Laptop to przenośne urządzenie, dużo mniejsze od tradycyjnego, stacjonarnego komputera. Jest też w pełni samowystarczalny: posiada wbudowany akumulator, który umożliwia pracę bez ładowarki, np. w podróży lub po prostu na kanapie. Ma wyświetlacz, klawiaturę, panel dotykowy zastępujący mysz, głośniki, mikrofon oraz kamerę.
Wśród laptopów najlżejsze są ultrabooki, które wyróżniają się smukłymi, lekkimi obudowami. Konstruowane są głównie z myślą o biznesie, dlatego mają też gustowny i elegancki design. Ich wydajność pozwala wydajnie pracować z programami pakietu Microsoft 365. Nie mają kart graficznych, jedynie zintegrowane układy graficzne Intel UHD Graphics lub Intel Iris Xe albo AMD Radeon Graphics i AMD Radeon Vega.
Pozostałe laptopy i notebooki mają masywniejsze konstrukcje, szczególnie laptopy gamingowe i te dla profesjonalistów, czyli grafików, montażystów, projektantów, inżynierów. W nich goszczą procesory z najwyższej półki, a także najmocniejsze karty graficzne, nie tylko NVIDIA RTX oraz Radeon RX, ale też GPU NVIDIA Quadro i Radeon FirePro. Towarzyszy im również duża ilość pamięci operacyjnej RAM.
W laptopach (notebookach) multimedialnych znajdziesz zarówno średniopółkowe karty graficzne (dostatecznie wydajne, żeby w coś pograć), jak i układy zintegrowane z procesorami. Te modele mają zapewnić rozrywkę z serwisami VOD, streamującymi filmy i seriale, umożliwić zakupy online, obsługę bankowości elektronicznej oraz poczty e-mail. Laptop multimedialny nadaje się także do pracy i nauki zdalnej. Są to bardzo wszechstronne urządzenia, dostępne w rozsądnych cenach.
Przeczytaj poradniki:
Laptopy ASUS | Laptopy Acer | Laptopy Apple | Laptopy Dell | Laptopy HP | Laptopy Lenovo | Laptopy MSI | Laptopy Razer
Kluczowy jest procesor, będący sercem laptopa. To on definiuje wydajność oraz szybkość obsługi procesów. Im więcej rdzeni ma procesor laptopa, tym lepiej, przy czym niezależnie od zastosowania polecamy notebooki z przynajmniej 4-rdzeniowym procesorem i 8 GB pamięci RAM. Dedykowana karta graficzna przyda się wtedy, gdy chcesz grać w gry wideo albo korzystać z programów graficznych na poziomie co najmniej półprofesjonalnym. Koniecznie wybierz laptopa z dyskiem SSD, który bardzo szybko uruchamia system i najczęściej używane programy. Świetnie spisują się dyski SSD M.2 NVMe oraz PCIe. Dysk twardy też warto mieć, ale jako dodatkowy nośnik na dane, służący do przechowywania obszernych plików graficznych, wideo i jako biblioteka zdjęć.
W ultrabookach, z uwagi na ich smukłą konstrukcję, spotkasz najczęściej porty USB-C. One służą do ładowania baterii, przesyłania obrazu do monitorów oraz do podłączania akcesoriów. Wymagają jednak sięgania po stacje dokujące. Natomiast w klasycznych laptopach znajdziesz pełnowymiarowe porty USB, do których podłączysz klawiatury, myszy, słuchawki, dyski zewnętrzne, pendrive’y i inne.
Laptopy posiadają ponadto porty LAN, jak również porty wideo: HDMI i DisplayPort. Spotkasz także modele wyposażone w czytniki kart SD lub microSD oraz karty SIM z modemem LTE. Na bokach goszczą też porty audio minijack 3,5 mm do słuchawek i mikrofonów.
Do interfejsów bezprzewodowych zaliczają się Wi-Fi (kategorię odczytasz w specyfikacji każdego modelu) i Bluetooh. W niektórych laptopach montowane są moduły NFC do bezprzewodowego przesyłania danych wprost ze smartfona.
Podstawowym kryterium podziału laptopów jest przekątna ekranu. Ten parametr definiuje też często przeznaczenie notebooka, ponieważ laptopy 13 cali i laptopy 14 cali należą do najmniejszych, zatem najbardziej mobilnych, czyli najlepiej dopasowanych do pracy w podróży i w biznesie.
Laptopy 15-calowe oraz laptopy 16-calowe są z kolei konstrukcjami multimedialnymi, służącymi rozrywce, nauce zdalnej, pracy biurowej. Te największe, 17-calowe laptopy, są z kolei modelami dla graczy i dla grafików, montażystów. Duże wyświetlacze zapewniają przestrzeń roboczą do pracy z interfejsami graficznymi, dają też większą widoczność pola walki. Wybierając laptopa, zwróć uwagę na obsługiwane technologie obrazu. Szczególnie ważne są te chroniące wzrok, przed ekranami spędzamy przecież mnóstwo czasu.
Mając jedno, stałe stanowisko do pracy, do nauki albo do gamingu, możesz spokojnie kupić komputer stacjonarny. Pamiętaj jednak, że sama skrzynka nie wystarczy. Potrzebujesz jeszcze monitora, klawiatury, myszy, głośników albo słuchawek. Nie masz też kamery. Tymczasem laptop ma to wszystko w standardzie i jest gotowy do pracy od razu po wyjęciu z pudełka. Niestety ma ograniczone możliwości rozbudowy. W laptopie wymienisz w zasadzie tylko dysk i pamięć RAM, czasami baterię. Obudowa desktopa pozwala wymienić wszystko, zwiększając wydajność komputera.
Laptopa położysz na kolanach, przeglądając ofertę sklepów, zabierzesz go ze sobą na wakacje, zabezpieczając się na wypadek braku pogody, będziesz pracować w innym pokoju albo w pójdziesz z nim na spotkanie do kawiarni. Laptop oferuje niezastąpioną mobilność.
Laptopy dla grafika | Laptopy dla programisty | Laptopy dla dzieci | Laptopy dla architekta | Laptopy dla seniora | Laptopy dla fotografa | Laptopy dla biznesu | Laptopy dla automatyka | Laptopy do projektowania graficznego | Laptopy dla montażystów | Laptopy dla nauczycieli | Laptopy biurowe
Najlepsze laptopy i ultrabooki znajdziesz w sklepie TechLord