Szukasz narzędzia, które pozwoli Ci tworzyć grafiki do publikacji internetowych, wizualizacje, banery oraz projekty do druku? Dobrze trafiłeś, bo tu znajdziesz laptopy dla grafika. Najlepsze laptopy dla grafika. Mamy bogatą ofertę modeli dopasowanych do różnych prac graficznych – od prostych kreacji na Facebook, Instagram, YouTube lub do wpisów blogowych, przez wielowarstwowe grafiki rastrowe, aż po key visuale.
Przeczytaj nasze poradniki:
Laptopy dla grafika różnią się wydajnością. Ta z kolei wynika z konfiguracji, na którą składają się cztery kluczowe komponenty:
Użyte podzespoły przekładają się na komfort i płynność pracy z aplikacjami graficznymi. Im mocniejsze, tym sprawniej laptop radzi sobie z obsługą procesów graficznych. Jednocześnie niezbędne obliczenia zachodzą szybciej, co skraca czas pracy z projektami – szczególnie przy renderowaniu, procesie mającym spory apetyt na zasoby. Im szybciej poradzisz sobie z jednym zadaniem, tym więcej zrealizujesz ich w ciągu dnia, a zatem zarobisz więcej pieniędzy.
Z pewnością laptop graficzny musi posiadać przynajmniej procesor z rodziny Intel Core i5 | AMD Ryzen 5. Notebook z tą jednostką pozwoli pracować z prostymi projektami. Lecz jeśli wymagasz czegoś mocniejszego, od razu kup laptop graficzny z procesorem Intel Core i7 | AMD Ryzen 7. Co więcej, Intel Core i9 | AMD Ryzen 9 też będzie dobrym wyborem, szczególnie przy animacjach.
Jeśli nie wiesz, ile rdzeni powinien mieć taki procesor, informujemy, że przynajmniej 4. Co więcej, celuj w jak najnowszą generację CPU ze względu na wsparcie (aktualizacje i kompatybilność z innymi komponentami), jak również na oferowaną wydajność. Gdy procesor ma więcej rdzeni, tym lepiej dla Ciebie. Same rdzenie powinny z kolei mieć wysokie taktowanie i sporo pamięci cache. Odblokowany procesor nie jest jednak koniecznością.
Bardzo wielu grafików ceni sobie również laptopy Apple MacBook z procesorami Apple M1 | M2. Są droższe od laptopów z Windowsem, lecz działają za własnym, bardzo stabilnym środowisku.
Gdy mowa o karcie graficznej, powinien to być przedstawiciel rodziny NVIDIA RTX 3000 lub 4000. Starsze generacje z każdym rokiem zostają coraz bardziej w tyle, a przecież laptop dla grafika jest Twoim narzędziem pracy, prawda? Zwracaj uwagę nie tylko na ilość pamięci VRAM, lecz przede wszystkim na moc GPU. Teoretycznie ten sam model karty graficznej, np. RTX 3060, może mieć w różnych laptopach różną moc (W). Ten drobiazg wiele zmienia.
Gdy mowa o pamięci RAM, wybieraj modele posiadające przynajmniej 16 GB DDR4 lub DDR5. Tyle wynosi minimum, bo aplikacje obsługujące grafikę potrzebują wirtualnej pamięci, by dokonywać obliczeń. Sprawdź zatem, czy upatrzony laptop dla grafika umożliwia ingerencję w pamięć RAM – czy możesz ją rozbudować za jakiś czas.
Równie ważny jest dysk SSD. Raczej zrezygnuj z modeli posiadających nośnik SATA na rzecz tych nowocześniejszych – tych zawierających te oznaczenia: M.2, NVMe, PCIe. Najlepiej, by laptopy dla grafika miały pojemność 500 GB i więcej, bo w ten sposób dysk nie zaskoczy Cię prędko komunikatem – kończy się wolne miejsce. W dodatku wolna przestrzeń na dysku flash może być wykorzystywana przez aplikacje graficzne jako substytut pamięci RAM (gdyby zabrakło jej do obliczeń).
I tak jak w przypadku pamięci RAM, dowiedz się, czy możesz w przyszłości wymienić dysk na model o większej pojemności. W ten sposób możesz sporo oszczędzić, na przykład kupując niższy konfig w promocji, by potem zwiększyć i rozbudować jego potencjał.
Na tym jednak nie koniec. W pracy z grafiką istotny jest przecież obraz, konkretnie jego rozdzielczość oraz stopień nasycenia kolorów. W ogromnej większości przypadków w zupełności wystarcza podziałka Full HD lub 1440p. Prawda jest taka, że do wygodnej pracy z rozdzielczością 4K przydałby się jednak większy wyświetlacz, niż ekran laptopa. Ważna jest za to matryca, konkretnie jej typ. W pracy z grafiką najlepiej sprawdzają się matryce IPS, OLED oraz AMOLED.
Koniecznie sprawdź również: Laptopy z odświeżaniem 120 Hz | Laptopy z odświeżaniem 144 Hz | Laptopy z odświeżaniem 165 Hz | Laptopy z odświeżaniem 240 Hz | Laptopy z odświeżaniem 300 Hz | Laptopy z odświeżaniem 360 Hz
W dodatku wymagaj, by laptop dla grafika oferował przynajmniej 100% palety sRGB. Do bardziej zaawansowanych projektów potrzebny już będą ARGB lub DCI-P3, ale na początku sRGB w zupełności Ci wystarczy. Wierne odwzorowanie kolorów to również pochodna podświetlenia matrycy. Naprawdę żywe i intensywne barwy uzyskasz przy podświetleniu 400 nitów i więcej. Dopiero wtedy są one soczyste i nie ulegają przekłamaniu, gdy w miejscu pracy zmieniają się warunki oświetleniowe.
Ważnym, choć drobnym elementem laptopa dla grafika jest Thunderbolt. Ten interfejs, współpracujący z portami USB-C, pozwala przesyłać dane z bardzo wysoką prędkością. Ma to szczególne znaczenie podczas zgrywania plików i projektów na nośniki zewnętrzne. Bez niego transfer zajmowałby znacznie więcej czasu.
Zobacz: Laptopy ASUS | Laptopy Acer | Laptopy Apple | Laptopy Microsoft | Laptopy Dell | Laptopy HP | Laptopy Lenovo | Laptopy MSI | Laptopy Razer
Zobacz wszystkie laptopy / notebooki / ultrabooki w sklepie TechLord
Gdy stawiasz pierwsze kroki w środowisku grafiki komputerowej, nie potrzebujesz high-endowego laptopa do grafiki. Postaw na optymalną konfigurację, czyli taką, która pozwoli sprawnie pracować, a także rozwijać się z coraz to bardziej wymagającymi programami oraz skomplikowanymi zadaniami.
Na początek dobrym wyborem będzie notebook z Intel Core i5 | AMD Ryzen 5, 16 GB RAM, SSD 500 GB i kartą graficzną NVIDIA RTX 2000 | Radeon RX 5000. Nie wydasz fortuny, przy okazji otrzymasz solidne narzędzie do pracy. Z czasem, gdy zarobisz więcej i nauczysz się nowych rzeczy, wymienisz go na coś mocniejszego.
Poza tym postaw na model mający matrycę IPS o jasności 400 lub 500 nitów. Rzecz jasna nie może w nim zabraknąć pokrycia 100% sRGB. Czego jeszcze możesz wymagać od laptopa dla początkującego grafika komputerowego? Design ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie. Możesz mieć nawet coś z kategorii notebooki / laptopy dla graczy. Może i nie są najpiękniejsze, a ich obudowy powstają z tworzywa, lecz robią, co do nich należy. I robią to dobrze.
Skoro projekty są wymagające, to i maszyna, która będzie je z Tobą tworzyć, musi być równie zaawansowana. W efekcie laptop dla wymagającego grafika powinien posiadać przynajmniej Intel Core i7 | AMD Ryzen 7 lub Intel Core i9 | AMD Ryzen 9 bądź Apple M1 | M2.
Wymienionym jednostkom musi towarzyszyć taka ilość pamięci RAM, która wystarczy z nawiązką. Celuj więc w przynajmniej 32 GB, jeśli nie od razu w 64 GB. Ten duet powinna uzupełniać karta graficzna również z wysokiej półki, czyli NVIDIA RTX 3070 i wyższa | RTX 4070 i wyższa | Radeon RX 6700 i wyższa. W obliczu powyższych nie będzie przesadą posiadanie nośnika SSD NVMe 1 TB.
Rzecz jasna przy tak wysokich parametrach, a także przy założeniu, że laptop dla grafika będzie często solidnie obciążony, system chłodzenia musi zapewniać odpowiednio wysoką wydajność – czytaj – musi mieć osobne chłodzenie dla CPU i dla GPU, a przy okazji mieć rozbudowane radiatory.
Grafik, który często spotyka się z klientami może, właściwie powinien, zadbać o prezencję sprzętu. To urządzenie jest Twoim narzędziem pracy, ale i wizytówką marki osobistej. Wizualni pełni taką samą funkcję jak zegarek na nadgarstku, uprasowana koszula, czy marynarka.
Klienci mający wydać grube pieniądze zwracają uwagę na takie detale – wówczas dobrze jest mieć jeden z laptopów Apple. Te są wartością samą w sobie. Lecz jeśli wolisz sprzęt z Windowsem, rozważ smukłe laptopy ASUS. Wśród nich jest wiele modeli zachwycających gracją. Podobne konstrukcje dostarczają laptopy Dell oraz laptopy MSI.
Bezsprzecznie najlepiej prezentuje się laptopy dla grafika w obudowach z aluminium lub stopów aluminium. One odznaczają się także lepszą transmisją ciepła generowanego przez obciążone podzespoły.
Natomiast praca na stałe z domu, bez spotkań i bez konieczności przekonywania klientów do siebie, sprawia, że laptop może mieć obudowę z tworzywa. Ważne, by jednocześnie posiadał dostatecznie duże otwory wentylacyjne do zasysania chłodnego powietrza oraz wyrzucania tego dogrzanego.
Oczywiście, że tak – laptop do gier jest dobrym laptopem dla grafika. Szczególnie w początkach kariery, gdy trudno o duże fundusze na sprzęt z wyższej półki. Ten o stonowanym designie, pozbawiony podświetlenia RGB, wolne od kontrastowych, agresywnych elementów. Kluczowa jest wydajność, a laptop gamingowy taką zapewnia.
Laptopy dla programisty | Laptopy dla dzieci | Laptopy dla architekta | Laptopy dla seniora | Laptopy dla fotografa | Laptopy dla biznesu | Laptopy dla automatyka | Laptopy do projektowania graficznego | Laptopy dla montażystów | Laptopy dla nauczycieli | Laptopy biurowe | Laptopy bez systemu operacyjnego
Najlepsze laptopy dla grafika znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera