Czujesz, że laptop jest gorący? Wentylatory wyją jak potępieńcy, a sprzęt wyłącza się niespodziewanie? Sprawdź zatem, co robić, gdy laptop przegrzewa się, a także jak skutecznie go schłodzić.
Spis treści:
Dlaczego laptop się grzeje? Jakie są tego powody?
Prawdę mówiąc, każdy laptop się grzeje, co jest zjawiskiem najzupełniej normalnym. Wydzielane ciepło pochodzi z podzespołów obciążonych aktualnie wykonywanymi zadaniami, to z kolei wynika z praw fizyki.
Część pobieranej energii elektrycznej zmienia się w ciepło, a ono musi zostać wydalone poza obudowę laptopa przez system chłodzenia. W przeciwnym razie temperatura przekracza bezpieczny poziom i zaczynają się problemy.
Zacznijmy jednak od określenia, czy aby na pewno laptop się przegrzewa.
Przeczytaj poradniki: Jaki laptop kupić? Jak wybrać? Na co zwracać uwagę?
Jakie są objawy przegrzanego laptopa?
Jak w takim razie rozpoznać, czy urządzenie emituje normalne ciepło związane z pracą, czy jednak doszło już do przegrzania i trzeba schłodzić laptopa? Oto najczęstsze objawy przegrzania:
- laptop pracuje widocznie i odczuwalnie wolniej
- obudowa nagrzana jest bardziej niż zwykle, właściwie parzy
- wentylator ciągle wiruje na maksymalnych obrotach
- wentylator jest bardzo głośny, głośniejszy niż zwykle
- system zawiesza się i potrzebuje kilku sekund do wykonania polecenia
- animacje w grach ulegają spowolnieniu
- laptop wyłącza się samoczynnie i niespodziewanie
- program do analizy temperatur pokazuje ponad 90°C
Gdy pojawia się jeden lub kilka powyższych objawów, w dodatku występują cyklicznie, istnieją duże szanse (graniczące właściwie z pewnością), że dochodzi do zatrzymania ciepła w obudowie laptopa. Tylko jak mogło do tego dojść? Skąd to zjawisko się wzięło? Jakie mogą być jego przyczyny? Czas to dokładnie przeanalizować.
Przeczytaj przy okazji poradnik: Co to jest thermal throttling? Jak zapobiegać i jak rozwiązywać?
Jak poprawić chłodzenie laptopa? Oto 6 sposobów
Pasta termoprzewodząca wymaga wymiany
Właściciele desktopów wiedzą, że poprawne chłodzenie komputera wymaga okresowej wymiany pasty termoprzewodzącej na nową. Przepracowana nie spełnia już swej funkcji, nie transferuje należycie ciepła. Nie sprawdza się zatem i trzeba ją zastąpić nową. To tak, jak z olejem silnikowym w samochodzie.
Dla posiadaczy laptopów nie jest to już tak oczywiste. Mało kto pamięta o wymianie pasty, traktując notebook jak sprzęt bezobsługowy, do którego nie zagląda się i nie interesuje tym, co ma on w środku. Prawdę mówiąc, nie masz zbyt wielu okazji, by zajrzeć do wnętrza, bo modyfikacja komponentów jest bardzo ograniczona. Wymieniasz właściwie tylko RAM i dysk SSD (o ile nie zostały wlutowane).
Na szczęście wymiana pasty termoprzewodzącej w laptopie nie jest czymś bardzo skomplikowanym. Potrzebne są narzędzia: przede wszystkim śrubokręty i szpatułka do podważenia pokrywy serwisowej. Potem postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.
Jak wymienić pastę termoprzewodzącą w laptopie?
- Wyłącz laptop i odłącz go od zasilania.
- Odkręć wszystkie śruby pokrywy serwisowej.
- Przeprowadź demontaż układu chłodzenia w laptopie.
- Nasącz wacik lub patyczek higieniczny preparatem IPA.
- Dokładnie usuń starą pastę termoprzewodzącą z CPU i GPU.
- Nałóż nową pastę termoprzewodzącą (ziarenko grochu lub mały X).
- Złóż układ chłodzenia i zamknij pokrywę serwisową.
Zobacz pasty termoprzewodzące w sklepie TechLord
Zatkane otwory wentylacyjne
Kolejnym powód prowadzący do wzrostu temperatury laptopa to zatkane otwory wentylacyjne. Prowadzi do tego najczęściej nadmiat kurzu, którego nikt nie ściera, resztki jedzenia (okruszki z chipsów i wafelków), jak również częste układanie laptopa na kocu (drobinki materiału mogą zostać wciągnięte).
Otwory wentylacyjne w laptopie dzielimy na 2 typy:
- Otwory wlotowe – ulokowane od dołu laptopa, zasysają chłodniejsze powietrze do systemu chłodzenia.
- Otwory wylotowe – umieszczane po bokach i/lub między ekranem a stacją roboczą, wyrzucają nagrzane powietrze na zewnątrz.
Wymienione luki mają różną wielkość i kształt. Pod spodem najczęściej spotkasz podłużne kreski, czasami okrągłe otworki. Na bokach znajdują się głównie te prostokątne i kwadratowe, za którymi widać srebrzyste żebra aluminiowych radiatorów, ale wszystkie składają się na system chłodzenia laptopa. Jakie by jednak nie były, mogą się zapchać kłaczkami kurzu i resztkami jedzenia.
Ponieważ otwory wentylacyjne są wąskie i drobne, nawet niewielka niedrożność obniża migrację ciepła. Temperatura lubi wtedy rosnąć. Czasem wystarczy zajrzeć do środka, by spostrzec zbite cząstki koloru szarego gęsto oblepiające kratki wentylacyjne. Nie ma wyjścia, trzeba je wyczyścić. A jak się do tego zabrać?
Jak wyczyścić otwory wentylacyjne w laptopie?
- Wyłącz laptop i odłącz go od zasilania.
- Odkręć śruby pokrywy serwisowej.
- Przedmuchaj otwory wentylacyjne sprężonym powietrzem lub obmieć je pędzelkiem.
- Przedmuchaj żebra radiatora sprężonym powietrzem.
- Jeśli trzeba, użyj pęsety, by wyciągnąć zbity kurz spomiędzy żeber radiatora.
- Jeśli to konieczne, omieć otwory wylotowe pędzelkiem.
- Załóż pokrywę serwisową i przykręć wszystkie śrubki.
Zakurzone wentylatory
Wentylatory znajdują się na pierwszym froncie chłodzenia, więc jako pierwsze ulegają zakurzeniu. Są narażone na oblepienie zasysanym kurzem, do czego zresztą dochodzi. Tylko czy jest to zjawisko groźne? Czy trzeba się tym przejmować?
No jasne, że trzeba. Wir chłodnego powietrza przechodzi nie inaczej, niż przez łopatki wentylatora. Gdy przestrzeń między nimi jest niedrożna, spada skuteczność chłodzenia. Wentylator musi to zatem jakoś nadrobić, a nie ma innego wyjścia, jak tylko zwiększyć prędkość wirowania (co wnet wyłapujesz uchem).
Tego nie wolno bagatelizować, bo jeśli wentylator ciągle wiruje z maksymalną mocą, łożysko, na którym jest osadzony, stopniowo się wyrabia. Najpierw pojawia się piszczenie cewek, potem buczenie, a w konsekwencji trwałe uszkodzenie. Laptop musi wtedy trafić do serwisu (ewentualnie zmieniasz chłodzenie sam, jeśli się na tym znasz).
Dużo taniej i łatwiej wyczyścić co jakiś czas wentylator, prawda? A wystarczy, że zrobisz to:
Jak wyczyścić zakurzone wentylatory laptopa?
- Wyłącz laptop i odłącz go od zasilania.
- Odkręć śruby pokrywy serwisowej.
- Przytrzymaj delikatnie palcem wentylator i przedmuchaj łopatki sprężonym powietrzem.
- Jeśli trzeba, omieć łopatki pędzelkiem, by wymieść większe paprochy.
- Załóż pokrywę serwisową i przykręć wszystkie śrubki.
Zobacz sprężone powietrze w sklepie TechLord
Laptop zainfekowany złośliwym oprogramowaniem
To akurat może się zdarzyć każdemu, wystarczy chwila nieuwagi. W dobie phishingu i notorycznego podrabiania stron internetowych naprawdę nietrudno kliknąć to, czego klikać się nie powinno.
Złośliwe oprogramowanie ma to do siebie, że nie jest dyskretne. Buszuje bezczelnie wśród klastrów pamięci, a to przejawia się w niespodziewanym, niecodziennym oraz przesadnym obciążeniu CPU. Laptop jest bardzo ciepły, choć zwykle nie robił się taki przy surfowaniu w sieci. Wentylator wiruje szumnie, a wcześniej tego nie robił.
Jeśli wykluczysz ponad wszelką wątpliwość zabrudzone chłodzenie, może się okazać, że masz zainfekowany system. Przeprowadź wtedy dogłębne skanowanie programem antywirusowym. W najgorszym razie czeka Cię format systemu.
Zbędne programy i aplikacje działające w tle
Ta wersja zdarzeń jest zdecydowanie bardziej optymistyczna. Nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla danych, poczty oraz pieniędzy, a jedynie z sytuacją uprzykrzającą codzienność.
Wielu z nas ma jednak tendencję do pobierania programów tak na wszelki wypadek, bo może kiedyś się one przydadzą. Bywa, że producent instaluje dodatki w postaci aplikacji do przesyłania danych i innych udogodnień, które uruchamiają się wraz ze systemem.
Jedna akcja w tle nie robi specjalnej różnicy, ale gdy jest ich więcej, CPU musi się nimi zająć, przydzielając im wątki na rdzeniach. Te wątki, zamiast przeznaczyć swoje działanie na potrzeby Twej pracy, muszą zajmować się tym, co niczemu ani nikomu nie służy.
Jak wyłączyć zbędne programy i aplikacje w laptopie?
- Naciśnij kombinację Alt+Ctrl+Delete.
- Kliknij Menedżer zadań.
- Przejrzyj listę Aplikacje i wyłącz te, których nie używasz.
- Przejdź do listy Procesy w tle (jeśli się na tym znasz) i wyłącz zbędne procesy.
Uszkodzone wentylatory w laptopie
Jednym z najczarniejszych scenariuszy są uszkodzone wentylatory w laptopie. Jak poznać, że z wentylatorem laptopa jest coś nie tak? Już nie szumi, lecz wyje i piszczy. Jego wirowaniu towarzyszy buczenie, rzężenie, charkot i pół tuzina innych nieartykułowanych dźwięków przywodzących na myśl startującą maszynę. Ty też masz wtedy wrażenie, że laptop za chwilę odfrunie, choć wcześniej mu się to nie zdarzało.
Co w takim razie się stało? Najpewniej doszło do uszkodzenia łożyska, na którym osadzony jest wentylator. W nim samym właściwie nie ma się co popsuć, bo detal ten jest monolitem. Natomiast łożysko jest dość skomplikowanym tworem, który może ulec uszkodzeniu w wyniku zabrudzeń lub przeforsowania ciągłym wirowaniem.
Czy da się dokupić układ chłodzenia do laptopa? W większości przypadków tak, lecz musisz wiedzieć, jak wymienić je samodzielnie (potrzebne Ci będą narzędzia oraz pasta termoprzewodząca). Ewentualnie oddaj laptop do serwisu, gdzie ktoś zrobi to za Ciebie (za opłatą rzecz jasna).
Im starszy laptop, tym tańsze są części zamienne. Niemniej ich dostępność może być ograniczona. Wtedy trzeba uciekać się do używanych elementów.
Przeczytaj nasze poradniki:
- Jaki laptop na studia? Kupujemy najlepszy notebook dla studenta
- Jaki laptop do nauki? Wybieramy notebook do szkoły
- Tani laptop do internetu. Który model kupić?
- Jaki laptop dla seniora? Który notebook dla osoby starszej będzie najlepszy?
- Jaki laptop do domu? Który najlepszy do użytku domowego?
- Pierwszy laptop dla dziecka. Jaki powinien być? Który model wybrać?
- Jaki laptop biurowy? Dowiedz się, jak wybrać najlepszy
- Mały laptop. Jaki wybrać? Który mobilny laptop będzie najlepszy?
- Laptop dla grafika. Jak wybrać? Który najlepszy do grafiki komputerowej?
- Jaki laptop dotykowy? Jak wybrać? Ile kosztuje? Które modele najlepsze?
- Jaki laptop do gier? Który laptop dla gracza najlepszy?
- Jaki laptop do projektowania gier?
Jak sprawdzić temperaturę procesora w laptopie?
Jedną z kluczowych oznak przegrzanego laptopa jest zbyt wysoka temperatura procesora. Tylko co znaczy zwrot: zbyt wysoka temperatura procesora? Kiedy jest za wysoka? Jak można to zmierzyć? Teraz się tego dowiesz.
Jakie programy do mierzenia temperatury CPU w laptopie?
Programów służących monitorowaniu temperatur procesora w laptopie jest sporo. My polecamy 5 darmowych aplikacji:
- HWMonitor
- GPU-Z
- HWiNFO
- Core Temp
- Speccy
Poza tym możesz skorzystać z aplikacji producentów laptopów. MSI ma na przykład swój Afterburner, w którym odczytasz bieżące dane z obciążonego CPU.
Jak jeszcze zmierzyć temperaturę procesora w notebooku?
Polecamy poniższe sposoby mierzenia temperatury CPU w laptopie:
- BIOS – podczas uruchamiania systemu naciskaj klawisze: F1, F2, F10 albo Del (to zależy od modelu) i poszukaj CPU – temperature lub PC Health;
- domowy termometr bezdotykowy – najlepiej z funkcją mierzenia temperatury przedmiotów;
- kamera termowizyjna – profesjonalna lub taka, jaką mają niektóre smartfony pancerne.
Jak szybko schłodzić laptopa? Co trzeba zrobić?
Zanim doradzimy, co zrobić, by schłodzić laptopa, napiszemy czego z pewnością nie należy robić. A nie należy narażać urządzenia na nagłą zmianę temperatury. Wystawienie za okno w mroźny dzień lub skierowanie na niego strumienia zimnego podmuchu wprost z klimatyzacji może okazać się fatalne w skutkach.
Skokową zmianę warunków odczują podzespoły, jak i wszystkie metalowe elementy laptopa. Efektów nie sposób przewidzieć, tak samo, jak kosztów ewentualnych napraw. Przegrzanego silnika nie polewa się przecież wodą, prawda? Otwiera się za to maskę i pozwala mu się samorzutnie oddać ciepło do otoczenia.
Użyj podstawki chłodzącej
Metoda sprawdzona i bardzo skuteczna. Z kilku powodów. Podstawka ma pewną wysokość, więc stale utrzymuje laptopa ponad blatem biurka. Jaka tu jest zaleta?
- Wentylatory faktycznie zasysają chłodne powietrze, a nie to już częściowo zagrzane temperaturą migrującą na zewnątrz przez obudowę.
- Kurz i inne drobinki nie są zasysane z blatu do środka.
- Podstawka ma często wentylator, który podnosi skuteczność chłodzenia – sterowanie obrotami jest na plus.
- Regulacja kąta nachylenia podstawki pozwala umieścić ekran wyżej, w pozycji bardziej ergonomicznej.
Zobacz podstawki chłodzące w sklepie TechLord
Podłóż coś pod laptopa, by znalazł się wyżej
Nie masz podstawki chłodzącej? Użyj wyobraźni i weź to, co masz pod ręką. Ważna jest stabilność – skorzystaj z czegoś, co ustawi laptopa wyżej i nie grozi upadkiem sprzętu. Mogą to być 2 niewielkie pudełka. Chodzi o to, by konstrukcja mogła „ochłonąć”, ostudzić się i wydalić ciepło.
Zwróć przy tym uwagę, by nie zasłonić ani nie zatkać otworów zasysających powietrze do wnętrza. Umieść też laptop z dala od słońca, kaloryferów i innych źródeł ciepła.
Przeczytaj również poradnik: Jaka podstawka chłodząca do laptopa? Jak wybrać tę najskuteczniejszą?
Obniż wydajność laptopa
- Kliknij ikonę baterii na pasku zadań.
- Kliknij raz jeszcze ikonę baterii (w nawiasie podany jest stan naładowania w %).
- Przejdź do zakładki Tryb zasilania.
- Wybierz Najwyższa wydajność zasilania.
To możesz zrobić na szybko, w ciągu kilkudziesięciu sekund. A jeśli poświęcisz kolejną minutę, zdołasz wyłączyć zbędne aplikacje oraz programy w Menedżerze zadań. Tylko pamiętaj, żeby wyłączać te, co do których masz pewność, co oznaczają i za co odpowiadają.
Co robić, żeby laptop się nie przegrzewał?
Oto zbiór sprawdzonych porad i dobrych praktyk. Częstuj się:
- dbaj o czystość w pobliżu laptopa – przecieraj blat z kurzu, czyść biurko z resztek jedzenia;
- czyść regularnie wnętrze laptopa z kurzu – sprężone powietrze rozwiąże wiele problemów;
- używaj podstawki chłodzącej laptopa – nawet najprostszej, w ostateczności podłóż coś z tyłu, by podnieść go nieco;
- trzymaj laptop z dala od okien (nagrzeje go słońce) i źródeł ciepła (kaloryfery, klimatyzatory);
- nie kładź laptopa na kocu, pościeli, łóżku – dbaj o cyrkulację powietrza;
- wymień pastę termoprzewodzącą – zrób to przynajmniej raz na 2 lata;
- wyłączaj nieużywane programy i aplikacje – odciążysz CPU i nie będzie się tak nagrzewał;
- nie pracuj na najwyższej wydajności – najczęściej niepotrzebnie obciąża procesor i szybko rozładowuje baterie.
Polecane podstawki chłodzące pod laptop
Podstawki chłodzące pod laptop do 100 zł
- Esperanza Gaming Boreas do 19" RGB
- Esperanza Gaming Breva do 17" RGB
- Kensington SmartFit Easy Riser Go do 14"
- Digitus Podstawka pod laptopa do 17"
- Natec Dipper do 15,6" LED
- Media-Tech Heat Buster 17"
- Gembird Podstawka pod laptop 17"
- Esperanza Solano EA142 do 15,6"
Podstawki chłodzące pod laptop do 200 zł
- Thermaltake Massive 12 Max do 17"
- Trust GXT 1126 AURA do 17,3" RGB
- i-tec Metal Cooling Pad do 15.6"
- Genesis Oxid 450 RGB do 15.6"
- Redragon Ingrid GCP511 do 17" RGB
- Kensington SmartFit Easy Riser do 17"
- Tracer Gamezone Turbo 17"
Zobacz podstawki chłodzące pod laptopy w sklepie TechLord