Komputer stacjonarny jest urządzeniem, które funkcjonuje w jednym miejscu (nie jest mobilne jak laptop). Komputery dzielą się na kilka rodzajów, zróżnicowanych pod kątem mocy obliczeniowej, zainstalowanych komponentów, wyposażenia oraz zastosowań:
W komputerach może zagościć szerokie spektrum procesorów konsumenckich. Wybór konkretnego modelu zależy oczywiście od zastosowania komputera (praca, projektowanie, obróbka zdjęć, montaż, gaming) oraz oczekiwanej mocy obliczeniowej. Wybierać możesz spośród:
Procesory Intel Core i5, Intel Core i7 oraz Intel Core i9 są świetnym wyborem do gier i pracy z grafiką / montażem. Podobnie AMD Ryzen 5, Ryzen 7, Ryzen 9 i AMD Threadripper. Pozostałe polecamy do komputerów biurowych, a także multimedialnych. Serwery potrzebują innych procesorów, stworzonych do nieprzerwanego przetwarzania ogromnych ilości danych. Takimi procesorami są: Intel Xeon i AMD Epyc.
Gdy szukasz komputera do gier, do montażu wideo albo do pracy z grafiką, musi on posiadać dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce albo AMD Radeon. GPU najnowszych generacji są pokaźnymi komponentami o rozbudowanej strukturze. Mają masywne radiatory, kilka wentylatorów rozpraszających nagrzane powietrze, ciepłowody odprowadzające ciepło z procesora graficznego i pamięci wideo. Jednocześnie dysponują bardzo dużą mocą obliczeniową, by generować jak najwięcej klatek obrazu na sekundę, a także sprawnie obsługiwać wymagające programy do grafiki i wideo.
Natomiast zintegrowane układy graficzne, będące częścią procesorów komputerowych, mają niższą wydajność. Powstały z myślą o obsłudze prostych interfejsów graficznych, jak Photopea oraz niewymagających gier wideo. Da się na nich pograć w The Sims i CS:GO, ale Wiedźmina, czy Far Cry zdecydowanie trzeba odpuścić. W komputerze biurowym i do pracy zdalnej nie potrzebujesz niczego mocniejszego.
Rodzaj oraz liczebność portów będzie się różnić, zależnie od rodzaju komputera stacjonarnego, jak i konkretnego modelu. We wszystkich spotkasz pełnowymiarowe porty USB, ale zwróć uwagę na numery, które przy nich występują. Im wyższy, tym szybsze złącze USB. Dziś standardem staje się także USB-C, w wielu przypadkach obsługuje on również Thunderbolt 4.0. W materii portów wideo możesz liczyć na HDMI i DisplayPort. Audio reprezentują porty minijack 3,5 mm, przy czym niektóre komputery mają osobne gniazdo dla mikrofonu, osobne dla słuchawek.
Komputery mają ponadto porty RJ-45, służące do podłączania się do internetu oraz sieci wewnętrznej. Szczegółowe informacje na temat portów oraz ich ilości znajdziesz na kartach produktowych sklepu TechLord. Zwróć także uwagę, czy porty zlokalizowane są wyłącznie w tylnym panelu, czy występują także z przodu. Taka lokalizacja znacznie ułatwia podłączanie peryferiów i dysków zewnętrznych. Takie rozmieszczenie zapewniają zarówno duże desktopy, jak i Mini-PC.
Dzięki obfitości portów do komputera podłączysz praktycznie wszystkie dostępne na rynku peryferia, czyli: klawiaturę, mysz, słuchawki, monitor, głośniki, mikrofon, manipulatory, tablety graficzne, projektory, dyski zewnętrzne, pendrive’y, drukarki i skanery, pady do gier.
Wystarczy, że umieścisz wtyk kabla w odpowiednim porcie komputera. W przypadku, gdy Twój komputer nie dysponuje dostatecznie licznym zapleczem portów, skorzystaj ze stacji dokującej albo Huba USB. Poświęcisz jedno złącze, zyskując kilka innych. W przypadku stacji dokującej porty są zróżnicowane i obok USB występuje także HDMI i USB-C.
W firmach, w urzędach i instytucjach serwery są centrami danych. Ponieważ pracują przez całą dobę, bez chwili wytchnienia, zajmują się przekazywaniem danych pomiędzy urządzeniami, obsługują pocztę e-mail, magazynują dane i katalogi, utrzymują wewnętrzną infrastrukturę danych. Serwer może przypominać wyglądem desktopa, jeśli jest modelem typu Tower. Może być też dużo mniejszy, mieszcząc się w szafie rack. Serwera potrzebuje każda firma, która chce działać sprawnie, szczególnie w warunkach pracy zdalnej oraz mieć warunki do rozwoju.
Najlepsze komputery i serwery znajdziesz w sklepie TechLord