Uniwersalna ładowarka samochodowa, to takie akcesoria samochodowe i GPS, które powinny się znaleźć w każdym pojeździe. Ten drobiazg wsuwany do gniazda zapalniczki zmienia napięcie samochodowe w prąd niezbędny do zasilenia ogniw w smartfonie, wideorejestratorze oraz wielu innych urządzeniach.
Taka ładowarka do samochodu uratuje niejedną podróż, pozwoli też być w stałym kontakcie z innymi. W razie kolizji Twój telefon wciąż będzie na chodzi i wezwiesz pomoc. Poinformujesz także drugą połówkę, za ile będziesz w domu. Najlepsze są ładowarki samochodowe USB z uwagi na kompatybilność z kablami ładującymi wszelki sprzęt elektroniczny.
Większość współczesnych telefonów obsługuje technologie szybkiego ładowania. Różne warianty quick charge zawitały też do ładowarek samochodowych. Szybka ładowarka w mig zwiększa poziom energii na ikonie baterii, bez względu na to, czy urządzenie jest w stanie bezczynności, czy odpalasz na nim mapy prowadzące do celu.
Szybka ładowarka podróżna ma takie same gniazdo USB jak wszystkie inne, ale różnice zauważysz w skuteczności ładowania.
Jeden port USB w ładowarce samochodowej to stanowczo za mało. Teoretycznie to urządzenie ma służyć do ładowania smartfona, na którego ekranie wyświetlana jest aktualnie mapa drogowa lub umilasz sobie jazdę playlistą ze Spotify albo innego serwisu streamingowego.
W praktyce w wielu autach jest jeszcze wideorejestrator, a część producentów kamer do aut stosuje już odpinane przewody. I bardzo dobrze, bo zwykle masz jedno gniazdo zapalniczki, wybierać więc trzeba, co ma być podłączone.
Przy dwuportowej ładowarce samochodowej zasilane są jednocześnie dwa sprzęty. A jeśli masz jeszcze jedno gniazdo zapalniczki z tyłu, potrafi to rozwiązać wiele problemów pojawiających się w podróżach z rodziną lub większą ekipą. Ludzie z tyłu też mogą podładować swoje smartfony, tablety lub słuchawki. Do tego celu świetnie sprawdzają się ładowarki samochodowe z Power Delivery. Są to bezpieczne ładowarki, mają automatyczne rozpoznawanie urządzenia, a konkretnie wymaganego przez nim napięcia.
Masz smartfon z ładowaniem indukcyjnym? Koniecznie zaopatrz się w ładowarkę samochodową, która wspiera tę technologię. Niewiele jest takich na rynku, to prawda, ale w sklepie TechLord mamy samochodowe ładowarki bezprzewodowe.
Mają one uchwyt na smartfona z wbudowanym przekaźnikiem indukcyjnym. Uchwyt trzyma telefon i od tej chwili bateria jest uzupełniana. Możesz zapomnieć o każdorazowym odpinaniu wtyczki przy wysiadaniu oraz wpinaniu jej przed rozpoczęciem jazdy.
Ładowarki samochodowe USB oferują kilka różnych napięć wyjściowych. Owo napięcie najczęściej podawane jest już w nazwie produktu w watach. Spotkasz tym samym:
Ta lista nie wyczerpuje wszystkich dostępnych wariantów mocy, bo spotkasz też takie o mocy 154 W, które mogą ładować laptopy. Wyglądają już nieco inaczej – są bardziej masywne.
Całkiem mocną ładowarkę samochodową (moc 30 W) da się kupić już w cenie do 50 zł. Pisząc dobrą, rozumiemy szybkie ładowarki samochodowe, które w krótkim czasie uzupełniają ogniwa do pełna. Są to też ładowarki dwuportowe, niezbędne wręcz w sytuacji, gdy masz w samochodzie przynajmniej jednego pasażera i wszyscy cierpicie na deficyt energii w smartfonach.
Za mniej więcej 50-70 zł kupisz ładowarki samochodowe o mocy 45 W, 54 W, 66 W, czasem nawet 72 W. Modele 100 W kosztują sporo więcej, nawet około 150 W i wciąż są to modele przewodowe. Za podobne pieniądze występują też ładowarki samochodowe do telefonu z opcją ładowania indukcyjnego. Rzecz niezwykle przydatna, bo migracja energii zachodzi poprzez uchwyt montowany na desce rozdzielczej, na szybie lub w kratce nawiewu.
Absolutnie nie ma sensu, w dodatku jest niebezpieczne dla ładowanych urządzeń. Bo jeśli najsłabszym ogniwem systemu ładowania staje się właśnie ładowarka, to uszkodzenie baterii staje się kwestią czasu. Zarówno w smartfonie, jak i w kamerze samochodowej albo innym sprzęcie, którego ogniwa uzupełniasz w trakcie podróży.
Tanie ładowarki samochodowe (czyli takie po kilka złotych) kuszą ceną na portalach aukcyjnych, deklarując parametry adekwatne z wymaganymi przez nowoczesną elektronikę, lecz przecież to nie liczby i symbole dostarczają energię do akumulatorów. Robi to szereg komponentów zamkniętych w obudowach.
Jeśli one są kiepskiej jakości, a w tanich często takie właśnie są, najpewniej przepalą się i dojdzie do zwarcia. W najlepszym razie ładowanie zostanie po prostu przerwane. W najgorszym awaria odbije się na bateriach urządzeń znajdujących się po drugiej stronie wtyczki. A tego z pewnością nie chcesz, biorąc pod uwagę ceny smartfonów.
Jeśli przyjrzysz się, ładowarki samochodowe USB niezwykle rzadko mają dołączane kable. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim praktycznie nie ma już ładowarek do zapalniczek ze zintegrowanym kablem, bo to właśnie kable są najbardziej narażone na uszkodzenie (złamanie przewodu lub wtyczki). Taki defekt zmusza do wyrzucenia całego urządzenia, podczas gdy sama ładowarka wciąż może robić swoje. Nie tworzymy w ten sposób kolejnych elektrośmieci.
Producenci ładowarek do zapalniczek samochodowych pozwalają na samodzielny zakup kabli, przy czym pod żadnym pozorem nie sięgaj po te najtańsze. Skoro masz smartfon z szybkim ładowaniem, co przecież potrafi rozgrzać ładowarkę, baterię i wtyczki, nie możesz pozwolić sobie na półśrodki. Lepiej wydać parę złotych więcej i zapewnić sobie bezpieczeństwo ładowania.
Zobacz też: Akcesoria do wideorejestratorów | Alkomaty | Antyradary | Zestawy głośnomówiące | Wideorejestratory | Przetwornice napięcia | Uchwyty do smartfonów | Kable EV | Ładowarki EV | Transmitery FM
Najlepsze ładowarki samochodowe znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera