu | Laptopy dla automatyka | Laptopy do projektowania graficznego | Laptopy dla montażystów | Laptopy dla nauczycieli | Laptopy biurowe | Laptopy bez systemu operacyjnego
Najlepsze laptopy i ultrabooki znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera