Zamiast kupować kolejną paczkę baterii typu paluszki, zamiast narażać się na ich brak (bo najpewniej nie będzie ich w domu w chwili, w której będą najbardziej potrzebne), zainwestuj w akumulatorki.
Zakup akumulatorów jest także krokiem ku ochronie środowiska, ponieważ używasz ich wiele razy i nie generujesz dużej ilości elektrośmieci kłopotliwych w zbieraniu i recyklingu. Tego typu energia wykorzystywana jest powszechnie, od sprzętu medycznego (termometry bezdotykowe), przez kalkulatory, latarki, gamepady i inne kontrolery bezprzewodowe, po radia, piloty, myszki i klawiatury.
Żeby działały poprawnie i długo służyły, musisz mieć jeszcze ładowarkę do akumulatorków. W przeciwnym razie po rozładowaniu akumulatorki staną się bezużyteczne.
Częstym błędem, popełnianym oby tylko w nazewnictwie, jest używanie stwierdzenia: ładowarki do baterii. Baterie i akumulatory to zupełnie inne konstrukcje. Rzeczywiście wyglądają i działają tak samo, z ta jednak różnicą, że baterie są jednorazowe, tymczasem akumulatory dają się rozładować i naładować ponownie. Są więc wielorazowe.
Baterii nie wolno poddawać ponownemu ładowaniu. Ich ogniwa nie są do tego przystosowane, może dojść do niebezpiecznego wycieku elektrolitu, które uszkodzi ładowarkę. Dlatego zanim wsuniesz paluszek AA lub AAA do ładowarki, upewnij się, że jest to akumulator.
Zacznij od dobrania typu akumulatorków, czyli od ich rozmiaru. Ładowarka do akumulatorków AA nie pomieści najgrubszych paluszków, ani tych 6HR61. Tak więc najpierw dopasowanie kształtu. Potem przejdź do określenia potencjału jednorazowego ładowania (ile ma kanałów), czyli od ilości akumulatorków, które umieścisz w tym samym czasie w gniazdach ładowarki.
Najczęściej wybierane i spotykane są ładowarki na 4 akumulatorki AA lub AAA. Rzadziej spotkasz modele na 8 sztuk. Sprawdź także, czy ładowarka ma diody LED informujące o statusie ładowania. Dzięki niej dowiesz się, że ogniwa są już pełne. Dobre jakościowo ładowarki do akumulatorków chronią przed przeładowaniem, przerywając ładowanie po osiągnięciu 100%.
Zabezpieczenia są równie ważne – bez nich może dojść do uszkodzenia akumulatorków w trakcie ładowania – nie z winy samej ładowarki, ale na skutek zwarcia lub przepięcia w sieci.
Cena zależy od tego, czy kupujesz samą ładowarkę, czy jednak z akumulatorkami w zestawie. My polecamy tę drugą opcję, ponieważ zapłacisz mniej, niż w przypadku kupowania ich osobno. Sama ładowarka na 4 akumulatorki AA lub AAA kosztuje około 40 zł, ale bywają i droższe, przy czym wcale nie są o niebo lepsze. Cena może wynikać również z ilości kanałów, im więcej ma ładowarka, tym droższa się staje.
Najlepsze ładowarki do akumulatorków znajdziesz w sklepie TechLord
Zapisz się do newslettera